Gökyüzünden düşen büyük buz kütlesi panik yarattı

İskoçya'nın Busby kentinde gökyüzünden büyük bir buz kütlesi düştü ve düşmenin etkisiyle geniş çaplı bir krater oluştu.

Gökyüzünden düşen büyük buz kütlesi panik yarattı

Gökyüzünden düşen büyük buz kütlesi panik yarattı
İskoçya'nın Busby kentinde gökyüzünden büyük bir buz kütlesi düştü ve düşmenin etkisiyle geniş çaplı bir krater oluştu.İskoçya'nın Busby kentinde yaşayan Helliwell ailesinin bahçesine gökyüzünden büyük bir buz kütlesi düştü.

Şans eseri kimsenin yaralanmadığı ilginç olay kent sakinlerini dehşete düşürdü.

Düşen büyük buz kütlesinin etkisiyle 1.4 metre çapında krater oluştu.

Gökyüzünden bu denli büyük bir buz kütlesinin düşmesinin sebebi gizemini korurken buzun bir uçaktan düşmüş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

51 yaşında eşi Ross ve 9 ve 13 yaşındaki kızları Elise ve Nuala ile beraber yaşayan 41 yaşındaki Lyndsey Helliwell geçtiğimiz Salı günü gerçekleşen olayda şans eseri kimsenin bahçede olmadığını söyledi.

Lyndsey eğer ki bu olay Cumartesi ya da Pazar günü meydana gelseydi çocuklarının yüksek ihtimalle bahçede oyun oynayacaklarını ve olaydan etkilenebileceklerini belirtti.

Evlerin ve otomobillerin yalnızca birkaç metre yakınında yere düşen buz kütlesi için bir meteoroloji uzmanı ile de görüşen Lyndsey uzmanın bu tarz bir olayın çok nadir görüldüğünü söylediğini aktardı.

Bahçeye düzen devasa buz ayrıca oldukça sert bir yapıya sahipti.

Lyndsey'in aile dostu olan 41 yaşındaki Eleanor Stephen da olay anında büyük bir ses duyduğunu ifade etti.

Sesin bir patlama sonucu oluştuğunu düşünen Eleanor evin sallandığını, merdivenlerden aşağı indiğinde köpeğinin tuhaf davranışlar sergilediğini ve camdan dışarı baktığında içi beyaz bir madde ile dolu krater gördüğünü belirtti.

Olayı görür görmez bahçeye koşan Eleanor kraterdeki maddeye dokundu ve bunun buz olduğunu anladı.

Buzun nereden ve nasıl düştüğü henüz bilinmiyor.

Bu tip olayların genellikle uçaklardan kaynaklandığı fakat uçaktan buz kütlesinin düşmesinin çok nadir bir olay olabileceği söyleniyor.

İngiliz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Birleşik Krallık'ın hava sahasında her yıl 2.5 milyon uçuş gerçekleşiyor.

Bu uçuşlar sebebiyle her yıl 25 buz düşmesi vakası görülüyor.

Birleşik Krallık Uçuş Güvenlik Komitesi Başkanı Dai Whittingham buzun bir uçaktan düşmüş olma ihtimalinin olduğunu fakat bu miktarda bir buzun düşmesinin oldukça tuhaf olduğunu söylüyor.

Dai düşük irtifada uçan uçağın üzerinde nemin kümelendiği yerlerde buz oluşabileceğini fakat yüksek irtifada bu nemin zaten buz halinde olduğunu ve bu sebeple uçağın üzerinde kümelenemediğini belirtiyor

Dai düşen buzun bir uçağın su sistemi sebebiyle oluştuysa suyun renginin muhtemelen daha değişik olacağını çünkü uçaklarda kullanılan suyun farklı süreçlerden geçerek uçağa alındığını vurguluyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
Bu makaleye ifade bırak