Geri Dön
VanVAN GÖLÜ’NDE İNCİ KEFALİ AVLANMA YASAĞI BAŞLIYOR

VAN GÖLÜ’NDE İNCİ KEFALİ AVLANMA YASAĞI BAŞLIYOR

VAN GÖLÜ’NDE İNCİ KEFALİ AVLANMA YASAĞI BAŞLIYOR

Van Gölü’nün sodalı suyunda yaşayan İnci Kefali balığının üreme dönemine girmesi dolayısıyla 15 Nisan-15 Temmuz 2016 tarihleri arasında uygulanacak avlanma yasağına sayılı gün kalırken, balıkçılar da artık demir atıyor.
Dünyada sadece Van Gölü’nün sodalı suyunda yaşayabilen tek tür olan İnci Kefali balığı, üreme alanı olan akarsu ve dere yataklarına göç sebebiyle uygulanan av yasağına sayılı günler kaldı. Van Gölü’ndeki balıkçılar teknelerini kıyıya demirlerken, avlama yasağının öncesi mangal yaparak yasaksız balık yemenin tadını çıkardılar.
30 yıldır balıkçılık yapan Nuri Başak ve Medeni Çöllü, yasağın uygulanmaya başladığı günden itibaren kendilerinin de turlar düzenlediklerini belirtti. Her yaz Van’a gelen grupları Çarpanak Adası, Akdamar Adası ve İn köyü gibi güzel mekanlara götürdüklerini ifade eden Başak ve Çöllü, “90 günlük avlanma yasağı başlıyor. Bizde avlanma yasağı öncesi son kez ağlarımızı atarak, balık keyfi yapmak istedik. Bizim ekmeğimiz bu gölde, onun için tüm balıkçı arkadaşlarımız başta olmak üzere kaçak avlanmaya müsaade etmemeliyiz. Bu yasağa daha sert önlemlerin alınması daha da caydırıcı olacaktır ve biz bunu destekliyoruz. Ayrıca o kadar güzel bir memleketimiz var ki, bu kentte sahip çıkalım. Van’a ve sahiline önem verilirse, inanıyorum ki biz Antalya’yı bile sollarız” dediler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber