Geri Dön
ÖzalpVan’da dağıtılan 100 ton arpa tohumu başak verdi, üreticiler verimden memnun

Van’da dağıtılan 100 ton arpa tohumu başak verdi, üreticiler verimden memnun

Van’da dağıtılan 100 ton arpa tohumu başak verdi, üreticiler verimden memnun

Van’da dağıtılan 100 ton arpa tohumu başak verdi, üreticiler verimden memnun

Hakan SARI/ÖZALP,(Van)-(DHA)- VAN'ın Özalp ilçesinde tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi amacıyla "Tohum Bizden, Üretim Sizden Projesi" kapsamında Özalp Kaymakamlığı, Belediye ile Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün organizasyonunda geçtiğimiz yıl dağıtılan 100 ton arpa tohumu boy vermeye başladı.

Özalp Kaymakamlığı, Belediye ile Tarım ve Orman Müdürlüğünün organizasyonuyla geçtiğimiz yıl nisan ayında, ilçede 10 bin dekar alana ekilmesi için 226 çiftçiye 100 ton arpa tohumu dağıtıldı. Toprakla buluşan tohumlar, boy verirken, üreticiler bir ay sonra hasadı yapılacak olan tohumların veriminden memnun olduklarını söyledi. Özalp İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhammed Emin Nasır, Özalp İlçe Tarım ve Orman Müdürü Feyzullah Tekiner, kurum amirleri ile çiftçilerle birlikte hasat öncesi arpa ekili alanları yerinde inceledi. Kaymakam Nasır, bir ay sonra arpaların hasadının yapılacağını belirterek, "İlçemizde tarımsal ve hayvansal üretimi artırmaya, geliştirmeye ve çiftçilerimizi desteklemeye yönelik projelerimiz devam edecek. Dağıttığımız 100 ton arpa tohumları başak ve boy verdi. Tarlalarda verim şuanda çok iyi. Dağıttığımız tohumlardan bin 500 ton verim bekliyoruz" dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Feyzullah Tekiner ise çiftçilere dağıtan arpa tohumunun tarlalardaki veriminin göz kamaştırdığını belirterek, çiftçilere hayırlı olması temennilerinde bulundu. Tohum desteği alan çiftçilerden Mahmut Gürsel ise tarlaların veriminin çok iyi olduğunu belirterek, "En düşük 1’e 15 verim bekliyoruz. Bu tür desteklerin devamlı olmasını istiyoruz. Vermiş oldukları desteklerden dolayı ilçe kaymakamımıza ve İlçe Tarım ve Orman Müdürüne çok teşekkür ediyoruz" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber