Avrupa Şampiyonu olan Sümeyye Boyacı adeta bir yetenek abidesi

2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nın şampiyonu bizden biri oldu: Sümeyye Boyacı. Dublin'deki turnuvada ilk altın madalyamızı alan Sümeyye, kolları olmadan yüzmeyi küçükken balıklardan öğrenmiş ve çocukluktan gelen tek yeteneği yüzme değil.

Avrupa Şampiyonu olan Sümeyye Boyacı adeta bir yetenek abidesi

Balık gibi yüzmek

İyi yüzen insanlara 'balık gibi yüzüyor' denir ya, Sümeyye yüzmeyi gerçekten balıklardan öğrenmiş. Doğuştan iki kolu olmayan ve kalçası çıkık olan 15 yaşındaki Sümeyye, "demek ki yüzmek için kollara ihtiyaç yok" deyip 2008 yılında başladığı yüzmede şu anda Avrupa Şampiyonu.

Ve Sümeyye kendisini Avrupa Şampiyonu yapacak kadar iyi olduğu yüzme haricinde iki büyük yeteneğe daha sahip. Resim çizmek ve dikiş.

On parmağında on marifet

On parmağında on marifet

Sümeyye'nin kollarının olmaması onun yeteneklerini ortaya çıkarmasına engel olmamış. Yazmayı ayaklarıyla öğren Avrupa şampiyonumuz resim ve ebru sanatında da oldukça yetenekli. On parmağında on marifet deyiminin vücut bulmuş hali olan Sümeyye'nin sulu boya eserleri Moskova'da sergilenmiş ve 2014 yılında da yaptığı ebru çalışması yine bir sergiye alınmış.

Burada kazandığı parayla dikiş makinesi alan Sümeyye, tasarladığı elbiseleri bu makinede ayaklarını kullanarak dikmeye başlamış. Yetenek, azim ve kararlılık bir kenara Sümeyye vizyon dolu bir insan. Yeteneğiyle kazandığı parayla yine kendi yeteneğine yatırım yapan birisi.

Katıldığı ilk turnuva değil

Katıldığı ilk turnuva değil

Sümeyye'nin daha önce de bir bronz madalyası var. 2017 yılında İtalya'da düzenlenen Avrupa Para Gençlik Oyunları'nda da 3. olarak bronz madalya kazanmıştı.

2016 yılında Brezilya'da katıldığı iki turnuva olan Yaz Paralimpik Olimpiyatları ve 30. Uluslararası Alman Şampiyonası'nda ise ödül alamamıştı. Sümeyye'nin bundan sonraki kariyerini de heyecan içinde takip ediyor olacağız.

Bu makaleye ifade bırak