Youtube tamamen çökse biz ne yaparız?

Kenan Doğulu'nun 'Baş Harfi Ben' şarkısı olası bir Youtube çökmesi durumuna yazılmış olabilir mi? Youtube kadar birdenbire hayatımızın tümü olmayı başaran sayılı mecra var. Yüreklerimizi ağzımıza getirdi bir gece yarısı Youtube. Çöktü. Sonra düzeldi. Peki bu korku bize yetti mi? Youtube tamamen çökse biz ne yaparız?

Youtube tamamen çökse biz ne yaparız?

Adımız lazım değil ama baş harfimiz biz

Adımız lazım değil ama baş harfimiz biz

Şaka yapmıyorum, gayet ciddiyim, haklı gerekçelerim var. Kenan Doğulu'nun 'Baş Harfi Ben' şarkısının Youtube'a yazıldığını düşünüyorum. Birden bire hayatımızın tümü olmayı başaran Youtube bir gün tamamen çökse biz ne yaparız? "Adımız lazım değil ama baş harfi biz" durumu yaşanıyor bence...

Oyuncağımız elimizden alındı

Oyuncağımız elimizden alındı

Youtube bir anda kesildi, bilmem fark ettiniz mi? Bir gece yarısıydı. Mayıs'ın ortasında, Corona'nın göbeğinde.

Halihazırda #EvdeKal'maktan ötürü enerjimizi dönüştürme, pozitifi görebilme telaşındayken en sevdiğimiz oyuncağımız elden gitti bir süre.

Neyse ki sabah her şey yoluna girdi

Neyse ki sabah her şey yoluna girdi

Hiç beklenmedik bir anda Youtube çöktü, kullanıcılar uzun bir süre videoları izleyemedi. Sonra yeni güne "Merhaba" dedik ve her şey yoluna girdi. En büyük yol arkadaşımız Youtube tekrar bizimleydi.

Çökmeyen kalmadı!

Çökmeyen kalmadı!

Bugüne kadar çökmeyen platform kalmadı biliyorsunuz. Facebook'u yaşatmaya ant içmiş anne ve babalarımız olsun, son dakika gelişmelerinin vazgeçilmezi Twitter olsun, "Bütün gençlik toplandık" ortamına dönüşen Instagram olsun bazen sağlam çöküyorlar.

"Gideyim de Youtube'da takılayım" kafası

"Gideyim de Youtube'da takılayım" kafası

Böyle durumlarda elimiz ayağımız birbirine dolanıyor. Ama sosyal medya platformlarının çökmesine zaman içerisinde alıştık. "O zaman gideyim de ben de biraz Youtube'ta takılayım" kafasına geçiyoruz derhal.

Bir korku oluşmadı değil

Bir korku oluşmadı değil

E şimdi korkulan oldu, bu defa çöken Youtube oldu. Sizi de telaşlandırmıyor mu bu durum? Youtube'a zaman içinde öyle bir bağlanmışız ki farkında değiliz bu bağımlılığımızın. Farkında olmadan alışmışız Youtube'un o minnoş dünyasına.

Şu anda tamamen çökse...

Şu anda tamamen çökse...

Youtube tamamen çökse biz ne yaparız? Uykusuz gecelerimizin daha da uykusuz geçmesine sebep olur mesela. Özellikle Corona gibi bir süreçte şu anda en istemediğimiz şey Youtube'suz kalmak.

'Ben Seçilmem Seçerim'cilik kazanacak

'Ben Seçilmem Seçerim'cilik kazanacak

Hangimiz Youtube'da kendimizi kaybetmiyoruz? Youtuber'lar ilginizi çekmiyor olabilir. Ama sizi mutlaka yakalıyor Youtube. Nostalji seviyorsanız. Ve elinizin altındaki bir tuşa bakıyorsa, TV alışkanlığınızdan sıkıldıysanız, Ebru Gündeş'in 'Ben Seçilmem Seçerim' şarkısı sizin hayat mottonuzsa evet, hoşgeldiniz aramıza, biz de birer Youtube bağımlısıyız.

Blog'ların yerini vlog'lar aldı

Blog'ların yerini vlog'lar aldı

Youtube ya da başka bir mecra. Youtube deyip duruyorum ama mevzu 'video' elbette. Video izlemeyi içerik okumaktan daha çok seviyoruz. O yüzden blog okumak yerine vlog izlemeyi tercih etmeye başladık zaten.

Google'dan önce ne kadar eksiktik, değil mi?

Google'dan önce ne kadar eksiktik, değil mi?

Youtube çöker, başka bir mecra açılır, mesele 'marka' meselesi değil. Mesele video seyretme alışkanlığımız. Ve videoları istediğimizde durdurmayı, TV alışkanlığının aksine 'etkin' olmayı daha çok sevmemiz.

Özgürlük bu yüzden güzel bir şey işte. Sımsıkı sarılmaya, sahip çıkmaya devam etmeliyiz. Google'ı sever gibi sevmeliyiz Youtube'u. Google olmadan ne kadar eksiktik değil mi?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak