Michael Jackson ölmeden önce neler yaşadı?

Pop'un Kralı efsanevi şarkıcı ve dansçı, 13 Grammy ödülü alan, müzik tarihine adını altın harflerle kazıyan Michael Jackson'ın ölümü hepimizi derinden etkilemişti. Ölümü üzerine birçok senaryo çizilen Michael Jackson'ın son bir yılı nasıldı? Hayranları için büyük bir tur planlayan Jackson'ın ani ölümünün ardında yatan gerçek ne?

Michael Jackson ölmeden önce neler yaşadı?

Geri dönmek için hazırlanıyordu

Geri dönmek için hazırlanıyordu

Michael Jackson, vefatından önce 'This Is It' adlı bir dizi konserle hayranlarının gözünü kamaştırmayı planlıyordu. Rolling Stone'a göre, planlanan büyük etkinlik ilk olarak Londra'da gösterilecek, bu performansın ardından toplam 50 konser vermesi planlanıyordu. Jackson'ın 'This Is It' için koreografı olan Kenny Ortega, Jackson'ın bu büyük geri gönüş için çok istekli olduğunu iletti. Planlanan bu gösteri hayranları arasında büyük bir heyecan yarattı, özellikle şarkıcının birkaç yıl aradan sonra tekrar geri dönecek olması herkes için muazzam bir heyecandı. Gösterinin ilan edilmesi ile beş saat içinde yaklaşık 750 bin bilet satıldığı tahmin ediliyor ve Jackson bu performans için yapımı 1 milyon sterline mal olan Swarovski'den bir kostüm giyeceği söyeniyordu. Performansın DVD formatında kaydedilip yayınlanması bile planlanmış, her şey hemen hemen hazırken ne yazık ki, Londra'daki ilk gösterisinden birkaç gün önce, 25 Haziran 2009'da ansızın kalbi durdu.

Micheal Jackson sağlık sorunları ile savaşıyordu

Micheal Jackson sağlık sorunları ile savaşıyordu

Michael Jackson'ın sağlık sorunları hayatının son yılında oldukça yoğunlaşmıştı. Sadece akut uykusuzlukla mücadele etmekle kalmadı, bunun yanı sıra etrafındakiler onun sürekli stresli olduğunu gözlemliyordu. Uzmanlar, Jackson'ın uykusuzlukla mücadele edebilmek için propofol gibi reçeteli ilaçlar kullanmasının ona zarar verdiğini açıklıyorlar. Harvard Tıp Fakültesi'nde uyku araştırmacısı olan Dr. Charles Czeisler, "Bay Jackson'ın sergilediği belirtiler, uzun süre tam uyku yoksunluğundan mahrum kalmış birisinden görmeyi beklediklediğimiz şekildeydi. Semptomlar kümesinin, kronik bir dönem boyunca tam uyku yoksunluğundan kaynaklanmadığından daha büyük olasılıkla olduğuna inanıyorum" diye ekledi. Dr. Czeisler, propofolün neden olduğu REM uykusundan mahrum kalmasının Jackson'ı kendi başına öldürmesine neden olabileceğine inanıyor. 

Belirtiler yalnızca fiziksel değildi

Belirtiler yalnızca fiziksel değildi

Michael Jackson son günlerinde uykusuzluğunun yanı sıra paranoya ve korku dahil bir dizi semptomla savaşıyordu. CNN'e göre, Jackson konser direktörü Kenny Ortega'ya Tanrı'yı duyabildiğini ve Tanrı'yla konuştuğunu söyleyince etrafındaki dostlarının onun için duyduğu kaygılar giderek arttı

Jackson hiç durmadan çalıştı

Jackson hiç durmadan çalıştı

Michael Jackson, 'This Is It' için saatler, günler, haftalar harcadı ve fiziksel olarak harika bir formdaydı. Şarkıcı, geri dönüş turunun sıkı çalışma gerektireceğini biliyordu ve buna tam anlamıyla hazır olmak için elinden geleni yapıyordu. Son birkaç ayını konserlerine yoğun bir şekilde odaklanarak geçirdi ve yakın yardımcıları onun ne kadar heyecanlı olduğunu biliyordu. Jackson oldukça tutkuluydu. Frank DiLeo'ya "Dünyadaki en büyük şovu yapmalıyız" dedi. Jackson bunu gerçekleştirmeye çok yaklaşmıştı. Sıkı çalışması karşılığını veriyordu: Müzik yapımcısı Ken Ehrlich son provasını izledi ve şaşkına döndü. Ehrlich, "Uzun yıllar boyunca Chris Brown ve Justin Timberlake, Usher ve Backstreet Boys ve En Vogue'un Michael Jackson'ı taklit ettiğini izledim ve şimdi  o bunu tekrar yapacaktı. Onu izlerken tam anlamıyla ürperiyordum" şeklinde açıklamada bulundu. 

Eski dostlarıyla iletişime geçti

Eski dostlarıyla iletişime geçti

Jackson turu için AEG Live adlı gemiye aldıktan sonra, tekrar işbirliği yapmak amacıyla geçmişte birlikte çalıştığı birçok eski arkadaşına ve kişiye ulaşmaya karar verdi. Bazı önemli isimler arasında Frank DiLeo, Travis Payne, avukat John Branca da bulunuyordu. Bu profesyonellerin çoğu Michael'ın geçmişte yollarını ayırmak zorunda olduğu insanlardı ve onlarla yeniden bağlantı kurmaktan dolayı çok mutluydu.

Pes etmedi

Pes etmedi

Michael Jackson, sağlık sorunlarına rağmen, ödün vermek istemiyordu ve her hafta egzersiz yapıyordu. Tur başlamadan önce iyi olduğundan emin olmak için kişisel bir eğitmen olan Lou Ferrigno'yu tuttu. Oyuncunun vefatından bir hafta sonra Ferrigno, ABC News'e verdiği röportajda şarkıcının iyi durumda olduğunu söyledi. Ferrigno, "Tur için çok fazla stres eğitimi aldığı için biraz zayıf olabilirdi" dedi. "Ama onu rutine soktuğumda, gayet iyiydi" şeklinde bir açıklamada bulundu. Jackson'ın kalbinin aniden durmasının ardından birçok spekülasyon ortaya çıktı. Tüm bunlara rağmen Ferrigno'ya göre Jackson enerjikti ve dışarı çıkmak için iyi görünüyordu. Ferrigno, " Michael herkes kadar iyi dans ediyordu, ben bir uzmanım ve ben Michael ile birlikteydim. Michael'ın bunu başarabileceğini düşünmeseydim, ona söylerdim" diye vurguladı.

Dostları endişeliydi

Dostları endişeliydi

Michael Jackson'ın reçeteli ilaçlara aşırı derecede bağımlı olduğu gerçeğini, etrafındakiler için görmezden gelmek zordu. ABC News'e göre, ailesi ona birkaç kez müdahale etmeye ve yardım etmeye çalıştı. 1993 yılında şarkıcı, uyuşturucudan kurtulmak için rehabilitasyona girdiğini kamuoyuna açıklamıştı. Jackson "Ülke dışında kalıyorum. Ağrı kesici ilaçlara bağımlılık nedeniyle tedavi görüyorum. Bu ilaç başlangıçta, son zamanlarda kafa derimdeki rekonstrüktif ameliyattan sonra yaşadığım dayanılmaz acıyı hafifletmek için reçete edildi" dedi.

Arkadaşı Deepak Chopra, Jackson'ın zorlu savaşı konusunda şeffaftı. Chopra Rolling Stone'a "Michael'in durumunu 2005 yılında farkına vardım. Asistanı sık sık arayıp birçok doktor tarafından ilaç verildiğini söylerdi. Onu almak için çok uğraşardı eğer bir doktor ona vermezse , bir başkasını denerdi. Doktorlar tarafından yaratılan ve sürdürülen bir bağımlılıktı" açıklamasında bulundu. 

Son gecesi zor geçti

Son gecesi zor geçti

Michael Jackson son gecesinde huzursuzdu. Provasını bitirdikten sonra eve döndü ve dinlenmeye çalıştı. BBC'ye göre, uykusu kaçtı ve özellikle bu tur için tuttuğu doktoru Dr. Conrad Murray'den yardım istedi. Jackson'ın şikâyetleri artınca Murray, Jackson'a propofol vermeyi bırakmaya karar verdi ve şarkıcının biraz uyumasına yardımcı olmak için Valium, Ativan ve Versed gibi diğer ilaçları kullanmaya çalıştı. Ancak çabaları boşunaydı. Jackson bütün gece uyuyamadı ve ertesi sabah doktoruna prova yapmadan önce dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Jackson,"İngiltere'deki gösteriye hazır olmalıyım" dedi. Son olarak, Jackson'ın propofol vermesi için doktorundan ricada bulundu ve doktor bunun bir kısmını uygulamayı kabul etti. Doktor Murray'in Jackson'ın başından ayrıldığı iki dakika içerisinde Michael Jackson'ın kalp atışı durdu. Doktor, Jackson'ı geri getirmeye çalıştı ama işe yaramadı. Birkaç saat sonra, 14: 26'da efsanenin UCLA Tıp Merkezi'nde öldüğü açıklandı.

Jackson'ın ölümünün ardından Murray sonunda istemeden adam öldürmekten dolayı suçlandı ve  mahkum edildi. ABC News'e göre, Jackson'ın malikanesini dışarıdan görmek için otobüse binen turistler son anlara tanıklık ettiler. Otobüsün şoförü Lisa Staub, acil durum personeli tarafından otobüsü durdurmasının istendiğini açıkladı. Jackson'ın arazisine doğru bir ambulans geliyordu. Jackson ambulansa götürüldüğünde, mülkün dışında turistler, gazeteciler ve diğerlerinden oluşan bir kalabalık vardı. Jackson'ın kardeşi Jermaine, olaydan sonra dokunaklı bir açıklama yaptı ve efsaneyi canlandırmak için yapılan birkaç denemeye rağmen doktorların onu uyandıramadığını açıkladı.

Büyük kayıp

Büyük kayıp

Michael Jackson'ın hayata gözlerini yummasının ardından sanatçı dostları ve hayranları büyük bir üzüntü içerisinde şaşkınlıklarını dile getirdiler. Herkes için ani olan bu ölümü kavrayabilmek uzun zaman aldı. Onu tanıyan ve tanımayan insanlar bu acı kaybı kabul etmeye çalışırken, komik olduğunu düşünen bir kesim ise yaptırmış olduğu estetikler ve ten rengi ile ilgili ırkçı şakalar yapmaktan geri kalmadılar.

Yıllar sonra bile hâlâ ilk gün gibi dinlenilen ve sahip olduğu hayran kitlesini koruyan Jackson için söyleyebileceğim tek şey planladığı şovunun yarım kalmadığı gerçeği. O, her ne kadar hayranlarını mutlu etmek için bir gösteri planlasa bu sefer ki şovu herkesi yasa boğdu. Hayata gözlerini kapatışı onun son sahne şovuydu. Birilerinin ardından ahkam kesmek, atıp tutmak, yargılamak oldukça kolay. Zor olan, gerçek anlamda bir sanatçıyı sanatıyla sevmek. Sanırım bunu yapabildiğimizde o kişi fiziksel olarak aramızdan ayrılsa da kalplerimizde yaşamaya devam ediyor... 

 

Bu makaleye ifade bırak