Tarihin Arka Odası bizlere neler hatırlattı?

Türk televizyon tarihinin bana göre en kaliteli yapımı Tarihin Arka Odası’dır. Tarihi sevdiren, ilginç yönlerini ele alan Tarihin Arka Odası yıllar sonra geri döndü. Tek bölüm olsa da yıllar sonra ekranda görmek sevindirici. Peki, Tarihin Arka Odası bize neler hatırlattı?

Tarihin Arka Odası bizlere neler hatırlattı?

2008’de başladı
 

2008&rsquo;de başladı<br />
&nbsp;
Tarihin Arka Odası’nın macerası 2008 yılında başladı. İlk başlarda ufak bir stüdyoda Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu’nun yanına bir kişi daha geliyor ve tarih sohbetleri ediliyordu. Cumartesi akşamları adeta kültür şovuna dönüşüyordu.
 

Gerçekten de klasik tarih yorumu yerine magazinsel bir dille anlatılıyordu tarih. Oldukça ilgi çekiciydi. Sonuçta ‘bir yerlerden’ uydurup söylemek yerine belgelerle konuşuyordu ekip.
 

'Tarihçi değilim' diyor ama…
 

&#39;Tarih&ccedil;i değilim&#39; diyor ama&hellip;<br />
&nbsp;
Murat Bardakçı program boyunca "Ben tarihçi değilim gazeteciyim" demesine rağmen birçok tarihçiden daha çok eser bıraktı. Programı da oldukça iyi olduğu için tarihe yine katkı verdi. Erhan Afyoncu da ha keza aynı ölçüde tarihe faydalı eserler bıraktı.

8 buçuk saat yayın
 

8 bu&ccedil;uk saat yayın<br />
&nbsp;
İlginç anlara da sahne oldu program. Format gereği ilk başlarda süresi olmasına rağmen bir süre sonra kafalarına göre hareket etmeye başladılar. 24 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanan ve ağırlıkla kılıç konusunun konuşulduğu program 8 buçuk saat sürmüş, sabaha kadar izleyenleri ekran başına toplamıştı. Daha önce de 8 saatlik bir yayını olmuştu.
 

"Vücudum attı"

<strong>&quot;V&uuml;cudum attı&quot;</strong>
Literatüre yeni kelimeler de kazandırdı program. Pelin Batu bir bölümde yorgunluktan uyuya kalmış, uyanınca da “Vücudum attı” demişti. İnsanların diline de pelesenk olmuştu bir ara. Dizilerde bile kullanıldı bu sözcük. Şimdiki gibi olsaydı sosyal medya baya bir kullanılırdı kanaatindeyim.
 

Yıllar sonra geri döndü
 

Yıllar sonra geri d&ouml;nd&uuml;<br />
&nbsp;
2015 yılında Murat Bardakçı aldığı karar neticesinde programı bitirmişti. Sonuçta kendisinin ürettiği bir formattı ve devam etmek istemedi. Biz izleyenler de yollarını gözledik tekrar çıksın diye. Sonunda dayanamadı çıktı.
 

Özel bölüm geldi
 

&Ouml;zel b&ouml;l&uuml;m geldi<br />
&nbsp;
TRT 1 ekranlarında özel bir bölümle bizlerle buluştu. Sosyal mesafenin korunduğu bir oturma düzeni ile oturan Murat Bardakçı, Erhan Afyoncu ve Nurhan Atasoy yine bildiğimiz gibiydiler.
 

Murat Bardakçı bildiğimiz gibi, yine birilerine laf yetiştirdi. Erhan Afyoncu da kalan boşluklarda bir şeyler anlattı. Nurhan Hoca yine konuşmak için fırsat aradı ama arada tatlı tatlı kızdı.
 

Devamı gelir mi?
 

Devamı gelir mi?<br />
&nbsp;
İzledik, tadı damağımızda kaldı. