Geri Dön

Yenişehir'de koronavirüs denetimlerini sürdürüyor

Yenişehir'de koronavirüs denetimlerini sürdürüyor

Yenişehir'de koronavirüs denetimlerini sürdürüyor

MERSİN, (DHA)-MERSİN'de, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Abdulhalim Batur ile birlikte Bahçelievler Mahallesindeki semt pazarını ziyaret ederek, korona virüs denetimlerinde bulundu.
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Bahçelievler Mahallesindeki semt pazarını gezdi. Pazarcı esnafı ve vatandaşlarla tek tek sohbet eden Başkan Özyiğit, vatandaşlara kuralları uymaları konusunda önerilerde bulundu. Vatandaşların görüş ve önerilerini de dinleyen Başkan Özyiğit’e, Mersin Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Abdulhalim Batur da eşlik etti.
Koronavirüsü yenmek için sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayan Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi olarak yeni tip korona virüsüne karşı erken önlem aldıklarını anımsattı.
Koronavirüs salgınının başladığı günden bu yana mücadelelerinin sürdüğünü aktaran Başkan Abdullah Özyiğit, şunları söyledi:
"Türkiye’de henüz vaka tespit edilmeden önce, 7 Mart itibariyle dezenfeksiyon çalışmalarına başlamıştık. Gösterdiğimiz başarılı mücadele ile 15 Nisan tarihinde ise Yenişehir’de vaka sayısını sıfıra indirdik. Ancak seyahat kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra vaka sayıları da artmaya başladı. Son günlerde durumun kötü bir noktaya doğru gittiğini de söylemek gerekiyor. Yani vatandaşlarımız Mart, Nisan Mayıs aylarında gösterdiği yüksek özeni ve disiplini iki, üç katına çıkarmak zorunda. O zamanlarda ne kadar dikkatliysek, bugün ondan çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü virüs çok büyük bir hızla yayılıyor. Kentimizde virüsü yenmek istiyorsak, sosyal mesafemizi korumalı, maskemizi takmalı ve hijyene dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer bu şekilde davranırsak, kendi sağlığımızı da sevdiklerimizin sağlığını da koruruz. O özenle davranmalıyız."
Yenişehir Belediyesi olarak koronavirüse karşı tedbirleri toplu yaşam alanlarında en başından beri aldıklarını kaydeden Başkan Özyiğit, "Dezenfekte çalışmalarımız yoğun olarak devam ediyor. Sokağa çıkma kısıtlamalarında hiçbir vatandaşımızın hiçbir isteğini geri çevirmedik. Bizim işimiz toplu alanlarda ve koronavirüs riski taşıyan yerlerde tedbir almaktır. Biz görevimizi yerine getiriyoruz. Halkımız da dikkatli olmalıdır. Hijyen, sosyal mesafe ve maske kuralına özen göstermemiz gerekiyor, bu kurallara uymayanları da uyarmamız gerekiyor. Çünkü onun uymaması, sizin de yaşamınızı tehdit eder. Bu maskeyi takmak, benden çok karşımdakine zarar vermektir. Bu yüzden halkımızdan büyük bir, tutarlılık, disiplin ve dayanışma bekliyorum."
Alışveriş yapmak için vatandaşların yoğun olarak kullandığı semt pazarları ile ilgili aldıkları tedbirler ile ilgili konuşan Başkan Özyiğit, "Semt pazarlarında sosyal mesafe önlemlerimizi aldık, yine tezgahlar arasında mesafe koyduk.  Maskenin eczanelerde bile satın alınamadığı zamanlarda semt pazarlarımızın önlerinde hemşerilerimize ücretsiz maske dağıttık. Şu anda da maske dağıtımımız devam ediyor. Ateş ölçer cihazlarıyla girişlerde vatandaşlarımızın ateşini ölçüyoruz. Yine girişlere sensörlü dezenfektan cihazları yerleştirdik. Ayrıca esnafımızın da eldiven kullanarak ve maske takarak hizmet vermesini sağlıyoruz. Herkes tedbirini alırsa korona virüsünün bulaşma riskini indiririz. Gördüğümüz kadarıyla kurallara büyük bir uyum var. Halkımıza ve esnafımıza teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
Pazarcı esnafı ve vatandaşlar da Yenişehir Belediyesi'nin semt pazarlarında aldığı tedbirlerden dolayı memnun olduklarını ifade etti.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber