10 soruluk hayatta kalma testinden geçebilecek misin?

Hayat bazen bizi zor kararlar almaya yönlendirebiliyor ve genellikle aldığımız kararların sonuçlarını kestiremiyoruz. Bu yazımda sizlerle birlikte kararlarla ilgili bir oyun oynamak istiyorum. 10 canınız var ve 10 durum için birer karar vermenizi isteyeceğim. Bakalım kimler tüm soruları doğru cevaplayacak...

10 soruluk hayatta kalma testinden geçebilecek misin?

Suya dalmak mı kaçmak mı?

Suya dalmak mı kaçmak mı?

İlk olarak bir ulusarası ticaret gemisine kaçak olarak bindiniz. Sıkıntısız bir şekilde yolculuğunuza devam ederken birden polis sirenleri duymaya başladınız. Pencereden baktığınızda hucüm botları geminize doğru hareket ediyor olduğunu gördünüz. Ya suya atlayarak mermilerden kaçacaksınız ya da boş bir polis teknesine yüzerek oradan uzaklaşmaya çalışacaksınız. Hangisini seçerdiniz?

Eğer suya dalmayı seçtiyseniz hayatta kalma ihtimaliniz daha yüksek. Çünkü yapılan araştırmalarda suya doğru yapılan silah atışlarında mermilerin istikrarını kaybettiği ve yavaşladığı gözlemlenmiş. Yani vurulma ihtimaliniz daha az. Ama bir tekneye binerseniz mermilerin size isabet etme olasılığı daha yüksek. Yani buradaki en mantıklı cevap suya atlamak.

Yolunuzu nasıl bulursunuz?

Yolunuzu nasıl bulursunuz?

Şimdiki sorumuzda Uzakdoğu'da bir kayak merkezinde tatil yapıyorsunuz. Tepeden kayarken aniden arkanızda bir gümbürtü koptuğunu duydunuz. Dönüp baktığınızda bir çığın üstünüze doğru geldiğini görüyorsunuz. Maalesef kaçamadınız ve karların arasında kaldınız. Yüzeye çıkmak için rastgele bir yeri kazmaya mı çalışırsınız yoksa tükürür müsünüz? Evet soru biraz garip ama mantıklı düşünmeniz gerek.

Eğer karların arasında kaldıysanız ve yönünüzü bulamıyorsanız tükürmeniz size pusula olacaktır. Tükürdüğünüzde sıvının düştüğü yönün tersine kazmaya başlarsanız yüzeye ulaşabilirsiniz. Yer çekimi kanunu size burada yardımcı oluyor anlayacağınız.

Geliyorsa kaç!

Geliyorsa kaç!

Bu sefer evinizin bahçesindesiniz. Arabanızdan indiniz. Rüzgardan kapıyı zar zor kapattınız, çok feci yağmur yağıyor. İleride yolun sonunda hortum oluştuğunu fark ettiniz. Ama hortum hareket etmiyor gibi gözüküyor. Oradan kaçar mısınız yoksa gönül rahatlığıyla eve girer misiniz?

Eğer bir hortuma rast geldiyseniz ve hareket etmiyor gibi gözüküyorsa hortum size doğru geliyordur. Buradaki en doğru seçenek arabanıza geri atlayarak oradan uzaklaşmak. Burada eve girenler ne yazık ki bir canlarını daha kaybetti.
 

Panterleri ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Panterleri ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Bu defa Afrika'dayız. Bir safari şirketiyle anlaşarak vahşi doğayı gezmeye gittiniz. Ama sizi ormanın tam ortasında unutarak otele geri döndüler. Yolun hatırladığınız kadarıyla geriye dönmeye çalışıyorsunuz ama bir pantere denk geldiniz. Arkanızı döner kaçar mısınız yoksa sakince ve hayvanı ürkütmeden yolunuzu mu değiştirirsiniz?

Panter her zaman avlarına arkadan saldırdıkları için arkanızı dönüp kaçmak en kötü seçenek olacaktır. Yüzünüzü ona dönerek geri adımlayarak oradan uzaklaşmak hayatınızı kurtarmak için en doğru tercih.

Hangisini tercih ederdin?

Hangisini tercih ederdin?

Evde oturup televizyon izliyorsunuz.Birden mutfaktan yanık kokusu gelmeye başlıyor. Mutfağa gittiğinizde ateşin çoktan her yere sıçradığını görüyorsunuz. Tek başına söndürmeniz imkânsız. Dumanlar iyice evi sarıyor. Ateşlerden kurtulmak için koşarak mı evden çıkarsınız yoksa emekleyerek mi?

Evden koşarak çıkanlar için söylüyorum maalesef karbonmonoksit zehirlenmesi geçirerek bayıldınız. Zaten yangınlarda bayılanların çoğu bu tercihi yaptığı için hayatını kaybediyor. Ama emekleyenler hayatta kaldı. Çünkü zehirli gazlar hafif olduğu için uçacak ve yukarıda kalacak. Sizde emekleyerek zehirlenmeden evden çıkabileceksiniz.

Ne dökmeli?

Ne dökmeli?

Yine mutfaktayız. Patates kızartıyorsun ve o an telefon çalıyor. Telefona daldığın için patatesi unutuyorsun ve alev alıyor. Tavaya su mu dökersin yoksa karbonat mı?

Tavaya eğer su dökerseniz ateş daha da harlanır ve ateşin dağılmasına adeta yardımcı olursunuz. En yakındaki karbonatla ya da yardımcı olacak başka bir şeyle ateşi boğmaya çalışmak en mantıklı çözüm. Yani su yanlış tercih.

Kontrolü kaybediyorsun...

Kontrolü kaybediyorsun...

Arabayla yolda gidiyorsun. Hafif yağışlı bir hava var ve virajı alırken arabanın kaydığını fark etmeye başlıyorsun. Frene mi basarsın yoksa gazı bırakarak arabayı düzeltmeye mi çalışırsın?

Eğer arabanız kayıyorsa frene basmak en kötü tercih olacaktır. Her ne olacaksa bunu daha kötü hale getirir. Eğer kaymaya başladıysanız frene basmayın. Maalesef bu soruda frene basanların bir kalbi daha gitti.

Bulunan suyu içmeli mi?

Bulunan suyu içmeli mi?

Çölde ıssız bir yerdesin. Saatlerdir su bulamıyorsun ve artık dilin damağına yapışmış. Terk edilmiş bir araba buluyorsun. Arabanın içinde bir şişe su var. Bu suyu tek seferde içer miydin?

Uzun süren susuzluğun sonunda bulunan suyu iki yudumdan fazla içilmesi ölümcül olabilir.Çünkü birden içilmesinin iç organlarımıza zarar verme imkânı varmış. O yüzden vucüdü alıştıra alıştıra içmek en mantıklısı. Suyu kafaya dikip bitirenler bir canını daha kaybetmiş oldu böylece.

Suyun altında kayboldun...

Suyun altında kayboldun...

Tüplü dalış için arkadaşlarınızla sahile gittiniz. Tüpünü tam kontrol etmediğin için oksijeninin bitmeye başladığını fark ediyorsun ve denizin altında kayboluyorsun. Ne yaparsın, dışarı biraz hava mı verirsin yoksa rastgele yolunu bulmaya mı çalışırsın?

Buradaki mantık karın altında kaldığında yol bulma yöntemiyle aynı. Denizin altında biraz dışarı hava vererek baloncukların çıktığı yöne doğru yüzmen gerek. Yani herhangi bir yöne doğru yüzmeye çalışırken tuttuğun nefes yetmeyebilir. Kurtuluş için bir miktar oksijenden feda edeceksin. Thanos'un da dediği gibi '' A small price to pay for salvation.''
 

Aman dikkat!

Aman dikkat!

Yine tüplü dalıştayız. Ama dalmadan önce yediğin yemek midene dokunmuş ve kusmak istiyorsun. Oksijen borusunu çıkarıp istifra mı edersin yoksa yüzeye kadar dayanmaya mı çalışırsın?Sakın tüplü dalış yaparken sakın istifra etmeyin. Çünkü işlem bittikten sonra iç güdüsel olarak nefes almak isteyeceksiniz ve bu suyu ciğerlerinize çekmenize sebep olacak. Yani biraz daha sabır edip yüzeye çıkmak en mantıklı davranış olur.

 

Bu makaleye ifade bırak