Yetişkin otizmi nedir?

Otizme erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Genelde 'çocukluk' hastalığı olarak bilinen otizm sadece çocuklukta teşhis edilmiyor. Bazı otizm belirtileri yetişkinlikte de görülebiliyor. Yetişkin otizmi nedir? Yetişkin otizminin belirtileri nelerdir? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Yetişkin otizmi nedir?

Yetişkin otizmi nedir?


Otizm bir spektrum bozuklkuğu olduğundan farklı çeşitleri vardır ve semptomlarına göre farklı şekillerde gözlemlenebilir. Normalde çok küçük yaşlarda otizm tanısı koyulabilirken bazı otizm çeşitlerinin yetişkinlerde belirtilerinin görüldüğü de olmaktadır. Otizmde, nörogelişimsel bir bozukluk olduğundan, genel olarak beyin işlevi etkilenmektedir ve bu da beraberinde iletişim sorunlarını ve sosyal etkileşim zorluklarını getirir. Yaşamın ilk üç senesinde otizm belirtileri genel olarak ortaya çıkmaktadır. Erken teşhis, etkili tedavinin uygulanabilmesi için çok önemlidir. Yetişkinlerde otizm belirtileri de çocuk yaştayken görülenlerle benzerlik taşımaktadır. Ancak yetişkin hayata bir şekilde adapte olunduğu için davranışların otizm kaynaklı olup olmadığını anlamak kafa karıştırıcı bir süreç olabilir.

 


Belirtileri nelerdir?


Yetişkinlerde görülen en şiddetli belirti günlük görevleri ve faaliyetleri yerine getiremiyor olmasıdır. Bu da çoğu zaman birinin bakımına muhtaç olmaları durumunu beraberinde getirir. Yetişkin olan otizmli bireylerin bazıları aileleri ile birlikte aynı evde yaşayabilmektedirler. Bazı bireyler ise denetimleri yapılan ve kontrol edilen evlerde diğer otizmli insanlar ile birlikte yaşayabilirler.

Otizm spektrumunda olan çoğu yetişkin bir işi oluşturmak ve sürdürmekte sıkıntı çektikleri için aslında sosyal etkileşim kurma eğiliminde de değillerdir. En önemli belirtilerden biri de empati duygusundan yoksun olmalarıdır. Bu da haliyle otistik bireyleri soğuk algılamamıza sebep olur. Ancak bunun otizmin bir belirtisi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

 

 

Asperger sendromu


Çoğu yetişkin otizmli bireyin bir cisme veya bir duruma takıntısı olduğu da gözlenmiştir. Bu kalıp bir şekilde değiştirildiğinde veya bozulduğunda otizmli birey üzülebilir veya sinirli tepki verebilir.

Otizmin diğer bir çeşidi olan Asperger sendromu okul dönemlerinde veya ergenlikte teşhis edilebilmektedir. Belirtileri çok daha az açık bir şekilde karşımıza çıkar. Ömür boyu devam eden bir durumdur ancak gelişme kaydedilmesi de oldukça mümkündür. Bu semptoma sahip yetişkinler yeteneklerini geliştirmede daha başarılıdırlar. Ayrıca beden dili gibi sosyal ipuçlarının çok daha farkında olacak şekilde kendilerini geliştirebilirler.

 

Bu makaleye ifade bırak