Geri Dön
VanYYÜ kampüs alanındaki köpekler mikroçip ve tasmayla takip edilecek

YYÜ kampüs alanındaki köpekler mikroçip ve tasmayla takip edilecek

YYÜ kampüs alanındaki köpekler mikroçip ve tasmayla takip edilecek

YYÜ kampüs alanındaki köpekler mikroçip ve tasmayla takip edilecek

Gülay KUYUCU/VAN, (DHA)- VAN Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile yaptığı iş birliği protokolüyle, son zamanlardaki gibi sokak köpeği kaynaklı sorunların önüne geçmek ve üniversite kampüsündekilerin, yaş, aşı ve hastalıklarının takiplerini sağlamak amacıyla sokak köpeklerini tasma ve mikroçiple kayıt altına almaya başladı.
Sahipli tehlikeli köpek ırklarının kısırlaştırma ve mikroçip takma işlemini sürdüren Van Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin kampüsündeki köpeklerin kayıt altına alınması için çalışma başlattı. Van YYÜ kampüsünde son zamanlarda yaşanan sokak köpeği kaynaklı sıkıntılardan dolayı Büyükşehir Belediyesi ekipleri, köpekleri kayıt altına almak için mikroçip ve tasma uygulamasına geçti. Takılan mikroçipler sayesinde köpeklerin hastalıkları, yaşı, aşıları, kullandığı ilaçlar gibi özelliklerin kayıt altına alınıp takip edileceği belirtildi.
Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü veteriner hekim Özge Kerem, sokak köpeklerine mikroçip takıp kayıt altına aldıklarını söyledi. Kerem, bu sistemle üniversite yerleşkesindeki köpekleri takip edebileceklerini belirterek, "Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında yaptığımız iş birliği protokolüyle kampüs alanındaki köpekleri koruma altına alarak tasma taktık. Kampüse ait olmayan yabancı hayvanlara müdahale ederek, insan ve çevre sağlığına faydalı olacak. Bu uygulamayla saldırı vakalarının en aza indirilmesini umut ediyoruz. Ayrıca hayvansever dostlarımızın ve akademisyenlerimizin yardımıyla belirlenen sosyal hayvanların tamamını da kısırlaştırdık. Bugün ise gereken parazit uygulamalarıyla beraber daha önceden küpe yaptığımız hayvanlara mikroçip uyguladık ve tasmalarını takarak kayıt altına aldık" dedi.

FOTOĞRAFLI

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber