'Aşırı başarılı' Jack Dorsey'in yaşam tarzı insanı biraz sinirlendiriyor

Twitter CEO'su Jack Dorsey, katıldığı bir podcast yayınında bir gün içinde neler yaptığını anlattı. Aşırı havalı, gereksiz kasıntı ve anlamsız derecede 'soğuk' bir rutini var kendisinin. Soğuk derken, her anlamda soğuk... Sabah 5'te buz banyosu yapmak gibi...
 

'Aşırı başarılı' Jack Dorsey'in yaşam tarzı insanı biraz sinirlendiriyor

Zenginin rutini, fakirin alışkanlığı olur

Zenginin rutini, fakirin alışkanlığı olur

Zengin insanlar, günlerinin anlamlı geçtiğine ve yaptıkları her şeyin bir nedeni olduğuna bizi inandırmak için uzun süredir mesai harcıyor.

Milyon dolarlık servetlerinin olmasının nedeni, onlara göre gece üçte uyanıp ertesi akşam 9'da yatağa girmeleri... Günlük rutinleri var, bu rutinin her bir parçası, nedensellik ilkesiyle açıklanabilecek şekilde üretilmiş.

Bunlardan bahsetmeleri istenince de aşırı anlamlı dövmesini anlatabilmek için fırsat kollayan heyecanlı üniversite öğrencileri gibi görünüyorlar.

"Başarılı insanlar bunları yapıyor"

"Başarılı insanlar bunları yapıyor"

Fena halde başarılı olan ve dünyanın her yerine dağılmış zenginler, başarılarının nedenlerini paylaşmak için can atıyor. Açın orta halli bir TED konuşmasına bakın. Hepsi özetle "Ben böyle başarılı oldum, sen de ancak böyle olabilirsin" diyor. Peki o 'böyle' ne içeriyor?

Ariana Huffington'un yıllar önce tavsiye ettiği gibi meditasyonu, uykusuz geçen günleri, sabahın köründe çirkin çirkin eşofmanları üstümüze geçirip horoz kovalıyormuş gibi parkta koşmayı içeriyor.

Uygularsanız ne âlâ, uygulamazsanız kendiniz kaybedersiniz. Zengin olmayı unutun.

Kişisel gelişemiyoruz

Kişisel gelişemiyoruz

Ne var ki, biz 'fakirler' pek de kişisel gelişemiyoruz. Onlardan aldığımız ilhamla günlerimizi düzenlemeye, değiştirmeye, iyileştirmeye kalksak da bir tuhaf duruyor üstümüzde. Eğreti oluyor.

Aslında ben kendilerinin de bundan mutlu olduklarını sanmıyorum. Sanırım sadece zengin oldukları için bizden daha çok vakitleri var ve o vakti doldurmaya çalışıyorlar.

Tuhaf bir kasıntılık hali

Tuhaf bir kasıntılık hali

Bu nedenle, itici geldiğini de söyleyebilirim. Yani kabul edelim, hiçbirimiz Bill Gates'in bir gününün nasıl geçtiğini o kadar da merak etmiyoruz. Ama Bill Gates, İstiklal Caddesi'nde bir anda yolunuzu çevirip sorular sormaya kalkan anketçiler gibi "Ben var ya sabah sekiz saat meditasyon yapıyorum, zaten gün bitmiş oluyor meditasyon bittiğinde" diyecek gibi davranıyor.

Sayın Gates, konunun sizinle alakası yok bu arada. Siz bir örneksiniz, lütfen üzerinize alınmayın.

Bunlarla uğraşmak yerine...

Bunlarla uğraşmak yerine...

Jack Dorsey de, katıldığı bir podcast yayınında başarılı olmasını sağlayan günlük yaşantısından bahsetti. Kendisinin rutini, şu ana kadar gördüğümüz en marjinal rutin. İnsan "Keşke bunu oluşturuncaya kadar inovasyon konusunda rakibin Mark Zuckerberg'in gerisinde kalmamayı tercih etseydin" diyor.

Adam bunları planlamaktan elindeki cevher olan Vine ile ilgilenmeye zaman bulamadı ve nihayetinde Vine'ı kapattı muhtemelen.

"Güne donarak başlayın"

"Güne donarak başlayın"

Jack Bey, inceden inceye planladığı gününe, sabah 5'te buz banyosuyla başlıyor. Biz 'uyanıyoruz', Jack Dorsey ise 'güne başlıyor'.

Çok soğuk suyla dolu banyoya girerek kendine gelen Dorsey'e göre bu "Ben bu soğuğa bile dayanıyorum, kim bilir neler neler başarırım" demek anlamına geliyor. 

"Yemek yemek zaman kaybı"

"Yemek yemek zaman kaybı"

Dorsey'in gününde kahvaltıya yer yok. Kendisi, kahvaltıyı ve yemek yemeyi vakit kaybı olarak görüyor. Günde bir öğün yiyor, o da akşam saatlerinde. Pazar günleri ise nerdeyse hiçbir şey yemiyor.

Delilikle başarının kesiştiği noktadayız. Hangisine daha yakın olduğunu kestiremiyorum.  

Kızılötesi lambalarla stresi yenmek

Kızılötesi lambalarla stresi yenmek

Öte yandan Jack Dorsey'în çalışma masasında kızılötesi lambalar varmış. Kızılötesi lambaların stresi azalttığı söyleniyor. Fakat ben, masamda stres olmamam için bir lamba bulunsa "Kesin stres olacağım bir şey var" diye düşünüp daha çok stres olurum.

Başarının bunlarla alakası var mı?

Başarının bunlarla alakası var mı?

İnsan biraz tedirgin oluyor. Ben başarılı olmam için buz banyosu yapmam gerekse, başarısızlığı tercih ederim muhtemelen.

Bir de şimdi sabahın köründe kim uyanacak da küveti su dolduracak da o su soğuyacak da of yani...

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak