Stephen King imzalı en korkunç 10 film

Korku filmlerinin efendisi, usta yazar Stephen King'in tam 88 kitabı var. Bunların bir kısmı, yazarın unvanına yakışır biçimde sinemaya da uyarlandı. 1976'dan bu yana gerilim filmi tutkunlarının takip ettiği King'in en ürkütücü 10 uyarlamasına bakalım. 
 

Stephen King imzalı en korkunç 10 film

10- O (It)

10- O (It)

Yönetmen: Andy Muschietti
Oyuncular: Bill Skarsgård, Jaeden Lieberher, Finn Wolfhard 
IMDB Puanı: 7,4

Sinir bozucu bir film ama bu listedeki diğer yapımlar kadar korkutucu değil. Bill Skarsgård'ı Pennywise makyajıyla izlemek, filmi çekici kılan unsurlardan biri. Maine'in küçük bir kasabasında yaşayan ve okullarında dışlanan 7 çocuğun hikayesini anlatıyor. Arkadaşlar bir yandan hayatın getirdiği sorunlarla, bir yandan da ergenlikle uğraşırken, başlarına bir bela daha açılıyor. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen Pennywise, ürkütücü bir palyaço kılığında bu 7 çocuğa dehşet saçmaya başlıyor. 
 

9- Korku Çocukları (Children of the Corn)

9- Korku Çocukları (Children of the Corn)

Yönetmen: Fritz Kiersch
Oyuncular: Peter Horton, Linda Hamilton, R.G. Armstrong 
IMDB Puanı: 5,6

Korku Çocukları, sıradan bir gerilim filmi gibi başlıyor: Genç bir çift terk edilmiş küçük bir kasabada mahsur kalır. Kasabadaki çocuklar birer şeytana dönüşür ve önlerine çıkan herkesi, tüm yetişkinleri ve ebeveynlerini katletmeye başlar. Kasabaya gelen çift de kendilerini olayların içinde bulur.

Film, Stephen King'in 'The Night Shift' isimli kitabında yer alan, aynı adlı kısa hikayesinden sinemaya uyarlandı. Bu hikayeyi yazarken Amerika'daki yalancı peygamberlerden esinlendiği söyleniyor. 
 

8- Christine

8- Christine

Yönetmen: John Carpenter
Oyuncular: Keith Gordon, John Stockwell, Alexandra Paul
IMDB Puanı: 6,7

Film, Arnie karakterinin yolda 1958 model bir Plymouth Fury görüp ona aşık olmasıyla başlıyor. Arnie araba yüzünden ailesiyle kavga ediyor, başına garip belalar açıyor. Kötü bir arabaya kafayı takan karakterin hikayesi başta saçma gelse de, film gittikçe korkutucu bir hal alıyor.

John Carpenter'ın B-filmlerinden biri olan Christine, başarılı efektleri ve sahne tasarımlarıyla Carpenter hayranları tarafından sevilmişti.

7- 1408

7- 1408

Yönetmen Mikael Hafstrom
Oyuncular: John Cusack, Samuel L. Jackson, Mary McCormack 
IMDB Puanı: 6,8

1980'li yılların gençlik filmlerinden tanıdığımız John Cusack, bu filmde paranormal olaylarla ilgili araştırmalar yapıp kitaplar yazan Mike Enslin adlı bir karakteri canlandırıyor.

Mike, üzerinde çalıştığı kitap için araştırma yaptığı sırada Doplhin Oteli’nin 1408 numaralı odasında gizemli olaylar yaşandığını anlıyor. Otel yöneticisinin tuhaf olaylara dahil olmasıyla işler iyice korkunç bir hale geliyor. 
 

6- Carrie 

6- Carrie 

Yönetmen: Brian De Palma
Oyuncular: Sissy Spacek, Piper Laurie, Amy Irving
IMDB Puanı: 7,4

Birçok yönden düşününce bu filmin korkutucu olduğu kadar üzücü olduğunu da söyleyebiliriz. Arkadaşlarının sürekli dalga geçip kötü davrandığı, evdeyse aşırı dindar annesinden zulüm gören Carrie White adlı genç kız, mezuniyet balosunda psişik güçlerini göstermek zorunda kalıyor ve olaylar gelişiyor... 
 

5- Öldüren Sis (The Mist)

5- Öldüren Sis (The Mist)

Yönetmen: Frank Darabont
Oyuncular: Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden
IMDB Puanı: 7,2

Stephen King'in alameti farikası bilinmeyen bir kasaba, tutucu insanlar ve onlarla çelişen özgür düşünceli gençler ve çatışmaları... İşte böyle bir diyarı kaplayan bir sisin arka planında filmde muhafazakar tutuculuk ile serbest düşüncenin mücadelesi de anlatılıyor.

Kuvvetli bir fırtına sonrası oluşan sis, tüm kasabayı kaplar. Bu yoğun siste ortaya çıkıp insanları yiyen yaratıklar yüzünden insanlar bir süpermarkete sığınır. Tedirgin bekleyiş esnasında süpermarketin içindeki insanlar da ikiye ayrılır. Bazıları tanrının bu yaratıklara insanları yemeyi emrettiğine inanırken, bazıları inanmaz.

Filmin en güzel yeri, finali... Son derece kasvetli ve şaşırtıcı.

Öldüren Sis, insan paranoyasını korkuyla karıştıran heyecan verici bir hikaye anlatıyor.
 

4- Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)

4- Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)

Yönetmen: Mary Lambert
Oyuncular: Dale Midkiff, Fred Gwynne, Denise Crosby
IMDB Puanı: 6,6

Bir korku filminde aynı zamanda hüzünlenmenin de mümkün olduğunu gösteren Hayvan Mezarlığı, seyirciye çok net bir soru soruyor: Ya ölen birini hayata döndürme şansınız olsaydı?

Baba Louis Creed, aniden hayatını kaybeden minik oğlu Gage'i, gömülen her şeyi bedenen hayata döndüren büyülü bir mezarlığa gömer. Gage geri döner ama, cani ve ruhsuz bir canavar olarak...
 

3- Ölüm Kitabı (Misery)

3- Ölüm Kitabı (Misery)

Yönetmen: Rob Reiner
Oyuncular: James Caan, Kathy Bates, Lauren Bacall 
IMDB Puanı: 7,8

Korkunç bir hikayenin muhteşem bir gerçeklikle sinemaya aktarıldığı bir gerilim... Tabii bu hikayede, canlandırdığı Annie Wilkes karakteriyle harikalar yaratan -belki de kabuslar yaşatan dememiz daha doğru- başarılı aktrist Kathy Bates'in rolü büyük. Oyuncu, bu filmindeki sıradışı performansı sonucunda Oscar kazanmıştı. Ki biliyorsunuz, bir korku filmine pek Oscar verilmez...

Filmin konusuna gelince... Paul Sheldon bir roman yazarıdır. Artık kariyerinde bir dönüm noktasında olduğunu düşünür, seri maceralarını yazdığı karakteri Misery Chastain’in öldürüp diziyi bitirir.

Sonrasında yazar Paul, geçirdiği bir araba kazasından yaralı kurtulur. Onu bulup evinde bakmaya başlayan Annie Wilkes, şans eseri sadık okurlarından biri çıkar. Son kitabında kahramanın ölümüne sinirlenir ve Paul’u ayağından yaralayarak yatağa hapseder. Herkes Paul’ü ararken o, gardiyanı Annie’ye özel bir Misery macerası daha yazmak zorunda kalır.

Annie'nin yazarın bacaklarını parçaladığı bölüm, sinema tarihinin en korkunç sahnelerinden biri olarak tarihe geçecek nitelikte... 
 

2- Cujo 

2- Cujo 

Yönetmen: Lewis Teague
Oyuncular: Dee Wallace, Daniel Hugh Kelly, Christopher Stone 
IMDB Puanı: 6,0

Vic ile Donna şehir merkezine uzak bir yerde yaşayan evli bir çifttir. Vic bir gün eşi Donna'ya arabayı verip kasabanın dışındaki bir tamircide tamir ettirmesini ister. Donna oğluyla beraber gittiği tamircide korkunç bir tabloyla karşılaşır. Tamircinin köpeği Cujo, kuduz olmuştur ve etraftaki herkesi parçalamıştır. Donna ve Tad, arabanın içinde mahsur kalır.

Cujo, ikinci en korkunç Stephen King uyarlaması mı; tartışılır. Ancak gerçekçiliği, filmi diğerlerinden üstün kılıyor. Resmen 'klostrofobik bir kabus' diyebiliriz. Dee Wallace'ın anneyi canlandırdığı efsane performansı sayesinde, seyircinin korku ve çaresizlik duygusu gittikçe artıyor. Kapalı alanda kalma korkunuz varsa, bir anne ve oğulun çaresizce kilitli bir arabada oturmasını izlemek dehşete kapılmanız için yeterli.
 

1- Cinnet (The Shining)

1- Cinnet (The Shining)

Yönetmen: Stanley Kubrick
Oyuncular: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd 
IMDB Puanı: 8,4

Cinnet, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle otele taşınması ve sonrasında gelişen metafiziksel olayları anlatıyor.

Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelde yalnız olmadıklarını, hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve bunu ailesine de anlatır. Aile bir kar fırtınası yüzünden otelde mahsur kaldığındaysa, Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilip aklını kaybetmeye başlar.

Stephen King, her fırsatta ünlü yönetmen Stanley Kubrick'in bu uyarlanmasından nefret ettiğini söylese de, bugüne kadar sinemaya uyarlanmış en korkunç filmi olduğu da bir gerçek.

Jack Nicholson'un yazar Jack Torrance olarak çığır açan bir performans sergilediği film, şimdiye kadar yapılmış en rahatsız edici korku filmlerinden biri. Üstelik kaç kez izlerseniz izleyin mutlaka korkacak yeni bir şey buluyorsunuz

Bu makaleye ifade bırak