Mert Alaş hakkında bilmeniz gerekenler

Düşünsenize Madonna, Kate Moss, Kim Kardashian, Miley Cyrus, Kendall Janner, Gigi – Bella Hadid kardeşler ve daha fazlası sizim kankanız. Instagram fotoğrafları, anlıkları, kalpli yorumlar, birlikte tatile çıkmalar, beraber kutlanan doğum günü partileri…

Mert Alaş hakkında bilmeniz gerekenler

Mert Alaş hakkında bilmeniz gerekenler

Düşünsenize Madonna, Kate Moss, Kim Kardashian, Miley Cyrus, Kendall Janner, Gigi – Bella Hadid kardeşler ve daha fazlası sizim kankanız. Instagram fotoğrafları, anlıkları, kalpli yorumlar, birlikte tatile çıkmalar, beraber kutlanan doğum günü partileri…

Bu saydığım isimleri birçoğunu yolda görme ihtimalimiz dahi olmayacak. Ama Amerika’da yaşayan Türk fotoğrafçı Mert Alaş bu isimlerin hepsinin birden çok yakın arkadaşı. Son günlerde Mert Alaş’ın geçmiş fotoğrafları pek gündemde. Ama Mert Alaş’ı apayrı bir başarı hikayesi olan fiziksel değişimi ile değil bir fotoğrafçı kimliğiyle anlatmaya çalışacağım. Birkaç ay önce ben de onun yaptığına benzer bir devrim yapıp içimde onlarca kilomla birlikte eski bana veda ettim. Ama sanırım bu konuda onun kadar başarılı olamayacağım. Her neyse…
 

Fotoğraf benim en büyük tutkularımdan biri. Aşık olduğum kadınların fotoğrafını çekmek, geceleyin İstanbul’un boş sokaklarını tarihe not düşmek en büyük mutluluğum. Böyle olunca da başka fotoğrafçılar ne yapıyor, ne ediyor diye bakmaya başlıyor insan. Instagram sağolsun bundan birkaç yıl önce Mert Alaş’ı çıkardı karşıma.
 

Fotoğraflara baktıkça şaşkınlığım artarak devam etti. Çok sevdiğim modellerin, çok sevdiğim fotoğraflarının altında meğer Mert Alaş’ın imzası varmış. Tabii hemen bir “as bayrakları” hissiyatı oluştu.  Ardından daha dikkatli bir takip hatta “stalk” dönemi başladı benim için.
 

Geçtiğimiz günlerde ortağı Marcus Piggott ile uzun yılların birikimi olan retrospektif kitabın lansmanını gerçekleştirdiler. Üstelik bu kitap dünyanın en önemli yayınevlerinden biri olan benim de koleksiyon tutkusuyla kitaplarını satın aldığım Taschen tarafından yayınlandı. 1250 adet basılan bu retrospektif kitabın her biri Mert ve Marcus tarafından özel olarak imzalandı. Amerika’da gerçekleşen lansmana şu an Hollywood’un ne kadar ünlüsü varsa koşa koşa gelmişti.
 

Mert Alaş’ın başarı hikayesi, yıllar önce dil eğitimi için gittiği Londra’da Marcus Piggott ile tanışmasıyla başlıyor. Ardından hayallerinin peşinden giden ikili daha şimdiden ikonlaşmış pek çok fotoğrafa imza attı.
 

İşi sebebiyle ağırlıklı olarak Amerika’da yaşayan Mert Alaş, Türkiye’ye gelmeyi ihmal etmiyor. Her gelişinde Boğaziçi kıyısında Sezen Aksu şarkıları eşliğinde muhtemelen efkarlanan Mert Alaş’ın Instagram’da paylaştığı o fotoğrafın altına yorum yapanlar da yine bu yıldızlar. Öyle ki Kendall’ın en çok hoşuna giden Sezen Aksu şarkısını merak etmiyor değilim.
 

Mert Alaş, pek röportaj ya da demeç veren bir isim değil. Kendisini işiyle ya da Instagram paylaşımlarıyla anlatmayı tercih ediyor. Dolayısıyla Instagram paylaşımlarını inceleyip çıkaracağımız sonuca göre Mert Alaş, annesini, Türkiye’yi, İstanbul’u, Boğaziçi’ni, Atatürk’ü ve Sezen Aksu’yu çok seviyor.
 

Şu an 1.3 milyon takipçisi olan Mert Alaş, bakalım daha kaç ikonik fotoğrafa imza atacak. Benim hiç unutamayacağım paylaştıktan kısa bir süre sonra Instagram kuralları nedeniyle silinen bir Bella Hadid fotoğrafı olacak. Yazık oldu o fotoğrafa...

http://www.instagram.com/ihsandinovski

Bu makaleye ifade bırak