80'ler ve 90'ların modası neden dönmemeli?

Nostalji her zaman ilgi çekici olabiliyor. İnsanların geçmişe olan özlemlerini, anılarını canlandıran şeyler genellikle seviliyor. Ancak bazı olgular var ki hatırlandıkça bizleri utandırabiliyor. Onlardan biri de geçmişin modası. Hele ki 80’ler ve 90’lar işin içindeyse…

80'ler ve 90'ların modası neden dönmemeli?

Göğse kadar çekili pantolon

Göğse kadar çekili pantolon

Son zamanlarda tekrar yüksek bel modası ortaya çıktı ama 90’lardaki şey yüksek bel değildi benim nazarımda. Arkadaş o pantolon ne öyle ya. Göğüs hizasına kadar çekmekle yüksek bel arasında fark var benim nazarımda. Çuval gibi bir şey oluyordu onlar.

Kazağı içeri sokmak

Kazağı içeri sokmak

Hadi o pantolonu çektin yukarı, arkadaş neden giydiğin kazağı içeri sokuyorsun. Kazak bu ya, gözümüzü kanatmaya ne zorunuz vardı.

Aşırı desenli kazaklar

Aşırı desenli kazaklar

Pantolondan içeri sokulan kazaklar bir de çok çirkindi. Geyikli, yılbaşı ağacı desenli vs bir sürü şekil. Hiç mi uyaran olmamış insanları, çirkin diye. Umut Sarıkaya karikatürlerinde baya bir değinmişti bu meseleye.

Rengarenk kıyafetler

Rengarenk kıyafetler

80’ler denince hip hop ve disko geliyor akıllara, bir de garip, rengarenk kıyafetler. Sanırım o yıllarda bu tarz giyinmeyeni toplum dışına iteleyip kariyerine son veriyorlardı. Neyse ki bu dönemin sonuna denk geldim.

Alüminyum folyo gibi taytlar

Alüminyum folyo gibi taytlar

Son yıllarda yine gündeme gelen bir başka tarz ise parlak giysiler, özellikle de taytlar. Ama 80’ler bu işin cılkı çıkmıştı. Pembe, sarı, gri aklınıza hangi renk geliyorsa onun parlak taytı vardı ve herkes alüminyum folyo giymiş gibi dolaşıyordu ortalıkta.

Eşofmanlar

Eşofmanlar

Şimdi şunda anlaşalım, adı eşofman olabilir ama bizlerin gözünde o aşortman, haşofman, eşortman gibi isimlere malikti. Bunlar da taytlar gibi parlak parlaktı, 90’lara kadar sirayet etmişti. Nereden biliyorsun diyorsanız ben de giydim… (HABER SEKMESİ KAPATILDI)

 3 beden büyük takım elbise

 3 beden büyük takım elbise

Normal vatandaştan, siyasetçisine, sporcusuna herkes giyiyordu. Bol paça pantolon, bol yaka gömlek, kocaman kollu ceketler, vatkalar… Daha fazla bahsedip keyfinizi kaçırmak istemiyorum.

Permalı saçlar

Permalı saçlar

80’lerde perma ve fön meşhur olmuştu. Herkes uzaylı gibi dolaşıyordu. Sonra perma yavaş yavaş bitti ama fön kaldı. O da altın günlerinin vazgeçilmezi oldu. Neyse ki günümüzde bitti o.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak