Geri Dön
YalovaYÜRÜYEN KÖŞK’TEKİ AĞAÇ 390 YAŞINDA...

YÜRÜYEN KÖŞK’TEKİ AĞAÇ 390 YAŞINDA...

YÜRÜYEN KÖŞK’TEKİ AĞAÇ 390 YAŞINDA...

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’nün bir dünya markası olduğunu söyledi. Köşkün iskele bölümünde eskiyen mermerleri değiştirdiklerini söyleyen Salman, Çınar ağacının ise röntgenini çektirdiklerini ve ağacın 390 yaşında olduğunu tespit ettiklerini dile getirdi.
Atatürk’ün bir ağaç dalını kesmemek için raylar üzerinde yürüterek dünyaya çevrecilik dersi verdiği Yürüyen Köşk’le ilgili açıklamalarda bulunan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Yürüyen Köşk’ün artık bir Dünya markası olduğunu dile getirdi. Dünya’da başka bir örneğinin bulunmadığı Yürüyen Köşk’ün korunması için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini vurgulayan Salman, "Yürüyen Köşk bir devlet liderinin tüm Dünya’ya verdiği en önemli çevrecilik mesajdır. Dünyanın hiç bir yerinde ve hiç bir zamanda böylesi önemli bir mesaj göremezsiniz. Ve Atatürk bu mesajı benim kentim dediği Yalova’dan vermiştir. Biz Yürüyen Köşk’ü gerçekten önemsiyoruz. Bu köşkün ve buradaki olayla Atatürk’ün tüm Dünya’ya verdiği mesaj gelecek nesillere aktarılması gereken bir şeydir. Ve biz bundan sorumluyuz" dedi.
Eskiyen Mermerler değişti
Salman Yürüyen Köşk’e gereken önemi gösterdiklerini vurgulayarak, "Yürüyen Köşk’ün eskiyen, aşınan ve yıpranan her bölümü gerekli izinler alınarak aslına uygun olarak yenileniyor. İskele bölümünde bulunan mermerler de yıllardan beri değişmemişti. Onları da değiştirdik. Böylece iskele yenilenmiş oldu" şeklinde konuştu.
Çınar Ağacı 390 Yaşında
Salman Yürüyen Köşk’ün en önemli parçası olan Çınar ağacının ise röntgenini çektiklerini söyledi. Salman, "Devlet onaylı bir kuruluşa Yürüyen Köşk’ün bahçesinde bulunan Çınar’ın röntgenini çektirdik. Ağacın 390 yaşında olduğu ortaya çıktı. Ayrıca ağacın çok sağlıklı olduğu da belirtildi. Bu bizi fazlasıyla mutlu etti. Zira Çınar ağacının sağlıklı olması çok önemli" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber