Z kuşağının hiç bilmediği şeyler

Yeni nesle verdiğimiz isim Z kuşağı malum. Teknoloji çağıyla yaşama merhaba diyen bu nesil birçok şeyi kaçırdı haliyle. 80’ler ve 90’lardan çocuk olanları bildiği ancak Z kuşağının bihaber olduğu şeylere Molatik olduk bizler de. Bakalım Z kuşağını bilmediği şeyler nelermiş.

Z kuşağının hiç bilmediği şeyler

Soba

Soba
Evet, soba. Z kuşağından konuştuğum birçok kişi sobanın ne olduğunu bilmiyorlar. Bilenler yok değil ancak ciddi şekilde sobaya dair fikri olmayan birçok kişi gördüm. Kaloriferli, doğalgazlı evlerde büyüdükleri için sobayı bilmemeleri normal ama kitaplarda da mı hiç görmediniz?

Duman arabası

Duman arabası
Asıl adı böcek ilaçlama ama kendisi ‘Duman arabası’ olarak ünlendi. Yazın sinek, böcek, haşereden kurtulmak için mahallelerde dolaşır, dumanıyla tüm mahalleyi zehirlerdi ama bizler peşine takılır ‘Duman arabasııııı’ diye dolaşırdık.

Sokak oyunları

Sokak oyunları
Günümüzde birçok çocuk teknoloji yüzünden evinde, sokak oyunlarından habersizce yaşıyor. Eskiden maçlar, uzun eşek, simit, saklambaç gibi birçok oyunu oynuyorduk.

Tasolar

Tasolar
Özellikle Pokemon tasoları hayatımızın önemli bir tadıydı. Cipsten çıkan tasolarla turnuvalar yapılır, uğurlu tasolar ile rakipler alt edilmeye çalışılırdı.

Pilot kalemle doldurulan dönem ödevleri

Pilot kalemle doldurulan dönem ödevleri
Konu bulmak mı dersiniz, konuyu kağıda geçirmek mi dersiniz, pilot kalemle ödevi yazmak mı dersiniz hepsi birbirinden zor şeylerdi. Genelde kağıdın altına koyulan çizgili kağıtla yapılırdı ki yamuk yazılmasın dönem ödevleri. Pilot kalemin kağıttan taşması da ayrı bir efsaneydi. Yazarken bunaldım.

Disket

Disket
Günümüzde kullanan kalmamıştır değil mi? Kalmamıştır bence. Disket dediğimiz şey dönemin hafıza kartıydı ama en fazla birkaç megabayt dosya yükleyebilirdiniz. Sonra CD’ler çıktı da hayatımız kolaylaştı. Şimdi nerelere geldi olay tabii o çok ayrı…

Uydu antenleri

Uydu antenleri
Şimdilerde herkesin ulaştığı kanallara bir dönem sadece uydu antenlerle ulaşabiliyorduk. Herkeste de bulunmazdı uydu antenler. Neyse ki zaman içerisinde teknoloji ilerledi ki hem o çanak antenlerden kurtulduk hem de daha kaliteli yayınlara geçtik.

 
Bu makaleye ifade bırak