Lady Gaga'nın 'Chromatica' albümü beklentileri karşıladı mı?

Lady Gaga yeni albümü 'Chromatica'yı sonunda yayınladı. Nisan başında yayınlanması planlanan ancak Corona yüzünden çıkışı sarkan albüm 2020 yazının ilk büyük "Merhaba"sı oldu. Peki Lady Gaga'nın 'Chromatica' albümü beklentileri karşıladı mı?

Lady Gaga'nın 'Chromatica' albümü beklentileri karşıladı mı?

'Joanne' epey şaşırtmıştı

'Joanne' epey şaşırtmıştı

'Chromatica' öncesi biraz yakın geçmişe dönelim. Lady Gaga'nın müzik yolculuğu 'Joanne' albümüyle birlikte sorgulanmaya başlamıştı. İçinde 'Million Reasons' gibi şahane bir ballad barındıran albüm, country rock tarzıyla dikkat çekse de ticari anlamda beklentileri karşılayamamıştı. Çıkış şarkısı olarak seçilen 'Perfect Illusion' büyük bir hit olmaktan epey uzaktı.

'Damar'dan gidiyordu

'Damar'dan gidiyordu

Üzerine 'A Star Is Born' döneminden geçti Lady Gaga. 'Shallow' şarkısı bir anda dünyayı kasıp kavurdu. Gaga, bu filmle birlikte Oscar Ödül Töreni'ne katıldı, partneri Bradley Cooper'la şov yaptı. 'Pop' imajından ziyade 'ballad' şarkılar söyleyen, daha 'damar'dan ilerleyen bir Gaga görmeye başladık.

"Gelin canlar, bir olalım"

"Gelin canlar, bir olalım"

Tam "Yahu bizim Gaga eski electropop tarzına bir daha dönmeyecek mi?" derken 'Stupid Love' geldi. "Gelin canlar, bir olalım" tadındaki klibi, fütüristik kıyafetleri derken 'Stupid Love' beklentileri karşılayan bir hit olmayı başardı. ABD'de ve İngiltere'de 5 numaraya yükselmeyi başardı.

Corona yüzünden ertelendi

Corona yüzünden ertelendi

Şık bir 'electropop' hit'i 'Stupid Love' sonrası herkes "Acaba albüm nasıl olacak?" dedi, büyük beklentiler içine girdi. Normal şartlar altında Nisan başında kavuşacağımız 'Chromatica' albümü tüm dünyada yaşanan Corona salgını neticesinde Mayıs'ın son günlerinde yayınlandı.

Bubblegum pop'tan drum n bass'a

Bubblegum pop'tan drum n bass'a

Peki ne diyebiliriz 'Chromatica' için? Lady Gaga geri döndü! Beklentileri karşıladı mı? Sonuna kadar... Çünkü karşımızda mis gibi 'pop' bir albüm var. Electropop, synthpop, Euro disco, EDM, drum n bass, trance, house, 90'lar, bubblegum pop... Aklınıza gelebilecek her türlü pop türünden örnekler var şarkılarda.

Her şarkı gizli hit tadında

'Stupid Love'dan çok daha ötesi olmayı başarmış 'Chromatica'. Neredeyse her şarkı gizli hit tadında, keşfedilmeyi bekliyor. Ama illa ön plana çıkacak şarkıları sıralarsak elbette Ariana Grande'yle söylediği 'Rain On Me' ile K-Pop'ın yükselen değeri Blackpink'le söylediği 'Sour Candy' bir adım öne çıkıyor ilk dinlemede.

'Rain On Me' İngiltere'yi salladı

'Rain On Me' albümün ikinci single'ı olarak çoktan seçildi bile. Videosu da yayınlandı. İlk dinlemede dinleyiciyi yakalamasının haricinde zaman içerisinde de çok sevilecek bir şarkı 'Rain On Me'. Nakaratıyla akılda kalıyor. Beyonce düeti 'Telephone'un çok daha olgun versiyonu gibi bir şarkı var karşımızda. House, disco soslu şarkının büyük bir Gaga hit'i olacağı ortada. Şarkı İngiltere'de 1 numaradan listelere girmiş durumda.

Blackpink düeti 'Sour Candy' ve 'Alice'e dikkat

Blackpink düeti 'Sour Candy' ve 'Alice'e dikkat

Türkçeye "Benim adım Alice değil ama yine de Harikalar Diyarı'nı aramayı sürdüreceğim" olarak çevirebileceğimiz 'Alice'in nakaratı çok güçlü. 90'lar dans müziği sosu ise şahane yakışmış şarkıya. Albümün en bomba hit'lerinden biri 'Alice'. Blackpink düeti 'Sour Candy' ise bubblegum pop ile house arasında müthiş bir şarkıya dönüşmüş. Blackpink'in Dua Lipa'yla söylediği 'Kiss And Make Up'tan çok daha büyük bir şarkı.

Ballad yok bu albümde

Ballad yok bu albümde

Elton John düeti 'Sine From Above' ise benim şahsi favorim albümdeki. Sonlarına doğru drum n bass'a bağlaması şarkıyı uçurmuş. Güçlü bir Euro disco, electronica şarkısı olmuş bu düet. '1000 Doves'daki trance sound'u da keza akılda kalıcı. 'Plastic Doll'un nakaratı ilk dinlemede yakalıyor dinleyiciyi.

'911' epey Daft Punk koksa da Gaga'nın tarzına güzel bir katkı sunmuş. 'Free Woman'daki Eurodance havası da epey güçlü. Son sıradaki şarkı 'Babylon'daki 90'lar nostaljisi çok başarılı keza. Albümün diğer şarkıları 'Fun Tonight', 'Enigma' ve 'Replay'e ilk dinlemede çok yükselmesem de asla kötü değiller onlar da... Evet, albümde hiçbir ballad şarkının olmaması da bence konsept için doğru bir seçim olmuş, dans akışı hiç bozulmamış.

"Hoşgeldin yar, yüreğimize..."

"Hoşgeldin yar, yüreğimize..."

Sonuç ne peki? Karşımızda büyük bir Lady Gaga albümü var. Gaga öyle bir geri dönmüş ki 'pop' ve 'electropop' tarzına, üstündeki ölü toprağını fırlatıp atmış. Hem kendisinden bekleneni vermiş hem de gayet nitelikli bir pop albümüne imza atmış.

'Chromatica'daki şarkılar, 'The Fame/Monster' ya da 'Artpop'tan filan çok daha olgun, çok daha 'dolu dolu' şarkılar. 'Rain On Me'nin İngiltere'de listelere 1 numaradan giriş yapması da 'Chromatica'nın ticari başarısının en büyük kanıtlarından biri olarak kabul edilecek diyebiliriz. Lady Gaga'ya koca bir "Hoşgeldin yar, yüreğimize" diyorum. Şükür kavuşturana!


twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak