Zeki Demirkubuz'un 'aşk' tweet'i neden tepki çekti?

'Masumiyet' ve 'Kader' gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni Zeki Demirkubuz, enteresan bir tweet'le gündeme geldi. Sosyal medya hesabından 'aşk' paylaşımında bulunan yönetmenin bu tweet'i neden olay oldu peki?

Zeki Demirkubuz'un 'aşk' tweet'i neden tepki çekti?

Herkesin 'aşk'ı kendine

Aşkın ne kadar güçlü bir duygu olduğuna dair sayısız eser ortaya koyuluyor. Yetmiyor, aşk doktorluğu adı altında çeşitli tavsiyeler, tanımlamalar yapılıyor. Birçok sanatçının üretiminde de aşkı anlamlandırma çabasına denk geliyoruz. Ama gelin görün ki herkesin 'aşk'ı kendine... 'Masumiyet' ve 'Kader' gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni, Türk sinemasının en büyük ustalarından Zeki Demirkubuz da öyle bir 'aşk' tanımı yapmış ki ortalık karışmış.

 

 

Acı üzerinden tanımlamış

Demirkubuz, kişisel Twitter hesabından şunları yazmış: "Aşk; kendine dönük olarak acı çekmek, ötekine dönük olarak acı vermek arzusu taşır..." Herkes 'aşk'ı kendine göre tanımlıyor. Demirkubuz da aşkı acıdan yola çıkarak tanımlamış. Ama ne enteresandır ki bazı sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekmiş. Bu yorumlar arasında mesela "Acı vermek ve acı çekmek üzerine kurulu duygular aşka ne kadar sığıyor?" diyen de var mesela.

 

 

Peki haklı mı?

Bu eleştiriyi hem anlıyor hem de anlamıyorum. Çünkü aşkı acı üzerinden tanımlayan sadece Zeki Demirkubuz değil. Kaldı ki yönetmenin filmlerinde de acı ve aşkın birbiriyle ahenkle dans ettiğini hatırladığımızda şaşırtıcı bir tanımlama değil. Ama aşk gibi güçlü bir duygunun kökenini sadece acıya, negatife indirgemek de bana çok doğru bir bakış açısı olarak gelmiyor. Aşk sadece acı eksenli bir duygu olmamalı, bu kadar negatif bir cepheden bakmamalı, daha dengede tutmalıyız sanki...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak