MasterChef'te kim elendi? İlk 5'e kim kaldı?

MasterChef'te yarışmacıların sayısı azaldıkça heyecan da artıyor. Çeyrek final haftasının ilk bölümünde 'klasik' oyunlar oynayan yarışmacılar, ikinci bölümde büyük sürprizlerle karşılaştı. Peki MasterChef çeyrek final haftasının ikinci bölümünde neler yaşandı? MasterChef'te kim elendi? İlk 5'e kimler kaldı?

MasterChef'te kim elendi? İlk 5'e kim kaldı?

Rozet eşittir final 

Rozet eşittir final 

MasterChef'in son bölümünde jüriden yarışmacılara bomba bir sürpriz geldi. Aslında bir önceki bölümde bu sürprizlere dair ufak ipuçları vermişlerdi.

Yarışmacılar, yayınlanan son bölümde 'rozet' için oyunlar oynadı. Biliyorsunuz, rozet demek finale kalmaya hak kazanmak demek!

Hakan'ın rozet problemi

Hakan'ın rozet problemi

Finalist olma heyecanının yaşandığı son bölümde peş peşe 3 oyun oynandı. Ve son olarak da eleme oyunuyla bir kişi yarışmaya veda etti. Son bölüm öncesinde finalist olmaya hak kazanan tek isim Hakan'dı.

Rozetini kaybedip kaybetmediği tartışma konusu olan Hakan, jüriden ciddi bir uyarı almış ama son tahlilde rozetine sahip çıkmayı başarmıştı.

'Düşman Kardeşler'in savaşı

'Düşman Kardeşler'in savaşı

İlk oynanan rozet oyununda Burcu kötü bir performans sergiledi, Eslem ise jüri tarafından beğenilse de öne çıkmadı. Jürinin 'Düşman Kardeşler' lakabını taktığı Uğur ve Kerem ilk ikiye kaldı. Ve kazanan Kerem oldu...

Uğur ve Kerem arasındaki mücadelelerde genellikle Uğur kazanıyor. Kerem'in bu zaferi hem finalist olması bakımından hem de 'düşman kardeş'i Uğur'a karşı elde ettiği zaferden ötürü önemliydi.

Uğur 5'e 4 kazandı

Uğur 5'e 4 kazandı

Bir sonraki rozet oyununda ise dış çekim yapıldı. Aralarında blogger'ların ve ünlülerin olduğu isimler, yarışmacıların yemeklerini oyladı.

Uğur, Burcu ve Eslem arasında geçen oyunda Eslem 0 çekti. Burcu ve Uğur arasındaki rekabet ise çekişmeliydi. Uğur, daha önce Hakan ve Kerem'e son 2'de kaybetmişti. 

"Kaybedersen sana 'Uğur 2' diyeceğiz"

"Kaybedersen sana 'Uğur 2' diyeceğiz"

Jürinin "Eğer bu oyunu da kaybedersen sana artık 'Uğur 2' diyeceğiz" diyerek takıldıkları Uğur, son dakika puanıyla 5'e 4 oyunu kazanmayı başardı. Burcu'ya kaybedip üçüncü kez son 2'den dönseydi gerçekten bombastik olurdu...

Gelelim bir sonraki rozet oyununa...

Hakan, Uğur ve Kerem'in finalist olmaya hak kazanmasıyla beraber bir sonraki rozet oyunun da kadrosu belli oldu. Ekip tamamen kadın yarışmacılardan oluştu.

Finalist olan ilk kadın yarışmacı: Meltem

Finalist olan ilk kadın yarışmacı: Meltem

Burcu, Meltem ve Eslem arasındaki mücadeleyi Meltem fark atarak kazandı. Hatta jüri tarafından övgü yağmuruna tutulan Meltem'in yemeği için "Somer Şef'in restoranında servise sunulabilecek, profesyonel bir tabak" yorumu yapıldı.

Meltem, bu oyunda hem rozeti aldı hem de finalist olmaya hak kazanan ilk kadın yarışmacı oldu.

Elenme stresinden finalistliğe!

Elenme stresinden finalistliğe!

Düşünsenize Meltem'in psikolojisini... Daha bir önceki bölümde 'eleme adayı' olarak seçilmişti. Şimdiyse 'rozet' sürpriziyle beraber finalist olmaya hak kazandı.

Hem de jürinin büyük övgülerini duyarak! Müthiş bir mutluluk. Hakikaten "Maç 90 dakika yahu!" dedirtiyor bu durum.

MasterChef'te Eslem elendi

MasterChef'te Eslem elendi

MasterChef'te Hakan, Kerem, Uğur ve Meltem'in rozet almasından sonra gözler Burcu ve Eslem'e çevrilmiş oldu. Elenen isim Eslem oldu. Şaşırtıcı olmayan bu sonuçtan ötürü Eslem'in şaşırmasına şaşırmamak mümkün değildi!

'Torpil' iddiası jüriyi kızdırmıştı

'Torpil' iddiası jüriyi kızdırmıştı

Eslem, son birkaç haftadır gergin, hırslı ve negatifti. Pek anlaşamadığı arkadaşlarıyla ilk 6'ya kaldığı için haliyle hırsa bağlamıştı. Daha bir önceki bölümde 'torpil' muhabbetinden ötürü jüri tarafından sertçe eleştirilmişti. Neticede bu bölümde Eslem, yarışmaya veda etti.

"Benim için erken veda"

"Benim için erken veda"

Sosyal medyada yapılan yorumlar Eslem'in egosuyla alakalı. "Oh be!" diyenlerin gerekçesi, Eslem'in tavırları. Eğri oturalım doğru konuşalım. Eslem, genç bir yarışmacı olmasına rağmen başarılı bir performans sergiledi.

Ve rakiplerini geride bırakarak ilk 6'ya kaldı. Ama elendiği belli olduktan sonra "Benim için erken bir veda" demek büyük, yıkıcı ve negatif hırsın kanıtıdır.

Eslem'in elenmesi anormal değil

Eslem'in elenmesi anormal değil

Kerem, Uğur, Burcu, Hakan ve Meltem... Düşünsenize, kalan kadro bu. Yarışmanın başından beri jürinin takdirini kazanmış bu isimler varken Eslem'in elenmesi kadar doğal bir durum yok. Asıl Eslem elenmeseydi o zaman haksızlık olurdu bana göre.

MasterChef'i en başından itibaren izleyenler, kimin yemeklerinin ya da izlediği yolun jüri tarafından takdir edildiğini de çok net görüyor.

"Hırsını öfkeye çevirmemeyi öğrenmelisin"

"Hırsını öfkeye çevirmemeyi öğrenmelisin"

Kaldı ki Eslem'e son birkaç bölümdür jüri tarafından "Abi/baba tavsiyesi" başlıklarıyla anlatılmak istenen de bu hırs meselesiydi...

Mehmet Şef, veda konuşmasında Eslem'e önemli tavsiyelerde bulundu: "Bu işte başarılı olmak istiyorsan, hırsını öfkeye çevirmemeyi öğrenmelisin..."

Eslem'i sevdiklerinin kanıtı

Eslem'i sevdiklerinin kanıtı

Mehmet Şef'in bu öğüdü vermesi aslında Eslem'i ne kadar çok sevdiğini kanıtlıyor. Hakikaten hayatın sırrını vermiş durumda.

Eslem'in aşırı hırslı hallerinde bir sıkıntı yok gibi görünebilir. Ama var. Çünkü Eslem'deki negatif bir hırs. Öfke var. "Kendi hakkımı savunuyorum" başlığı altında çevreye kin beslemek var, düşmanlaştırmak var.

Eğer azimli olsaydı...

Eğer azimli olsaydı...

Halbuki Eslem'de 'negatif hırs' yerine 'yapıcı hırs' ya da 'azim' olsaydı ne kendisini haklıyken haksız duruma düşürecekti ne de yanlış anlaşılacaktı.

Henüz 20 yaşındaki bir yarışmacının ilk 6'ya kalması bile başlı başına başarıyken, onun bunu yetersiz görmesi ve "Erken veda oldu, çok üzgünüm" demesi, üzgünüm ama, 'olmamamışlık' göstergesi. Yetinmeyi bilmek gerekiyor...

Eleştirileri daha dikkatle dinlemeli

Eleştirileri daha dikkatle dinlemeli

Eslem'in başarısızlığı kabullenmesi, eleştirileri can kulağıyla dinlemesi gerekiyor. Eleştirilerin kendisini aşağıya değil yukarıya çektiğini fark etmesi lazım.

Bir insan neden eleştirilir? Daha iyi olsun diye. Hatalarını görsün ve bir daha yapmasın diye.

Öfke kontrolü şart!

Öfke kontrolü şart!

Hatanız söylenmiyor ve sadece iyi yanlarınız övülüyorsa, kağıt üstünde şahane gibi görünse de, negatif bir durum aslında.

Eslem'in MasterChef sonrası hayatında daha sakin, yapıcı ve pozitif olmasını diliyorum. Henüz 20 yaşında harikalar yaratmayı başarmış genç bir isim olan Eslem, kendisini daha doğru ifade edebilirse şampiyon bile olabilir. Yeter ki öfke kontrolünde başarılı olsun...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak