Geri Dön
SivasBaşkan Eken, 'Cazibe Merkezi' talebini yineledi

Başkan Eken, 'Cazibe Merkezi' talebini yineledi

Başkan Eken, 'Cazibe Merkezi' talebini yineledi

Başkan Eken, 'Cazibe Merkezi' talebini yineledi

SİVAS, (DHA) - SİVAS Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’na katıldı. Başkan Eken, Cazibe Merkezi kapsamına alınan Demirağ OSB dışında kalan OSB'lere de aynı statünün verilmesini talep etti.
TOBB Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu 365 Oda/Borsa Başkanları katıldı.
STSO Başkanı Mustafa Eken burada yaptığı konuşmada Sivas iş dünyasının taleplerini aktardı.
Başkan Eken, "Kamu bankalarımız iş dünyamıza gerçekten ciddi destek oluyor. Kamu bankalarımıza teşekkür ediyorum. Özel bankalarımız hala kamu bankalarımızın seviyesine gelemedi. Üyelerimiz ve özellikle kamuya iş yapan müteahhitlerimiz kredi almakta güçlük çekiyor. Bu konuda Kredi Garanti Fonu (KGF) garantörlüğünde bir kredi uygulaması yapılmalı. Üyelerimiz bankalarda krediye erişimde zorlanıyor. Özellikle kamu müteahhitlerimizin alacağı karşılığında KGF limitleri tanınmasını ediyoruz" dedi.

'SİVAS’IN TAMAMI CAZİBE MERKEZİNE ALINMALI'
Sivas’ın tamamının Cazibe Merkezi kapsamına alınmasını talep eden Başkan Eken, "Sivas Demirağ OSB Aralık 2021’de Cazibe Merkezleri kapsamına alındı. Bu nedenle sayın Cumhurbaşkanımıza, sanayi bakanımıza teşekkür ediyorum. Sayın bakanım daha öncede size iletmiştim, Cazibe Merkezi kapsamına alınan diğer illerde OSB farklılığı yok. Ama Sivas’ta sadece Demirağ OSB bu kapsama alındı. Bundan da son derece memnunuz ve mutluyuz. Ama diğer OSB’lerimiz ile kendi aralarında bir haksız rekabet ortaya çıkıyor. Bu haksız rekabetin ortadan kaldırılması için diğer illerde nasıl uygulanıyorsa Sivas’ta da aynı şekilde şehrin tamamının Cazibe Merkezi kapsamına alınmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

'UÇAK SEFERLERİMİZ YENİDEN BAŞLATILMALI'
Sivas’ın yatırımcıların yeni gözdesi haline geldiğini ifade eden Başkan Eken, “Yatırımcılarımız Sivas’a geliyor ancak ciddi bir sorunumuz var. İzmir ve Antalya uçak seferlerimiz yok. Ayrıca İstanbul’a yapılan uçuşlarda da sefer sayısı yetersiz kalıyor. Günler öncesinden uçaklar doluyor. İzmir’e direk uçak seferlerimiz yeniden başlatılmalıdır. Sefer sayıları yetersiz kalan ve azaltılan İstanbul uçak seferlerimiz arttırılmalıdır, ek seferler düzenlenmelidir. Bu konuda TOBB, bakanlıklarımız ve havayolu firmalarımıza gerekli dosyalarımızı ilettik" diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber