'Scientology Tarikatı' nasıl ortaya çıktı?

Scientology Tarikatı, Amerikalı bilimkurgu yazarı L. Ron Hubbard tarafından yaratılan bir tarikat. Başlarda Hubbard tarafından kişisel gelişim için hazırlansa da daha sonra felsefeden dini bir akıma dönüşüyor…

'Scientology Tarikatı' nasıl ortaya çıktı?

İnanç biçimleri oldukça tuhaf

İnanç biçimleri oldukça tuhaf
Bundan 175 milyon yıl önce hüküm süren galaktik bir konfederasyonun lideri Xenu isimli bir varlığın anlaşmazlık yaşadığı milyarlarca varlığı dünyaya gönderdiğine inanıyor tarikat üyeleri. 

Acı ve sıkıntıların kaynağı…

Acı ve sıkıntıların kaynağı…
O varlıkların ruhlarını da günümüzde insanların yaşadığı acı ve sıkıntıların kaynağını olarak görüyorlar ve bu ruhlara ‘thetan’ diyorlar.

Tarikatın çeşitli yöntemleri mevcut

Tarikatın çeşitli yöntemleri mevcut
Scientology Tarikatı'na göre insanlar, bu ruhların manevi baskısından kurtulunca gerçek mutluluğa kavuşacaklar. Hatta Scientology üyeleri, insan ruhunu arındırmak ve vücudun bir köşesinde barındırmak için çeşitli yöntemler geliştirdiklerini iddia ediyor ve bu yöntemlere ‘dianetics’ adını veririyorlar.

Birçok tepkiyle karşılandı

Birçok tepkiyle karşılandı
20. yüzyılda ortaya çıkan inanç sistemleri, birçok tepkiyle karşılandı. Scientology Tarikatı da çıktığı günden bu yana tepkilerin odağında oldu.

En saldırgan akımlardan birisi haline geldi

En saldırgan akımlardan birisi haline geldi
İşin ilginç yanı bu tarikat, ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa ve Almanya gibi çok sayıda ülkede hükûmet ve polisle çatıştı ve hükümetler, organizasyonlar ve bireyler hakkında açtığı çok sayıda dava ile en saldırgan akımlardan biri oldu.

Ticari girişim olarak nitelendirildi

Ticari girişim olarak nitelendirildi
Buna karşılık olarak çok sayıda ülkeden çok sayıda gazeteci, mahkeme ve hükümet organı tarafından hazırlanan çeşitli raporlarda Scientology Kilisesi, kendisini eleştirenleri taciz eden ve üyelerini acımasız bir şekilde sömüren, prensip sahibi olmayan bir ticari girişim olarak nitelendirmiştir.

En sert eleştiri Time dergisinden…

En sert eleştiri Time dergisinden…
Time dergisi, 1991 yılında yayınladığı 'The Thriving Cult of Greed and Power' başlıklı bir makalede ‘Scientology Tarikatı’ üyelerini ve eleştirmenlerini ‘mafyavari biçimde göz dağı vererek hayatta kalan, son derece kârlı bir küresel dolandırıcılık’ olarak nitelemiştir.

Hollywood Tarikatı olarak anılıyor

Hollywood Tarikatı olarak anılıyor
1990'lı yıllarda daha da ünlenmeye başlayan Scientology Tarikatı, ABD başta olmak üzere birçok ülkede ayrı bir din olarak kabul ediliyor. Hollywood’dan oldukça ciddi sayıda üyesi var. Bu yüzden de Hollywood Tarikatı olarak anılıyor. En bilinen isimleri ise Tom Cruise ve John Travolta

Siyasi, ekonomik hatta askeri boyutu bile var…

Siyasi, ekonomik hatta askeri boyutu bile var…
Yazının başından beri Scientology Tarikatı ismini bilerek kullanıyorum. Çünkü yaratılan bu tarz bir örgüt, yaptıklarıyla saf bir inanış biçimi olamaz. Aksine bu yapılanmanın siyasi boyutu, ekonomi boyutu ve hatta askeri boyutu bile var. Kurulan bu sistemle yeri geldiğinde birçok kişiye baskı da yapabiliyor ve yine bu kişilere istediklerini yaptırabiliyorlar. 

Yoz bir kültür

Yoz bir kültür
Scientology Tarikatı’nı tam olarak, yoz bir inanca siyasal ve ekonomik bir anlam yükleyen, elindeki gücü barındırmak ve bu gücü genişletmek isteyen kişiler tarafından kabul edilen yoz bir kültür olarak açıklayabiliriz.

Ünlü isimlerin tarikatı benimsemesi ve üye olması ise hiçbir şeyi değiştirmez. Çünkü işin özü, bencil bir sistem ve ona kanalize olan bireyler. Karl Marx’tan alıntılayarak bitirelim: "Herkes başkasının üzerinde dışsal bir egemenlik kurup kendi bencil gereksemelerini doyurmaya bakar."

twitter.com/deniz_tasdelen
instagram.com/deniz.i.tasdelen
deniz.tasdelen@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak