Zehirli ayranla 15 kişiyi öldüren Pakistanlı gelin haklı mı haksız mı?

Pakistan'da 15 kişinin öldüğü, 12 kişinin de hastaneye kaldırıldığı bir zehirlenme vakası oldu. Olayın zanlısı ise zorla evlendirildiği kocasının ailesine Lassi denilen şekerli ayranı içiren Asiye Bibi.
Zehirli ayranla 15 kişiyi öldüren Pakistanlı gelin haklı mı haksız mı?

Eylül ayında istemediği bir evliliğe zorlanan Asiye Bibi, belli ki pek de sağlıklı bir psikolojide değilmiş. 21 yaşındaki bu kız hem istemediği biriyle evlendirildiğini hem de 27 kişiye 'hizmet' ettiğine göre bir köle olarak kullanıldığını görüyoruz.

Pakistan'da genç yaşta evliliğe zorlanan kızların sayıları oldukça fazla. Genelde de bu zoraki evlilikler ittire kaktıra devam ediyor olmalı ki bu tip bir olay ilk kez oluyor.

Evlenmeye zorlanan Asiye Bibi, evlenmemek için ne mücadeleler vermiştir mesela? Evliliğinde mutsuz mudur? Bir eşten çok damadın ailesi tarafından köle olarak mı görülüyordur? Bu cinayetlerin nedeni bunlar mı ve bu nedenler cinayeti haklı çıkarır mı?

Bu soruların hepsini olaydan haberdar olan herkes kendine soracaktır. Cevaplar elbette farklılık gösterecektir fakat tek bir ortak cevap olacaksa o da zorla yapılan evliliklerin yanlış olduğu ve kimseye mutluluk getirmediği.

Artık teknoloji ve uzay çağındayken, dünyada ufuk açıcı milyon tane olay olurken Orta Doğu'nun hala bu gibi çağ ve insanlık dışı olaylarla uğraşıyor olması büyük rezalet. İnsanlar hayatlarını dilediği gibi yaşayabilmeli. Hele ki bütün hayatını etkileyecek eş seçimi konusunda.

Bu makaleye ifade bırak