Geri Dön
SivasYatırımcılar İstanbul'da Sivas için bir araya geldi

Yatırımcılar İstanbul'da Sivas için bir araya geldi

Yatırımcılar İstanbul'da Sivas için bir araya geldi

Yatırımcılar İstanbul'da Sivas için bir araya geldi

Alperen YILDIZ/SİVAS, (DHA) - SİVAS’ta yatırım yapılabilir alanları, yatırımcıya sağlanan teşvikleri ve bu desteklerin tanıtılması amacıyla İstanbul’daki iş insanlarına yönelik 'Sivas İş Dünyası Buluşması' düzenlendi.
Programa; Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Kadir Algın, 1’nci OSB Müdürü Emre Torun, Demirağ OSB Müdürü Mustafa Beştepe, Sivasspor Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz ve çok sayıda iş insanı katıldı.
Toplantıda konuşan STSO Başkanı Mustafa Eken, "Bütün Sivas yatırımcıların sizlerin emrindeyiz. Organize sanayi bölgelerimizin 6'ncı teşvik kapsamına alınmasıyla birlikte birçok şeyin değiştiğini ve değişeceğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabi bu durum kolay almadı. Gerek milletvekillerimiz, gerek Belediye Başkanımız, gerek bakanlarımızla yaptığımız istişareler neticesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle Demirağ Organize Sanayi Bölgemiz 6. teşvik programına alındı. Peki, ne oldu? 45’e yakın arsa tahsisi yapıldı ve 15 bine yakın istihdam sözünü alındı. Bu durum ilerleyen günlerde sizlerin de desteğiyle artarak devam edecek. Devletimiz yanımızda her türlü desteği bize sağlıyor" ifadelerini kullandı.

'BİRLİKTELİĞİN MEYVESİNİ ALDIK'
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise "Demirağ Organize Sanayi Bölgemiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı kararnameyle birlikte ‘Cazibe Merkezi’ oldu. O nedenle de şu anda Demirağ Organize Sanayi Bölgemiz büyük bir teveccüh görüyor. Bugüne kadar 43 firmaya yer tahsisi yapıldı. 7 milyar TL ve 14 bin kişilik istihdam planlaması yapıldı. İnanıyoruz ki tamamlandığı zaman 40 bin kişiye istihdam sağlayacak bir organize sanayi bölgemiz daha olacak. Yatırım yapacak firmalarımızın en büyük merak ettiği konu ise ‘iş gücü alanında sıkıntı yaşayacak mıyız’ olacaktır. Bizler yerel yönetimler olarak bu sorunu çözmek adına Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Valiliğimiz ve Belediyemiz olarak gerekirse tersine göçü canlandıracak şekilde Sivas’taki nitelikli istihdamı geliştirmek adına bunun planlamasını yapıp önlemimizi alıyoruz. Ben şundan eminim ki Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin yatırımı tamamlandığı zaman inşallah böyle bir sorunu böyle bir sıkıntısı kalmayacak. 1'inci Organize Sanayi Bölgemizde yıllardır Sivas’ın iş yükünü istihdamını sırtlayan birçok firmamız var. Biz onlara çok teşekkür ediyoruz. 2004 yılında altyapı sorunu çözülmemiş büyük sorunları olan bir Organize Sanayi Bölgesinden bugün sadece tahsis edilecek 7 adet parseli kalan ve sorunları çözüme kavuşturulmuş bir Organize Sanayimiz var. Şimdi sıra 2'nci Organize Sanayi Bölgemizde. Sivas kamuoyunun, iş insanlarımızın bu noktada haklı bir talepleri vardı. O da Demirağ Organize Sanayi Bölgesinin özel teşvik kapsamına alınmasıydı. Bu noktada şehrimiz bir ve beraber olarak sivil toplum kuruluşlarımız, iş insanlarımız, devlet kurumlarımız, siyasilerimiz tek ses ve tek yürek olarak bunu doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilere aktardık. Bu birlikteliğin meyvesini aldık. Bugün burada siyasilerimiz, yerel yönetimler olarak bizler Sivas’ımıza değer katacak, istihdam sağlayacak herkesin yanında olduğumuzu, her türlü bürokrasiyi kolaylaştıracağımızı, bu prosedürlere takılmayacağını söylemek için buradayız. Hepsinden önemlisi Sivas’a yatırım yapacak iş insanlarımıza Sivas’ın vefalı olduğunu göstermek istiyoruz. Sivas kendisine emek vereni, kendisine hizmet edeni, istihdam sağlayanı, memleketine faydalı olanı asla unutmaz ve unutturmaz. Bizler yatırımcının emrindeyiz" diye konuştu.

'ŞEHRİMİZ ÇEKİM MERKEZİ KONUMUNDA'
Programda konuşan Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek de, "Sizler de biliyorsunuz ki Sivas; aldığı devlet yatırımları, teşvikler ve bu fırsatları kullanmakta ki marifetiyle kabuğunu kırmış bir şehirdir. Eğitim, tarım ve turizm alanlarında yaptığı atılımları özellikle son dönemde sanayi alanında da gerçekleştiren şehrimiz, iş dünyası için ciddi bir çekim merkezi konumuna gelmiştir" dedi.
Konuşmaların ardından iş insanlarına yönelik hazırlanan “Sivas’a neden yatırım yapılmalıdır” başlıklı tanıtım filmi izlendi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber