Geri Dön
VanVan'da 1500 öğrenciye yüzme eğitimi veriliyor

Van'da 1500 öğrenciye yüzme eğitimi veriliyor

Van'da 1500 öğrenciye yüzme eğitimi veriliyor

Van'da 1500 öğrenciye yüzme eğitimi veriliyor

Behçet DALMAZ/VAN, (DHA)- VAN'daki olimpik yüzme havuzunda yaz okulları kapsamında, 200'ü yarışmalara hazırlanan toplam bin 530 öğrenciye eğitim veriliyor. 5 ile 12 yaş aralığındaki öğrenciler için 12 antrenör ve 7 cankurtaranın görevlendirildi. Yüzme antrenörü Nurşen Kırabalı, olimpik havuzda geleceğin yüzücülerini yetiştirmek için çabaladıklarını belirterek, "Amacımız geleceğin yüzücülerini yetiştirmek. Ayrıca çocuklarımızı  yaşanabilecek boğulmaları karşı da korumuş oluyoruz" dedi.

İpekyolu ilçesi yit Fehim Arvasi Mahallesi'nde, 2012 yılında hizmete açılan 50 metre uzunluğu, 25 metre genişliği, 3 metre derinliği ve 2,5 metrelik 10 kulvarı bulunan olimpik yüzme havuzunda, yaz boyu farklı okullardan öğrencilere yüzme eğitimi veriliyor. Olimpik havuzda, dünyanın en büyük sodalı gölü ve 3 bin 712 kilometrekarelik yüzey alanıyla da Türkiye'nin en büyük gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü'nde, daha rahat yüzülmesi ve burada, zaman zaman meydana gelen boğulmalara karşı cankurtaranlık yapılmasına yönelik eğitimler de  veriliyor. 

'Yaz okulları' projesi kapsamında  5 ile 12 yaş grubu arası yaklaşık 580 öğrenciye haftanın 5 günü yüzme eğitimi verilirken, Gençlik ve Spor Bakanlığının başlattığı 'Yüzme bilmeyen kalmasın' projesi kapsamında da her ay 750 öğrneciye ücretsiz yüzme eğitimi veriliyor. 12 antrenör  7 cankurtaranın görev yaptığı olimpik yüzme havuzunda, akşam saatlerinde ise yarışmalara hazırlanan kulüplere üye 200 kız ve erkek öğrenci de olimpik havuzda yüzme eğitimi görüyor.

Yüzme antrenörü Nurşen Kırabalı, 7 yıldır Van'da yüzme antrenörlüğü yaptığını, öğrencilerin yüzmeye karşı ilgilerinin yüksek olduğunu belirterek,"Bize bu konuda desteklerini esirgeleyen sayın İpekyolu Kaymakamımız, İl Gençlik Spor İl Müdürü ile İlçe Spor Müdürümüze çok teşekkür ediyoruz. Yaz spor okullarına başlamış bulunmaktayız. 5-12 yaş gruplarındaki 580 öğrenciye şu an eğitim veriyor, sırada ise 300 kişi bekliyor. Bakanlığımızın başlatmış olduğu 'Yüzme bilmeyen' projesi adı altında ise bu yıl her ay 750 kişiye ücretsiz kurslar verilecek. Akşam master seanslarında da 14 yaş ve üzeri yarışmalara hazırlanan bayan ve erkek olmak üzere kulüplere bağlı 200 kişiye yüzme kursu veriliyor. Amacımız tesisimizde sağlıklı bir nesille birlikte geleceğin yüzücülerini yetiştirmek ve çaba göstererek daha çok kişiye ulaşmak. Van'ın büyük bir gölü olup, çocuklarımıza yüzme öğreterek Van Gölü'nden yararlanmalarını ve boğulma olaylarının önüne geçmek maksadıyla çok daha yoğun bir şekilde çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz. Bu süreçte bize yardımcı olan, desteklerini bizlerden esirgemeyen sayın İl Müdürümlüz Arif Özsoy ve İlçe Müdürümüz İbrahim Sancar'a teşekkür ediyoruz."dedi.

Yüzme kursuna gelen öğrenciler de kendilerine bu imkanı veren Gençlik Spor İl Müdürlüğü yetkilileri ve eğitmenlerine teşekkür etti.(DHA)
FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber