Maymun B virüsü nedir?

Geçtiğimiz günlerde yeni bir virüs haberi ile daha karşılaştık. Yine Çin'de ortaya çıkan Maymun B (Monkey B) virüsü sebebiyle ilk ölüm gerçekleşti. Peki Maymun B virüsü nedir? Belirtileri neler? Maymun B virüsü yeni bir pandemiye dönüşür mü? Maymun B virüsüne Molatik oluyoruz...

Maymun B virüsü nedir?

Maymun B virüsünün tarihçesi

Maymun B virüsünün tarihçesi

Monkey B virüsünün tarihçesi oldukça öncesine dayanıyor. Monkey B, Macaca cinsinin makak maymunlarında bulunan bir enzootik alfaherpes virüsünün adı. Monkey B virüsü ilk olarak 1931 yılında tespit ediliyor. 1932’de virüsün tanımlanmasından bu yana, B virüsü ile 50 belgelenmiş insan enfeksiyonu vakası olduğu bilgisi veriliyor.

İlk vaka...

İlk vaka...

Monkey B virüsü günümüzde ilk olarak geçtiğimiz aylarda Çin'in başkenti Pekin'de ortaya çıktı. 53 yaşındaki veteriner doktorun BV test sonucunun pozitif çıkmasıyla "Ben geldiiim" dercesine ortaya çıkmış. Veteriner doktor geçtiğimiz aylarda bulantı ve kusma şikâyetleri ve bu şikâyetlerden 1 ay sonra ise ateş ve nörolojik semptomlar göstermeye başladı.

China CDC Weekly’nin yaptığı açıklamaya göre, 53 yaşındaki veterinerin, mart ayının başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra BV virüsüne yakalandığı bilgisi veriliyor. Birkaç farklı hastanede tedavi altına alınan veteriner yapılan tüm müdahalelere rağmen 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

Monkey B virüsü nasıl bulaşır?

Monkey B virüsü nasıl bulaşır?

Akıllardaki ilk soru şu: Monkey B virüsü nasıl bulaşır? Yüksek oranda ölüm riski bulunan Monkey B virüsü, enfekte bireyle doğrudan temasla bir başkasına bulaşıyor.

Belirtiler neler?

Belirtiler neler?

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, virüs nedeniyle hayatını kaybeden veterinerde görülen belirtiler, bulantı, kusma ve ateşlenme. 

Temaslılar negatif

Temaslılar negatif

Hayatını kaybeden veterinerin etrafına virüsü bulaştırıp bulaştırmadığı ise merak edildi ve araştırıldı. Hayatını kaybeden hastayla yakın temasta olduğu düşünülen tüm yakınlarına yapılan testlerinin negatif çıktı. Bunu yanı sıra virüsün, veterinerler, hayvan bakım personelleri ve laboratuvar araştırmacıları için ciddi bir tehdit olması hâlâ güncelliğini koruyor. 
 

Maymun çiçeği virüsü ile Maymun B virüsü farklı

Maymun çiçeği virüsü ile Maymun B virüsü farklı

Son zamanlarda virüslere dair o kadar çok şey duyar olduk ki bazen bu duyduklarımız birbirine karışabiliyor. Bir konuya netlik kazandırmakta fayda var. Geçtiğimiz günlerde ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi, Nijerya’dan Dallas’a giden ABD'li bir yolcuda 'maymun çiçeği' virüsünün (Monkeypox) tespit edildiğini ve hastaneye kaldırıldığını açıkladı. ‘Maymun çiçeği' virüsü ilk olarak 1950’lerde laboratuvar ortamındaki maymunlarda tespit edildi.‘Maymun çiçeği' virüsü solunum yoluyla bulaşan ve insandan insana geçebilen bir virüstür ve Maymun B virüsü ile farklıdır.

Tehdit barındırmıyor...

Tehdit barındırmıyor...

Bu haberi duyunca elbette irkiliyor, durup soruyoruz "Yeni bir tehdit yolda mı?" diye... Virüsün Dallas Havalimanı’nda tespit edilmesiyle Dallas Bölge Hakimi Clay Jenkins, yaptığı açıklamada “Bir alarm durumu yok ve genel bir tehdit beklemiyoruz” ifadesini kullandı. 

Birleşik Krallık'ta da görüldü

Birleşik Krallık'ta da görüldü

ABD'den sonra maymun çiçeği virüsü Birleşik Krallık'ta da görüldü. Birleşik Krallık yetkilileri tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde 2 kişide maymun çiçeği virüsü tespit edildiği bilgisi verildi. Her iki hastanın da aynı aileden olması ve yurtdışından geliyor olmaları ise virüsün seyahat esnasında kapıldığı düşüncesini akıllara getirdi. 2 kişi haricinde henüz ülke genelinde bu virüse rastlanmadı. 

Ne olacak sonumuz böyle...

Ne olacak sonumuz böyle...

"Yahu ne olacak sonumuz böyle?" diye sormadan edemiyoruz. Biri bitmeden diğeri başlıyor, diğeri bitmeden bir diğeri başlıyor. Virüsler virüsleri kovalıyor ne yapsak ne etsek nereye gitsek olmuyor. Umut stoklarımız da tükendi işin kötü yanı artık pozitif kalamıyoruz. Artık bu işin suyu çıkmadı mı sanki?

 

twitter.com/betulyaseminn
instagram.com/betulyaseminkeskin
blykeskin@gmail.com

 

Bu makaleye ifade bırak