Yeonmi Park'ın kitabı Kuzey Kore'yi ne kadar doğru anlatıyor?

Kuzey Kore'ye dair bildiklerimiz sınırlı. Düzenli aralıklarla Kim Jong Un hakkında çeşitli haberlere denk geliyoruz ama hepsi bu kadar. Peki Kuzey Kore'de günlük yaşam nasıl? Yeonmi Park'ın kitabında Kuzey Kore'deki günlük hayata dair oldukça enteresan ve tartışmalı bilgiler yer alıyor...

Yeonmi Park'ın kitabı Kuzey Kore'yi ne kadar doğru anlatıyor?

Booktuber'ların favorisi oldu

Booktuber'ların favorisi oldu

Yeonmi Park, bir süre önce sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde gündeme gelmiş bir isim. Kuzey Kore'deki günlük yaşama dair oldukça enteresan cümleleri var.

Youtube'ta kitaplar üzerine videolar çeken Booktuber'lar arasında bir hayli popüler bir isimdi Yeonmi Park. Kuzey Kore'den kaçış hikâyesini anlattığı 'Yaşamak İçin' önce yurt dışında yeri göğü inletti.

Üç ana bölümden oluşuyor

Üç ana bölümden oluşuyor

Kitap, geçtiğimiz aylarda Türkiye'de de yayımlandı. Mona Kitap'tan çıkan bu kitap, üç bölümden oluşuyor.

İlk bölüm Kuzey Kore'deki yaşam, ikinci bölüm Çin, üçüncü bölüm ise Güney Kore yani 'özgürlük'...

Yeonmi Park, kitabın ilk bölümü Kuzey Kore'de yokluğu, Çin'de mücadeleyi, Güney Kore'de ise mutluluğu tarif ediyor.

Günlük hayata dair izlenimleri yer alıyor

Günlük hayata dair izlenimleri yer alıyor

Gerek kitabın tanıtımında gerekse en can alıcı kısımlarında yer alan bazı ifadeler ise Kuzey Kore'deki günlük hayata dair oldukça sert izlenimler barındırıyor. Kuzey Kore'de ne kadar büyük bir sınıf sistemi ve ayrımcılığı olduğunu duymak belki sizi şaşırtabilir.

İlkokulda okuduğu kitapların sadece Güney Kore ve ABD düşmanlığı yayması da kitapta önem verilen bir diğer bölüm.

'Bireysel hikâye derken?'

'Bireysel hikâye derken?'

Ancak en can alıcı kısım, sorgulanmanın dahi yasak olmasını belirttiği kısımlardı. Babası ve annesinin -görece farklı düşünceleri üzerinden- Kuzey Kore'de Kim ailesine olan bağlılık oldukça ön planda. Bireysel bir hikâyeyle karşılaştığında yaşadığı anlamsızlık hissiyatı ise oldukça enteresan.

Artık ABD'de yaşıyor

Artık ABD'de yaşıyor

Yeonmi Park, artık hayatını ABD'de yaşayan bir isim. Annesi ve ablasıyla birlikte Kuzey Kore'den kaçışlarını en ince detayına kadar bütün dünya biliyor.

Park, Kuzey Kore rejimi tarafından 'insan hakları kuklası' olarak itham edildiğini, ölümle tehdit edildiğini söylüyor.

Batı'dan baktığımızda Yeonmi Park'ın aktardığı çarpıcı gözlemler hem kıymetli hem de kulak kabartılası.

Belki de ABD'den Çin'e kadar haklı...

Belki de ABD'den Çin'e kadar haklı...

Belki de yerden göğe kadar, ABD'den Çin'e kadar samimi ve haklı Yeonmi Park... Kendi hikâyesine inanırsınız, inanmazsınız. Herkesin kendi düşüncesi bu.

Ama asıl Molatik olunası kısım bence şu: Kuzey Kore'de günlük hayatın zor olduğunu birçoğumuz tahmin ediyoruz. Haber ajanslarına yansıdığı gibi aşırı mutlu, aşırı şahane bir ülke olmadığı -tıpkı hiçbir ülkenin olmadığı ve 'insan' faktöründen ötürü olamayacağı gibi- biraz kesin gibi.

Tamamen kapalı kutu!

Tamamen kapalı kutu!

Ama teyit edebilme şansımız da yok işte. Yeonmi Park'ın söyledikleri tabii ki dikkat çekici. Twitter diliyle ifade edeceksek illa, "Atalım fav'a, bekleyelim".

Son kısım özellikle önemli. Muhakkak bekleyelim. Kuzey Kore kapalı kutu. Yeonmi Park'ın otobiyografi kitabının temelini oluşturan günlük hayat özellikle. Tamamen kapalı kutu!

Elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidebiliyor muyuz?

Elimizi kolumuzu sallaya sallaya gidebiliyor muyuz?

Hal böyle olunca, bir 'test etme' şansımız olmadığı durumlarda, birilerinin laflarına yüzde 1500 inanmak bana o kadar da doğru gelmiyor. Muhakkak ekleme, çıkarma vardır diye düşündürtüyor.

Çünkü şu anda biz bavulumuzu kapıp uçak biletimizi alıp gidebiliyor muyuz Kuzey Kore'ye? Böyle elimizi kolumuzu sallaya sallaya. Tabii ki hayır...

Tabii ki gizemli ama...

Tabii ki gizemli ama...

Tam da bu yüzden "Yeonmi Park'ın kitabı Kuzey Kore'yi yüzde 100 doğru anlatıyor" demek, ya da onun Kuzey Kore'yi yüzde 100 doğru aktardığını kabul eder gibi davranmak, düşünmek bana oldukça eksik geliyor. En fazla büyük bir fikir verebilir ama hepsi bu kadar.

Kuzey Kore, tabii ki dünyanın en gizemli ülkelerinin başında geliyor. Ne zaman turistik gezilerle gidebileceğimiz bir ülke olur, işte o zaman Kuzey Kore hakkında daha sağlıklı tespitler yapılabilir bence...
 

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak