Geri Dön
ŞanlıurfaŞanlıurfa eski havaalanı bağımlılıkla mücadele merkezi oldu

Şanlıurfa eski havaalanı bağımlılıkla mücadele merkezi oldu

Şanlıurfa eski havaalanı bağımlılıkla mücadele merkezi oldu

Şanlıurfa eski havaalanı bağımlılıkla mücadele merkezi oldu

Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA) - ŞANLIURFA'da 13 yıl atıl durumda kalan eski havaalanı; Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) olarak hizmet vermeye başladı. Şanlıurfa'da 20 yıl hizmet verdikten sonra yeni havaalanının yapılmasıyla 13 yıl önce atıl duruma gelen eski havaalanının değerlendirilmesi için Şanlıurfa Valiliği girişimde bulundu. 2 yıl önce 5 bin 341 metrekare alan üzerinde Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezinin (ÇEMATEM) temeli atıldı.
İnşaatları tamamlanan ve bölgeye hizmet verecek 50 yatak kapasiteli merkezlerde spor ve dinlenme alanları, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri, yataklı tedavi üniteleri, ayaktan tedavi birimlerinin yanı sıra yemekhane, çamaşırhane gibi ihtiyaç birimleri bulunuyor. Yataklı birimleriyle hizmet vermeye başlayan merkezleri inceleyen Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, madde bağımlılığının önlenmesi için yürütülen çalışmalar kapsamında merkezleri kurmaya karar verdiklerini belirterek, "Şanlıurfa’da madde bağımlılarına yönelik bir tedavi merkezimiz yoktu. Sağlık Bakanlığımızın destekleriyle hızlı bir şekilde projemizi hayata geçirdik. Yaklaşık 2 yıl önce eski havaalanının bulunduğu yere AMATEM ve ÇEMATEM merkezlerimizin temelini attık. Şükürler olsun merkezlerimiz bitme aşamasına geldi. Hedefimiz hiçbir çocuğumuz ve gencimizi bu gibi merkezlere göndermek zorunda kalmamak" dedi.
Şanlıurfa'nın genç nüfusa sahip olduğunu hatırlatan Erin, şunları kaydetti:
"Gençlerimizi ve çocuklarımızı madde bağımlılığından korumak ve engellemek için büyük çabalar harcıyoruz. Güvenlik güçlerimiz gençlerimizi ve çocuklarımızı zehirlemeye yönelik bu işin ticaretini yapanların yakın takipçisi. Kentte bu konuda çok başarılı ve kararlı bir mücadele yürütülüyor. Bu anlamda hem ele geçirilen madde miktarında hem de tutuklanan şahıs sayılarında önlemli artışlar var. Uyuşturucuyla mücadelenin sadece kolluk güçlerine bırakılamayacağının altını çizen Erin, "Madde bağımlılığı toplumsal bir olay. Bu mücadeleyi toplumun bütün katmanlarına yaymaya çalışıyoruz. Amacımız madde bağımlısı haline gelen evladımız olmasın. Hedefimiz bu merkezlere ihtiyacı en aza indirmek."
FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber