Dünyanın en popüler 10 çocuk kitabı

Çocukken okuduğumuz kitapları unutmak ne mümkün? Bizi hayata hazırlayan, hayal dünyamızı geliştiren bu kitapları yetişkin halimizle bile döne döne okuyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle, dünyanın en popüler 10 çocuk kitabını mercek altına aldık...

Dünyanın en popüler 10 çocuk kitabı

1- Charlie'nin Çikolata Fabrikası

1- Charlie'nin Çikolata Fabrikası

'Charlie'nin Çikolata Fabrikası', roman ve kısa öykü yazarı Roald Dahl'ın en sevilen çocuk kitabı.

Parası olmadığı için çikolata yiyemeyen Charlie Bucket, ailesiyle birlikte küçük bir tahta barakada yaşar. Evlerinin karşısında kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Ve bu fabrikanın sahibi Willy Wonka, kendisine bir varis arar. Bunun için de yarışma düzenler. Bizim Charlie de bu yarışmaya katılır.

Roman, 2005 yılında Tim Burton tarafından sinemaya uyarlandı, özellikle Johnny Depp bu filmle beraber önemli bir başarı elde etti.

2- Küçük Prens

2- Küçük Prens

'Küçük Prens', en çok satan kitaplar listesinin vazgeçilmezleri arasında. Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery tarafından kaleme alındı, ilk kez 1943'te yayımlandı. Yazar, kitap yayınlandıktan 1 yıl sonra hayatını kaybetti.

Tüm dünyada çok sevilen 'Küçük Prens'in telif hakları, 1 Ocak 2015'te serbest kaldı. Böylelikle her yayınevi tarafından basılan bir kitaba dönüştü.

Kitaptaki illüstrasyonlar popüler kültür içinde de kendine önemli bir yer edindi. Günümüzde pek çok hediyelik eşyanın üzerinde 'Küçük Prens'i görmek mümkün.

3- Pinokyo

3- Pinokyo

'Pinokyo', İtalyan edebiyatının en neşeli ve dokunaklı öykülerinden biri.

Geppetto Usta'nın konuşan bir odun parçasından yaptığı Pinokyo adlı kukla, küçük bir çocuğa dönüşmek istemektedir. Ancak bu tahta çocuk, yaramazlık yapmayı çok sevdiği için başına türlü belalar açar, içindeki arzuya ulaşması için zorlu maceralardan geçmesi gerekir.

Collodi'yi tek başına önemli bir çocuk kitabı yazarına dönüştüren Pinokyo, gelmiş geçmiş en çok okunan çocuk kitaplarından biri.

4- Şeker Portakalı

4- Şeker Portakalı

20'nci yüzyıla damga vuran Brezilyalı yazar Jose Mauro de Vasconcelos, 'Şeker Portakalı' kitabıyla tanınıyor. 'Günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü'nü anlatan bu kitapta, yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen başkarakter Zeze'nin yaşamına tanıklık ederiz.

'Şeker Portakalı', Zeze'nin maceralarının ilk kitabı. Devamında 'Güneşi Uyandıralım' ve 'Delifişek' yazıldı. Kitap, günümüzde yeni kapak tasarımıyla tekrar çok satanlar arasına girmeyi başardı.

5- Çocuk Kalbi

5- Çocuk Kalbi

'Çocuk Kalbi', İtalyan yazar Edmondo de Amicis'in en bilinen romanı. Kitapta üçüncü sınıfa giden Enrico'nun günlüğünü okuruz.

Yeni öğretmeni ve arkadaşlarıyla tanışan Enrico bir yandan günlük tutar, diğer taraftan arkadaşlarından her birinin farklı bir hikâyesi olduğunu keşfeder. Enrico, defterine yazdıkça aslında hayatı da öğrenmeye başlar.

'Çocuk Kalbi' de tıpkı 'Şeker Portakalı' gibi 90'larda çocuk olanların unutamayacağı kitapların başında geliyor.

6- Pal Sokağı Çocukları

6- Pal Sokağı Çocukları

Macar yazar Ferenc Molnar'ın unutulmaz kitabı 'Pal Sokağı Çocukları', dünya çapında bilinen bir çocuk kitabı.

İlk baskısı 1906 yılında yapılan bu kitap, Budapeşte'de yaşayan bir grup çocuğu anlatır. Budapeşte'nin yoksul semti Jozsefvaros'ta yaşayan bu cesur çocuklar, oyun sahalarını zengin çocuklarından korumaya çalışmaktadır. Bizler de bu ekibin dokunaklı mücadelesine kitap boyunca tanıklık ediyoruz.

7- Küçük Kara Balık

7- Küçük Kara Balık

Samed Behrengi, çocuk kitaplarıyla İran edebiyatında eşsiz bir yere sahip. Yaşadığı dönemde öğretmenlik yapan Behrengi'nin unutulmaz kitapları arasında 'Bir Şeftali Bin Şeftali' de yer alıyor.

Ülkemizde de çok sevilen 'Küçük Kara Balık', baskılarına karşın yaşadığı derenin sonundaki denizi bulmak isteyen bir kara balığın hikâyesini anlatıyor.

"Bu dünyada başka türlü yaşamak mümkün mü?" sorusuna cevap arayan bu dokunaklı eser, pek çok kişi için unutulmaz bir çocuk kitabı.

8- Pollyanna

8- Pollyanna

ABD'li yazar Eleanor H. Porter'ın 'Pollyanna' kitabını bu listede almazsak olmazdı... Popüler kültür içinde önemli bir yere sahip olan bu kitap, anne ve babası ölünce teyzesinin yanına taşınan minik kız çocuğunun öyküsünü anlatır.

11 yaşındaki Pollyanna Whittier, kötü koşullarda yaşamasına rağmen babasının kendisine öğrettiği 'mutluluk oyununu'nu oynar.

Kitap, birçok ilkokulu öğretmeni tarafından 'çocukları gerçek hayata iyi hazırlamadığı' gerekçesiyle eleştirilere de maruz kaldı. Günümüzde 'Pollyanna' kelimesi, 'hiçbir şeye kafaya takmayan, aşırı mutlu, hatta rol yapacak kadar mutlu' insanları tanımlamak için kullanılıyor.

9- Heidi

9- Heidi

İsviçreli yazar Johanna Spyri'nin unutulmaz kitabı 'Heidi', Alp Dağları'nda büyükbabası ve arkadaşı Peter'le mutlu bir hayat yaşayan küçük bir kızın hikayesini anlatıyor.

Kitapta, dağlarda doğa ve sevgiyle mutlu bir hayat süren Heidi'nin, tekerlekli sandalyeye mahkum Clara'ya arkadaşlık etmesi ve mecburen şehrin kasvetli ortamına dönmesi gibi maceralar yer alıyor.

Heidi, ülkemizde de uzun bir dönem yayınlanan çizgi filmi sayesinde sevilmişti.

10- Alice Harikalar Diyarında

10- Alice Harikalar Diyarında

İngiliz yazar Lewis Carroll'ın 'Alice Harikalar Diyarında' kitabı, popüler kültürü derinden etkiledi. Bir gün yolda tuhaf giyimli bir tavşanla karşılaşan Alice, tavşanın peşinden bir deliğe dalar. Ve bir anda kendisini olağanüstü bir ortamın içinde bulur.

Harikalar Ülkesi'nde gezinmeye başlayan Alice'in maceraları çizgi film, sinema filmi ve tiyatro oyunu oldu. Caroll'ın bu eseri de tıpkı 'Pollyanna' gibi çocukların kafasında karışıklık yarattığı gerekçesiyle çeşitli eleştiriler aldı.

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak