Emrah Safa Gürkan, İlker Canikligil'den ne istiyor?

Beraber Youtube'da içerikler üreten Emrah Safa Gürkan ve İlker Canikligil birbirlerine olan atışmalarıyla biliniyor. Peki çatışmanın sebebi ne; ünlü tarihçi, Canikligil'den ne istiyor?

Emrah Safa Gürkan, İlker Canikligil'den ne istiyor?

Başlamadan bir uyarı

Başlamadan bir uyarı

Tabii bu atışma ve çatışma terimlerinin şaka yollu kullanıldığını yazımın en başında belirtmek isterim değerli okurlar. Tatlı sürtüşmeler, komik diyaloglar halinde yaşanıyor daha çok bu tartışmalar. İki farklı çalışan ve üreten beynin adeta muharebe etmesi şeklinde tanımlayabiliriz.

Belki aramızda bilmeyenler olabilir, Emrah Safa Gürkan, ekranlardan simasına aşina olduğumuz, uzun bıyığı ve papyonuyla hafızalarda yer etmiş ve farklı üslubu, tarzıyla diğer meslektaşlarına göre fark yaratan bir tarihçi. Aynı zamanda kendisine bir sosyal medya fenomeni title'ı da ekleyebiliriz kendisine ama o buna çok kızabilir diye virgüllerin arasına sıkıştırmamakta yarar gördüm.

Konsept farklı olunca başarı kaçınılmaz oldu

Konsept farklı olunca başarı kaçınılmaz oldu

Ortağı İlker Canikligil için ise tam manasıyla bir içerik üreticisi desek yanlış olmaz. Gençlik yıllarında sinemayla ve akademisyenlikle uğraşan Canikligil, tüm işlerinden vazgeçip Youtube'a atılıyor. E konsept farklı olunca başarılı da oluyor. 

'Tatlı sürtüşme' meselesine geri dönecek olursak Gürkan, videolarında tarihten bir anekdot veya olay anlattığında konuyu izleyicinin kafasında imgeleştirmeye çalışırken kendi çalışma ortamlarından örnekler veriyor. O arada da lafı yapıştırıveriyor. Mesela tarihte köleliği anlattığı videoda bunun bir örneğini görmüştük. Taze bir örnek sayılabilir aslında ama diğer videolardaki durumlara benzer nitelikte.

Tamamen pozitif

Tamamen pozitif

Ama en başta da belirttiğim gibi bunun ciddi bir yönü yok. Hatta benzer lafları Canikligili'in de söylediğine denk geliyoruz. Gürkan ya da Canikligil ekibiyle çalışmaktan elbette şikâyetçi değildir. Çekimlerde çokça eğlendiklerini görebiliyorsunuzdur zaten. Kendi aralarındaki bu samimi sohbetlere, çekişmelere şahit olunca biz izleyenler olarak sanki muhabbetin ortasında gibi hissediyoruz. Aslında pozitif bir şey yani.

İnternette dolaşırken ''Amuda kalkarak dondurma yeme challenge'' ya da ''Muz kabuğu dolu yolda düşmeme challenge'' vari hiçbir şey anlatmayan videolar izleyeceğimize onlarınki gibi eğlendirirken bilgilendiren kanallara gerçekten ihtiyacımız var. Boş vakitlerimizi değerlendirirken kendimize bir şeyler katmaktan ne zarar gelebilir ki?

Bazen yorucu olabiliyor

Bazen yorucu olabiliyor

Ama hızlı konuşan insanları takip etmekte zorlanıyorsanız Emrah Safa Hoca'yı size kesinlikle önermiyorum. Bazen art arda kelimleri öyle sıralayıveriyor ki 'ben 5 saniye içinde ne kadar çok şey duydum ya' diye şaşırıyor insan. Sadece Türkçesi hızlı olsa yine iyi, İngilizce konuşurken de aynı hızla konuşuyor. Youtube yorumlarda bahsettikleri gibi bunu doğuştan gelen bir yetenek veya madalyonun diğer yüzünden bakarsanız doğuştan gelen bir lanet olarak yorumlayabilirsiniz.

Hazır sıkıntılardan bahsetmişken şunu da vurgulamak isterim. Videolar 30-40 dakika arasında seyrediyor ve arada bir nefes alma süresi olmuyor. Yani zaten Emrah Hoca konuşurken pek nefes alma eğiliminde bulunmuyor ama videolar kesilerek yani boş geçen saniyeler atılarak bilgiler, konuşmalar art arda ekleniyor. Hal böyle olunca izlerken yorulduğunuz oluyor ya da bir yeri kaçırdığınızda geriye sarmanız gerekebiliyor. Ona nasıl bir çözüm bulabilirler bilmiyorum. Eğer sevgili Canikligil bunu okuyorsa bu konuyu bi' düşünebilirse çok iyi olur.

Umarız uzun soluklu olur

Umarız uzun soluklu olur

Uzun lafın kısası ikilinin atışmaları daha çok programa renk katmaya yönelik. İkili diyalog olan TV programlarında nasıl reyting yükseliyorsa burası için de aynı durum geçerli. İnşallah bir gün gerçekten herhangi bir konudan dolayı araları bozulmaz.

Tarih severler olarak Youtube'daki böyle bir nimetin son bulmasını elbette istemeyiz. Umarız internet aleminde uzun soluklu ve başarılı bir kariyerleri olur. Sevgiler, saygılar.

 

Bu makaleye ifade bırak