Britney Spears: Mücadelelerle geçen bir müzik kariyeri

90'lı yıllarda hayatımıza giren en az bir şarkısını mutlaka ezbere bildiğimiz dönem dönem hayatında yaşadığı sansasyonel olaylarla gündeme gelen Britney Spears aslında kim? Hayatında meydana gelen talihsizlikler kariyer hayatını nasıl etkiledi? Adeta acılara meydan okuyan Spears neler yaşıyor? Britney Spears'ın özgürlük mücadelesinin altında yatan zorbalıklar neler?

Britney Spears: Mücadelelerle geçen bir müzik kariyeri

Disney yılları

Disney yılları

Britney Spears'ın kariyeri 90'lı yıllarda 'The Mickey Mouse Club' ile Disney'de başladı. Kariyerini bu yıllarda şekillendirmeye başlayan Spears birkaç yıl aradan sonra şarkı söylemeye karar verdi.

Çıkış şarkısı

Çıkış şarkısı

Britney, müzik şirketi Jive ile bir anlaşma yaptı ve albüm hazırlıklarına başladı. 1999 yılında çıkardığı 'Baby One More Time' albümde yer alan 'Baby One More Time' şarkısı ile adeta zirveye oturdu ve rakiplerini hayrete düşürecek bir çıkış yaptı.

Yorumculara göre Britney 'teen pop' kavramı ile yeni bir çağ başlatmıştı. Albümü dünya çapında 30 milyondan fazla satış rakamı yakaladı. Bir rivayete göre, The Mickey Mouse Club'da birlikte oynadığı rol arkadaşı Christina Aguilera ve Spears  diziden sonra plak şirketleriyle görüşmeye başladı. Yapımcılar iki sesin birbirine olan benzerliğinin çıkış yapmalarının önünde engel olduğunu düşündükleri için Britney Spears'ın sesiyle oynamışlar. Elbette bunlar yalnızca iddia sonuç olarak Spears muazzam bir çıkışla "Artık ben varım!" dercesine müzik dünyasına giriş yaptı.

Her şey ailesinin kontrolünde

Her şey ailesinin kontrolünde

Çok küçük yaşlardan itibaren çeşitli yarışma programları, dizilere, programlara katılan Spears'ın bu süreçteki tüm kararları ailesi tarafından alınıyordu. Çocukluk yıllarında bu durum bir sorun olarak algılanmasa da ailesinin baskıcı tutumlarının Spears'ın hayatında yanlış kararlar almasına sebebiyet verdiğini
görüyoruz.

Ooops!

Ooops!

Britney muhteşem çıkışının ardından arayı fazla açmadan hemen ikinci albümün çalışmalarına başladı ve 2000 yılında 'Oops!... I Did It Again'i yayınladı.

Çıkardığı bu albümle de zirvedeki yerini kaptırmaya hiç niyeti olmayan Spears'ın ikinci albümü ABD'de ilk hafta 1 milyon 319 bin sattı ve 'ilk hafta en çok satış yapan kadın sanatçılar' listesinde 1. sıraya yükselerek günümüzde hâlâ liderliğini koruyan bir rekora imza attı.

2000'li yıllar

2000'li yıllar

90'lı yılların sonuna doğru yıldızı parlayan Britney kendinden emin bir şekilde çalışmalara devam etti. 2000'li yılların başında 3. ve 4. albümlerini de çıkardı.

Bu yıllarda gerçekleştirdiği sahne performanslarıyla 'şeker kız' algısını kenara bırakarak daha 'olgun' bir Britney imajı çizdi. 4.albümü 'In the Zone' ile 'Britney Spears' ismi dünyanın en popüler pop sanatçıları arasında yer aldı. Aynı albümünden çıkan 'Toxic' şarkısı ile 2005 yılında 'En İyi Dans Kaydı' kategorisinde Grammy ödülünü kazandı. 

Reklam filmiyle şöhretine şöhret kattı

Reklam filmiyle şöhretine şöhret kattı

2000'li yıllarda popüler bir içecek markasının yayınladığı reklam filmiyle adeta yer yerinden oynadı. Kimler yoktu ki bu reklam filminde? Britney Spears, Beyonce, P!nk...

Zor günler yaşadı

Zor günler yaşadı

Britney'in aşk hayatı derin izler barındırıyordu diyebiliriz. Şöhretinin ilk yıllarında Justin Timberlake ile gayet güzel giden ilişkisinin aldatma iddialarıyla bitmesi, çocukluk arkadaşı Jason Alexander ile yaptığı 55 saat süren evliliği ve dansçısı Kevin Federline ile olan evliliğin ardından Britney zor günler yaşadı. Britney ile Kevin Federline evlendikten sonra çocuk yapma kararı aldılar. Doğumla birlikte kariyerinde eski hareketliliği yakalayamayan Britney, bir yandan kariyerinin düşüşünü ve gittikçe azalan popülaritesini düşünürken eşi Kevin'ın onu aldattığını öğrendi. 

