Liseliler Bilmez: Nadide Sultan

90’lı yıllarda birçok isim müzik camiasına adımını atmıştı. Onlardan birisi de Nadide Sultan’dı. Liseliler Bilmez serimizin yeni konuğu Nadide Sultan oldu. Molatik Liseliler bilmez gururla sunar; Nadide Sultan!

Liseliler Bilmez: Nadide Sultan

Çocukluk aşkı müzik

Çocukluk aşkı müzik
İstanbul, Zeynep Kamil Hastanesi’nde 15 Kasım 1976’da dünyaya geldi Nadide Sultan Türkoğlu. İlkokuldan itibaren müzikle içli dışlıydı Nadide Sultan. Okulun halk müziği korosu, bando takımı ve halk oyunları ekiplerinde yer aldı. Lisede de okulun korosunda yer aldı. Yeteneğini fark eden, koroyu da çalıştıran besteci Gündoğdu Duran kendisine dersler verdi. Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne devam etti.

Okulu üçüncülükle bitirdi

Okulu üçüncülükle bitirdi
Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde sahne çalışmaları yaptı, kendi grubunu kurdu. Orada edindiği tecrübe ile İTÜ Konservatuar Bölümü’ne girdi ve okulu üçüncülükle bitirdi. Devam eden dönemde Arto, Fatih Ürek, Altay, Coşkun Sabah, Emel Sayın gibi isimlere vokalle yaptı. Kendi başına da çeşitli mekanlarda sahne aldı.

Hayatını değiştiren yıl

Hayatını değiştiren yıl
Okulu ve müzik çalışmaları devam ederken prodüktör Garo Mafyan ile tanıştı. Hayatını değiştiren yıl 1997 oldu sanırım. Vuslata Beş Kala albümüyle adını kısa sürede duyurdu. Ancak asıl patlamasını 1999 yılında çıkardığı Tutuldum albümü olacaktı.

"Yürü yavrum yürüüü"

"Yürü yavrum yürüüü"
Albümündeki Konyalım şarkısı bir anda dillere pelesenk oldu. Kendisi de aslen Konyalı olan güzel şarkıcı klibi ve magazin dünyasının ilgisiyle bir anda en çok konuşulan isimlerden birisi oldu. Televizyon programları, yarışmalar, festivaller, fuarlarda sahne aldı.

Sıra oyunculukta

Sıra oyunculukta
Müzikteki başarısını kamera karşısına taşıyan Nadide Sultan, abisi Ali Nuri Türkoğlu ile birlikte kamera karşısına geçti. Çifte Bela dizisi çok uzun soluklu olmadı ama yine de hafızlara yer etti. Daha sonra çeşitli programlarda sunuculuk deneyimi de yaşadı Nadide Sultan.

Okula geri döndü

Okula geri döndü
Hızlı kariyerin ardından 2009 yılında bitiremediği okuluna geri döndü ve 2011 yılında üniversiteden mezun oldu. Böylece akademik olarak da müzik hayatını devam ettirmiş oldu ünlü isim.

Nadide Sultan şimdilerde ne yapıyor?

Nadide Sultan şimdilerde ne yapıyor?
Liseliler Bilmez serimize konuk ettiğimiz Nadide Sultan 2010’lu yıllarda biraz geri çekti kendisini. 2010 ve 2012 yıllarından albümler çıkardı. 2013, 2014, 2017’de singlelar çıkardı ve müzik kariyerine devam etti. Şimdilerde ailesiyle çok mutlu günler yaşıyor Nadide Sultan. Ünlü reklam ve film yönetmeni Hakan Yonat ile 16 Ağustos 2014'te evlendi ve 16 Mayıs 2018 tarihinde oğlu Kaan dünyaya geldi.
 

Bonus: Ve Volkan nerede?

Bonus: Ve Volkan nerede?
Evet, seri boyunca kendisine sesleneceğiz. Ve Volkan nerede?

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak