Youtube'daki videoların yüzde 88'i 1000'den az izleniyormuş

Youtube, televizyona mesafeli yeni nesil için muazzam bir alternatif oldu. Bu alternatiflik her geçen gün daha da 'yeni normal' olma yolunda. O zaman şu gerçeği söylemek lazım artık: Youtube'daki videoların yüzde 88'i 1000'den az izleniyormuş! Peki bu ne demek?

Youtube'daki videoların yüzde 88'i 1000'den az izleniyormuş

Müzik videoları sadece yüzde 15'miş

Los Angeles merkezli bir analiz firması olan Pex, bir rapor yayınlamış. Firmanın raporunda Youtube'daki videolara ve bu videoların izlenme sayılarına yer verilmiş. Firmanın raporuna göre Youtube'daki videoların yüzde 88.4'ünün 1000'den daha az izlendiği açıklanmış. Müzik videoları ise her geçen gün daha da artışa geçmiş ancak izlenmelerin çoğunu alsalar da bu videolar, Youtube'daki diğer içeriklerin sadece yüzde 15'ini oluşturuyormuş.

 

 

1000'in altında videolar

Youtube'da kategorilerine göre izlenme rakamları ise şöyleymiş: Eğlence yüzde 10, oyun yüzde 37, insanlar ve blog yüzde 24, film ve animasyon yüzde 5, diğer yüzde 19'muş. Yani ağırlıklı olarak blog ve oyun videoları izleniyor. Ancak 1000'in üstünde izlenme rakamlarına ulaşan videoların oranı sadece yüzde 11.6... Bu çok ama çok düşük bir rakam. Peki bu ne demek?

 

 

Çorbadan hallice

Yani Youtube'a müthiş bir ilgi var. 90'larda şansını deneyen pop'çular gibi düşünen. Birçoğu ilk albümünü 90'larda yayınlamıştı bu isimlerin. Ancak çok azı milyonluk satış grafiği yakalamışlardı. Youtube da şu anda o hesap. İlgi büyük. Ancak izlenme rakamları düşük. Yani yeni Youtuber'lar, Youtube'da nasıl yüksek izlenme rakamlarına ulaşabileceğine henüz kafa patlatmamış durumda. Bu da Youtube'un az biraz çöplük gibi biraz fazla çorba kıvamında bir mecra olduğunu hatırlatıyor bizlere.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak