90'larda öğrencilerin kullandığı eşyalar

Öğrencilik sanırım en güzel 90’larda yaşandı. Tam teknoloji ile eskinin arasında kalmış, ikisinden de faydalanmıştır o yıllarda öğrenci olanlar. Haliyle ilginç eşyalar da kullandı o nesil. Biz de 90’larda öğrenci olanların kullandığı eşyalara Molatik olduk.

90'larda öğrencilerin kullandığı eşyalar

Yeşil silgi

Yeşil silgi
“Dünyanın en kötü silgisi” unvanını alabilecek kapasitede bir şeydi kendisi. Silerken kağıtları yırtmazsa çok şanslısınızdır. Yırtmasa da kağıdı deforme ediyordu.

Uçlu kalemler

Uçlu kalemler
Sanırım uçlu kalemlerle 90’lı yıllarda tanıştık, daha önce kullanan varsa ben bilemiyorum. Her türlü ekonomik duruma sahip olanda en az bir tane uçlu kalem olurdu. Ucuz olanlar ucu çabuk kırardı. İşin uzmanları kırılan ucu kalemden çıkarırdı.

Çok gözlü kalemlik

Çok gözlü kalemlik
Kalemlik değil adeta cephanelik gibiydi. Kalem, silgi dışında ne isterseniz içine koyabilirdiniz. Öyle kullanışlıydı. Bazılarının gizli bölmeleri bile vardı.

Renkli çantalar

Renkli çantalar
Renkli çantalar da o dönem peyda olmaya başladılar galiba. Power Rangers, Barbie, Ninja Kaplumbağalar vs. Çocukların en sevdiği karakterler çantalara işlenip satılıyordu.

Şekilli etiketler

Şekilli etiketler
Etiket bir kitap, defterde önemliydi. Öğrencinin ismi ona yazılır, sahibi belli edilirdi. Çeşitli hayvanlar, çizgi film karakterleri etiketlere işlenir satılırdı.

Sayma fasulyeleri

Sayma fasulyeleri
Nice Koçyiğitler gerçek fasulye sanıp yutmuştur bunları. (Hayır, ben yapmadım. Yapanı gördüm) Sayı saymayı kendisinden öğrenmiştik.

Suluk

Suluk
Çeşitli suluklar vardı. Ucuz plastik olanları da vardı termos gibi olan da. Paranız hangisine yeterse artık.

Beslenme çantası

Beslenme çantası
Genellikle 3. derste ortaya çıkan beslenme çantaları çocukların araba kullanmaya adım attıkları araçtı. Boyundan asıp, direksiyon yapıp araba gibi kullanılıyordu çocuklar.

Sıra örtüsü ve mandalı

Sıra örtüsü ve mandalı
Her hafta birinin evine götürüp yıkattığı sıra örtüleri bizlere titizliği öğretmişti. Ayrıca sabit dursun diye mandalları da vardı.

Kırmızı Tüm Dersler kitabı

Kırmızı Tüm Dersler kitabı
İçinde test, konular bulunan Tüm Dersler kitabı efsaneler arasında. 3. sınıf saman kağıdından yapılırdı. Üstüne yazı yazıp silmek imkansızdı, kesin yırtılırdı o kağıt. Hem de baştan sona caaart diye.

Bonus: Öğretmenden uzun öğrenci

Bonus: Öğretmenden uzun öğrenci
Her sınıfta muhakkak bulunurdu bu arkadaşlardan. Hormonları fazla çalıştığı için bizden ve öğretmenden uzun olurdu.

 
Bu makaleye ifade bırak