Tim Cook bizi 'teknolojinin zararları' konusunda neden uyarıyor?

Apple CEO'su Tim Cook, "Teknoloji kontrol altında tutulmazsa topluma büyük zarar verecek" diyor. İyi ama bunun muhattabı biz miyiz?

Tim Cook bizi 'teknolojinin zararları' konusunda neden uyarıyor?

Veri güvenliği, güvenli internet, sosyal medya

Veri güvenliği, güvenli internet, sosyal medya

Son yıllarda lügatımız epey genişledi. Hem de epey... Yeni yeni şeylerin hayatımıza dahil olmasıyla, bambaşka konulardan bahsetmeye başladık. Sosyal medya ve internet kullanımı da bu konuda çok etkili oldu. Hep birlikte 'veri güvenliği' gibi kavramları konuşmaya başladık. 10 yıl kadar önce internetten alışveriş yapınca başımıza neler gelebileceğini tartışıyorken, şimdi "Facebook veri güvenliği yasalarını ihlâl ediyorsa bunun için ne yapılmalı?" gibi iri iri başlıkları tartışıyoruz.
 

Nereye doğru kaygılanalım?

Nereye doğru kaygılanalım?

Kişisel verilerimizin, bilgilerimizin, internet üzerindeki davranışlarımızın nasıl korunabileceği ve daha doğrusu korunup korunamayacağıyla ilgili çeşitli kaygılarımız var.

Hepimiz bir miktar endişeliyiz.

Kullanıcının yapabilecekleri sınırlı

Kullanıcının yapabilecekleri sınırlı

Üstelik, ister istemez, kullanıcıların yapabilecekleri de sınırlı kalıyor. X siteye girip Y siteye girmemek tek başına yeterli değil. Eğer güvendiğiniz X sitesinin bir açığı varsa, yapılacak pek de bir şey kalmıyor.
 

'Büyüklere' güvenmek işe yaramıyor

'Büyüklere' güvenmek işe yaramıyor

Sosyal medya üzerinden konuyu ele alacak olursak, yalnızca Facebook'a güvenseniz bile, son zamanlarda karşınıza çıkan haberler, bu güvenin ne kadar boş olduğunu ortaya koyuyor.

Facebook, güvenimizi yerle bir etti.

Etrafa savrulan kimliğimiz...

Etrafa savrulan kimliğimiz...

İrademiz dışında kişisel bilgilerimizin nerelere savrulabileceğini hep birlikte gördük.

Facebook, bilgilerimizi her ne nedenle olursa olsun, başkalarıyla paylaşmaktan pek de çekinmiyor.

Tim Cook da şikayetçi

Tim Cook da şikayetçi

Apple CEO'su Tim Cook da aynı durumdan şikayetçi. Tepesinde bulunduğu şirketin elindeki verilerimiz hesaba katılınca, böyle bir konuda konuşmasına kulak kabartılması gereken kişilerden biri olduğunu düşünmek yanlış değil.

Kendi internet tarayıcısı, kendi müzik platformu, kendi akıllı telefonu, tableti, bilgisayarı olan bir markadan söz ediyoruz... 

"Teknolojiyi kontrol etmezsek..."

"Teknolojiyi kontrol etmezsek..."

Tim Cook, teknolojinin devletler tarafından sınırları belirlenmiş bir şekilde kontrol altında tutulması gerektiğini söylüyor. "Hepimiz dürüst olmalı ve şu ana kadar yaptıklarımızın işe yaramadığını kabul etmeliyiz" diyor ve ekliyor: "Teknoloji, düzenlenmeli ve kontrol edilmeli. Topluma zarar verecek pek çok sonucu olan ciddi veri güvenliği problemleri yaşıyoruz."
 

Bunu dev şirketlere anlatmalı

Bunu dev şirketlere anlatmalı

Bunu bir röportajında söylemesine rağmen, Tim Cook'un esasen 'devlet kontrolü' faktöründen çok vicdani sorumluluğu ön planda tutmasını beklerdim ben.

Biz kullanıcılar ve devletlerden önce, ortada kendisini sorumlu hissedip milyonlarca (belki de milyarlarca) kullanıcısının haklarını korumakla yükümlü olduğunu düşünmesi gereken dev sosyal medya platformları ve şirketler var.

Onları nasıl gözardı edebiliriz?

Doğrudan devletlerden aksiyon beklemek yerine, bu şirketlerin yöneticilerine gerçek bir vicdani sorumluluğu nasıl yüklenmesi gerektiğini gözetmeliyiz.   

andac.uzel@demirorenmedya.com
 

Bu makaleye ifade bırak