Kadir Doğulu gibi korkmamayı nasıl öğreneceğiz?

Neslihan Atagül, online çıkaracağı dergi için hazırlıklara başlamış. Ve bu dergi için de eşi Kadir Doğulu ile bir röportaj yapmış. Kadir Doğulu öyle bomba şeyler söylemiş ki bu röportajda, söylediklerine Molatik olmamak elde değil...

Kadir Doğulu gibi korkmamayı nasıl öğreneceğiz?

4 yıldır mutlu bir evlilikleri var

4 yıldır mutlu bir evlilikleri var

Kadir Doğulu ve Neslihan Atagül çifti 4 yıldır mutlu bir evlilik sürdürüyor. İkisi de oyuncu, ikisi de genç, ikisi de çekici isimler. Yıllarca aradıkları büyük aşkı birbirlerinde buldu her iki isim de. Neslihan Atagül, şimdilerde online çıkaracağı bir derginin hazırlığındaymış. Hem şaşırdım hem de oldukça sevinçle karşıladım. Kendisine yeni bir yol çizme hedefinde belli ki. Dergi de bu yeni yolun ilk adımı.

"Eğer aşkı her yere yayabilirsen..."

"Eğer aşkı her yere yayabilirsen..."

Ve doğal olarak bu dergide bir Kadir Doğulu röportajı yer alacakmış. Eşiyle röportaj yapmak herkesin yakalayabileceği türden bir şans, bir deneyim değil. Peki bu röportajda neler söylemiş Kadir Doğulu? Neler sormuş Neslihan Atagül? Aşk konusu elbette sorulardan biriymiş. "İnsanın tek sahip olacağı şey aşktır" demiş Doğulu. "Aşk dendiği zaman bir kadın ve bir erkek arasındaymış gibi düşünülüyor. Ama aşkı her yere yayabilirsen; yani doğaya, aileye gibi, işte o hal bozulmaz bir neşe getiriyor" demiş Doğulu.

Aşk sadece iki kişi arasında yaşanmıyor!

Aşk sadece iki kişi arasında yaşanmıyor!

Aşk hakkında söyledikleri gayet doğru Doğulu'nun. Aşkla bakmak gerekiyor dünyaya. Doğan güneşten güç alabilmek, ağaçlarla sırdaş olabilmek, yağan yağmurdaki huzuru koklayabilmek... Aşk sadece iki kişi arasında yaşanmıyor! Ve bunu da eşine aşık bir adamdan öğreniyor, hatırlıyoruz.

"Korku senin için ne demektir?"

"Korku senin için ne demektir?"

Ama röportajda asıl beni etkileyen kısım 'korku'ya dair söyledikleri. Atagül, "Korku senin için ne demektir?" gibi bir soru yöneltmiş eşine. Kadir Doğulu da adeta bombayı patlatmış.

"Bir baktım korku diye bir kavram yokmuş"

"Bir baktım korku diye bir kavram yokmuş"

Doğulu, şunları söylemiş: "Anlaşılabilir miyim, anlaşılmaz mıyım korkusundan kurtuldum. Sonra bir baktım korku diye bir kavram yokmuş. Ölüm korkusundan dışarı çıkmıyoruz. Bunun olmadığını anlamak gerek. Önüme çıkan ne varsa korkmaktan vazgeçtim" demiş.

Tüm negatifliklerin temelinde korku var

Tüm negatifliklerin temelinde korku var

Korku... Bütün iletişim bozukluklarımızın, yanlış kararlarımızın altında yatan temel şey korku. Doğulu'nun söyledikleri beni damardan yakaladı. Çünkü korkunun 'olmayan bir şey' olduğunu bir kez daha hatırladım.

Olmayadan korkulmaz!

Olmayadan korkulmaz!

Evet, bu hayatta birçoğumuzun korkusu var. Korku gerekli bir şey. Tetikte durmamızı sağlıyor. Sınanıyoruz korkularla baş ederken. Ama şunu hatırlatmamız gerekiyor kendimize: Olmayan bir şeyden korku duyulmaz! Bir şey yaşanır ve tepki verilir. Kafamızda kurduğumuz şeyler gerçek bile değilken neden korku duyarak negatifi çağırıyoruz? Düşünce gücümüzü neden hafife alıyoruz?

Neden korkuların esiriyiz?

Neden korkuların esiriyiz?

Sevdiklerimizi kaybetme korkusu, yanlış anlaşılma korkusu, ölüm korkusu, kaybetme korkusu... Daha nice korku türünü sıralayabiliriz.  Birçoğumuzda var bunlar. Bilmem farkında mısınız ama bunların hepsini bizler kendi iç dünyamızda yaşıyoruz. Ruhumuzu kemiriyor korkular. Peki neden korkuların esiri olmayı sürdürüyoruz?

"Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin"

"Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin"

Hayatla başa çıkabilmemizin temel yolu korkularımızla yüzleşmek ve onları kontrol altında tutmaktan geçiyor. Bunu başarabildiğimiz ölçüde sadece mutlu ve huzurlu olmuyoruz, aynı zamanda doğru kararlar da verebiliyoruz. Korkmamak gerekiyor. Şebnem Ferah'ın şarkısındaki gibi "Korkarak yaşıyorsan yalnızca hayatı seyredersin" çünkü. Her ne yaşıyorsak bilmeliyiz ki bizim için en doğru zamanda o olayı yaşıyoruz. 

Bu akışa ayak uydurabilecek güçteyiz

Bu akışa ayak uydurabilecek güçteyiz

Kadir Doğulu gibi korkmamayı nasıl öğreneceğiz? Basit düşünerek başlamalıyız. Bir yerden azalıyor, bir yerden çoğalıyoruz. Bu akışa ayak uydurmamız gerek. Evet çok zor ama hepimiz aslında anne karnından doğabilmek gibi muazzam güç bir başarıyla dünyaya geldik. Hayat tüm eksi ve artısıyla, muazzam dengesiyle bizi zorlasa da yine de tutunmak gerek. Bunun yolu da Kadir Doğulu'nun söylediği korkmaktan vazgeçmekten, korkuları minimumda tutmaktan, bu akışa ayak uydurmaktan geçiyor...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak