Geri Dön
VanVan’da 2021-2022 yılı kış tedbirleri değerlendirildi

Van’da 2021-2022 yılı kış tedbirleri değerlendirildi

Van’da 2021-2022 yılı kış tedbirleri değerlendirildi

Van’da 2021-2022 yılı kış tedbirleri değerlendirildi

Gülay KUYUCU/VAN, (DHA)- VAN'da önümüzdeki kış aylarında alınacak tedbirler, Vali Mehmet Emin Bilmez başkanlığında yapılan toplantıda değerlendirildi. Özellikle çığ felaketlerinin acı sonuçlara yol açmaması için gerekli tedbirlerin alınacağını dile getiren Vali Bilmez, yoğun kar yağışı ve zor dönemlerde kurumların iş birliğiyle çalışacağını, özellikle çığ bölgelerinde yolların risk durumuna göre trafiğe kapatılacağını söyledi.
İl Afet ve  Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Afet Koordinasyon Merkezi'ndeki toplantıya Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum müdürleriyle oda başkanları katıldı. Karayolları Bölge Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın sunum yaptığı toplantıda konuşan Vali Bilmez, kışın hiçbir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde kurumların koordinasyon içinde hareket etmesinin önemine dikkat çekti.
Özellikle çığ felaketlerinin acı sonuçlara yol açmaması için gerekli tüm tedbirlerin alınacağını dile getiren Vali Bilmez, “Yoğun kar yağışı ve zor dönemlerde bütün kurumlar iş birliği içinde olarak çalışacak. Özellikle çığ bölgelerinde yollar risk durumuna göre trafiğe kapatılacak. Çünkü insan hayatı ve güvenliği bizim için ilk sırada. Vatandaşların mağdur olmaması için de yolun kapatılacağı saatler ve güzergahlar önceden duyurulacak. Ayrıca yoğun kar yağışı ve kötü hava koşulları nedeniyle kapatılacak yollarda uzun süre beklemek zorunda kalacak vatandaşlara, sıcak çorba ve kumanya verilmesi için gerekli tedbirler alınacak" diye konuştu.
Özellikle öğretmen ve öğrencilerin olumsuz hava şartlarından dolayı mağdur olmamaları için meteorolojiyle koordinasyonun iyi sağlanmasını isteyen Vali Bilmez, “Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yetkilerini kullanarak okulları erkenden tatil etmeleri bu anlamda çok önem arz etmekte ama imkanlar dahilinde, çok zorda kalmadıkça eğitimin sekteye uğramaması için okullar tatil edilmemeli" dedi.
Kış aylarında asılsız ihbar sayısının da yoğunlaştığını vurgulayan Vali Mehmet Emin Bilmez, “Bu konuda da sağlık ve karla mücadele ekiplerinin iyi bir koordinasyon ve iletişim içerisinde olması şarttır. Çünkü vatandaş hasta ihbarı yaparak yolunu açtırmaya çalışıyor. İyi bir teyit sonrası gerekli çalışma yapılmalıdır. Aksi takdirde asıl mağdur olan hastalara ulaşmada gecikme yaşanabilir. Öte yandan kronik hastalarımız var. Özellikle diyaliz hastaları. Bunların kışın sağlık merkezlerine ulaşımı için gerekli ortam oluşturulmalıdır" ifadesini kullandı.
Yoğun kar yağışı olduğu günlerde AFAD Müdürlüğü’nde kriz merkezi oluşturulacağını da ifade eden Vali Mehmet Emin Bilmez, bu merkezde jandarma, emniyet, sağlık, karayolları, belediye gibi kurumların temsilcileri hazır bulunacağını dile getirdi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber