Youtuber Barış Özcan kimdir?

Youtube’un dünya çapında seçtiği 12 değişim elçisinden biri olan gurur kaynağımız Barış Özcan kimdir? Ne yaptı da birden bu kadar konuşulmaya başladı? İçeriği herkese hitap eder mi, sizi çeker mi? Barış Özcan’ı tanıyın ve aklınızdaki soruların cevabını bir an önce bulun...

Youtuber Barış Özcan kimdir?

Youtuber Barış Özcan kimdir?

Youtube’un dünya çapında seçtiği 12 değişim elçisinden biri olan gurur kaynağımız Barış Özcan kimdir? Ne yaptı da birden bu kadar konuşulmaya başladı?

İçeriği herkese hitap eder mi, sizi çeker mi?

Barış Özcan’ı tanıyın ve aklınızdaki soruların cevabını bir an önce bulun...

43 yaşında

43 yaşında
Barış Özcan şimdilerde popüler olan, 'Youtuber' olarak tanımladığımız genç insanların aksine 43 yaşında. Devlet Şah ile evli ve bir çocukları var. Eşini, Barış Özcan’ın bazı videolarında görmeniz de ayrıca mümkün.

200'ün üstünde video

200'ün üstünde video
Eğer biraz olsun belgesele merakınız varsa bu kanalı seveceğinize garanti verebilirim. Kanalında 266 adet video var. 266 videonun hepsinin içeriği aynı zamanda hem yararlı hem de keyifli olabilir mi derseniz, bu kanaldaki videoları inceledikten sonra karar verdim. Evet, olabilirmiş.

Klişelerden uzak

Klişelerden uzak
Diğer Youtuberlar gibi işin kolayına kaçmadan challenge, oyun ya da alıştığımız herhangi bir klişeyi esas almadan, tamamen eğitici videolar çekiyor. Sadece bilgi vererek Youtube’da fark edilebilir biri olmak da mümkünmüş!

10'uncu yılını doldurdu

10'uncu yılını doldurdu
7 Ocak 2017’de Youtube'taki üyeliğinin 10'uncu yılını doldurdu. Aslında henüz Youtube’dan para kazanmak mümkün değilken, Youtuber diye bir terim portakalda vitaminken, Barış Özcan videolar çekiyordu yani.

3 yıldır 'tanınıyor'

3 yıldır 'tanınıyor'
13 Eylül 2014’e kadar hiçbir videosunda kendini göstermedi. Yukarıda da belirttiğim gibi eşi Devlet Şah’ı görüp kendisinin sesini dinliyorduk sadece. 13 Eylül 2014’te kendisiyle tanıştık. 10 yıl öncesindeki teknolojiyi, henüz bu işlerin yaygın olmayışını falan göz önüne aldığımızda amatörce çekilmiş, görüntü kalitesi düşük videolar bekliyorsunuz değil mi? Şaşırtıcı ama hayır, eğer geriye dönüp videolara bir bakayım derseniz ne kadar kaliteli, sanki dün çekilmiş gibi videolar olduğunu sizde göreceksiniz. Sadece çekimi, görüntüyü yakalama teknikleri ve montajıyla değil ama içeriğiyle de baskın olan bir kalite çizgisinden bahsediyorum...

Koca bir emek var

Koca bir emek var
Adobe’un eski çalışanı olması bu konuya olan şaşkınlığımızı biraz olsun azaltabilir belki ama yine de bu işin başında koca bir emek ve hırs olduğu aşikar. Youtube’a girişinden 10 yıl sonra Youtube tarafından keşfedilmenin ve tüm ülkeler arasından seçilen 12 değişim elçisinden biri olmanın ne kadar gurur verici olacağını hepimiz hayal edebiliriz.

O bir 'hikaye anlatıcısı'

O bir 'hikaye anlatıcısı'
Kendisini 'story-teller' yani 'hikaye anlatıcısı' olarak tanımlıyor. Herhangi başka bir tanımın ona ne kadar uyacağı konusunda henüz kararsız. En çok olmak istediği şeyin iyi bir hikaye anlatıcısı olduğunu söylerken, "Kendime, olmak istediğim şeyin sıfatıyla hitap ediyorum" diyor.

Hobisini işe çevirdi

Hobisini işe çevirdi
Herkes hobisini, en çok severek yaptığı şeyi keşke işim bu olsa diye imrene imrene anlatır ya hani... Barış Özcan hobisini, işe çevirmeyi başaran sayılı insanlardan. Şimdi biz Barış Özcan’ı kıskanmayalım da ne yapalım yani? Barış Özcan’a çok hırslı demek yanlış olacak sanki ama hiç hırsı yok demek daha da yanlış olur bence. Tamam, belki yaşıtları gibi üst düzey sıfatların peşinde koşmuyor ama olmak istediği şeyin en iyisi olmak için sürekli çabalamak ve asla yılmamak en büyük hırs olarak nitelendirilmeye yeter bence.

Mutlaka bir şey öğreniyorsunuz

Mutlaka bir şey öğreniyorsunuz
Öyle bulunması imkansız, hiçbir yerde karşınıza çıkmayacak bilgileri toparlamıyor. Ama nasıl diyeyim, en basit konuları bile öyle bir harmanlayıp önünüze seriyor ki altın tepside bir ondan bir bundan bir şeyler öğrenirken buluyorsunuz kendinizi. Sanat, tasarım ve teknoloji hikayeleri, OKU, İZLE gibi kategorilerine göz atın, birini izledikten sonra devamı çorap söküğü gibi gelecek zaten!

En ince detayına kadar

En ince detayına kadar
Hiç “Acaba hep bir şeylere yetişeyim kaygısıyla hayattaki diğer şeyleri kaçırıyorum” diye düşünüyor musunuz? İşte o kaçırdığınız şeyleri Barış Özcan en ince detayına kadar analiz ediyor, araştırıyor toparlıyor.

Biraz öğretmen edasında

Biraz öğretmen edasında
Yalnız tek bir sorun var, konuşurken çok vurgu yaparak konuşuyor. Biraz fazla öğretmen edası var sanki. Ama derseniz ki, öyle konuşmasın. Sanki o zamanda Barış Özcan olmaktan çıkar. O yüzden bırakalım ses tonu, giyimi, görünüşü nasıl olursa olsun Barış Özcan farklı, eğitici içeriklerine devam etsin de bizi bu sürekli kendini tekrarlayan Youtuber içeriklerinden kurtarsın... Yeni Youtube kanalı açmayı düşünenlere de ilham olsun, çünkü artık makyaj, challenge ve oyun kanallarından gına geldi. Youtube madem çağın vazgeçilmez ortamı haline geldi, onu sıkıcılığından sıyırıp Barış Özcan gibi daha yararlı kanallarla donatmak biz gençlerin elinde...

Bu makaleye ifade bırak