Britney çocuğu için evliliği devam ettirme kararı aldı ve 2. çocuğu Jayden James'i dünyaya getirdi. İlişkilerini düzeltemeyen çift, 2006 yılında boşandılar. Federline'ın çocukların velayetini alabilmek için Spears'ı tehdit etmesi ve boşanmanın etkisiyle bunalıma giren Britney uyuşturucu madde kullanımına başladı. Bu olayları kendine fırsat bilen eski eşi ise Britney'in durumunu kullanarak çocukların velayetini aldı. 

Velayeti kaybedince

Velayeti kaybedince

Britney'in çocuklarının elinden alınmasının ardından depresyona girdi ve bipolar bozukluk hastalığı kendini gösterdi. Durumların giderek karmaşık bir hal almasının ardından alkol kullanımının kendine zarar verecek boyuta gelmesiyle Britney bir rehabilitasyon merkezine yatırıldı.

Babası tüm kontrolü eline aldı

Babası tüm kontrolü eline aldı

Britney'in ayrılığın ardından yaşadıkları hayranlarını oldukça üzdü bu süreçte şuurunu kaybetmiş gibi davranması ise sevenlerini endişelendirdi. Hastaneye yattığı süre içerisinde babası kızının geçici vasiliğini üzerine aldı. Tedavisinin nihayet kısa sürmesiyle sahalara müthiş bir dönüş yapsa da babasının vasiliği düşmedi. Akıl sağlığının yerinde olmaması gerekçesiyle babasının vasiliği tam 12 yıldır devam ediyor...

Hayatını yaşamakta özgür değil

Hayatını yaşamakta özgür değil

Geçirdiği zor dönemlerin ardından hiçbir şey yoluna girmedi. Hastaneden çıkmış olması sahnelere ve hayranlarına geri dönmüş olması özgürlüğüne kavuşması anlamına gelmedi.

Babasının bu süreçte kızına getirdiği yasaklar ise oldukça ilginç. Britney, babasının izni olmadan kendi rızasıyla evlenemiyor ve çocuk sahibi olamıyor. Kafasına göre alışveriş yapamıyor ki buna bir kahveciye girip kahve almak bile dahil.

215 milyon dolarlık servetini yönetemez, harcayamaz hatta öyle ki haftalık 1500 dolar harçlık aldığı biliniyor. Sözlü röportaj vermesi kesinlikle yasak hatta babası verdiği tüm röportajları kontrol ediyor ve gerekli gördüğü zaman düzeltiyor.

Sosyal medyayı sadece ona izin verildiği ölçüde kullanabiliyor. En acı olan yanı ise babası tarafından kendisine verilen sakinleştirici ilaçları düzenli almak zorunda. Kariyeri hakkında herhangi bir söz hakkına sahip olmaması sözleşme yapabile yetkisinin olmaması bir yana araç bile kullanmasına izin verilmiyor. Bu yasakların hepsi ise akıl sağlığının yerinde olmadığı iddiası ile sağlanıyor.

#FreeBritney

#FreeBritney

Britney Spears'ın babası ile süren 12 yıllık mücadelesi hayranları tarafından #FreeBritney hashtag'i ile destekleniyor. Her ne kadar bir kesim iddialar Britney'in akıl sağlığının yerinde olmadığı yönünde olsa da çoğunluk onun büyük bir haksızlığın içinde olduğuna inanıyor. 
 

Böyle olmak zorunda mı?

Böyle olmak zorunda mı?

Dönem dönem çok sevilen, başarılı, üretken ve hızlı çıkış yapmış dünyaca tanınan ünlülerin bu tarz olaylar yaşadığını gözlemliyoruz. Spears da bu yıldızlardan biri bence. Hayatı yükselme, duraklama ve yenilenme dönemlerinden oluşuyor desek yanlış bir yorum yapmış sayılmayız bence. Zamanında yanlış seçimler yapmış ve bu seçimleri acı tecrübelerle sonuçlanmış. Artık bunun bir sonunun olması gerekmez mi?

Bir insanın özgürlüğünden daha önemli ne olabilir ki bu hayatta. Aldığı hiçbir karar kendinin değilken, çocuklarını bile kısıtlı süreler dahilinde görebiliyorken kazandığı paranın ya da şöhretinin ne önemi var... Tıpkı onu her süreçte yalnız bırakmayan hayranları gibi biz de en  kısa sürede uğradığı bu haksızlıktan kurtulmasını diliyoruz.

 

Bu makaleye ifade bırak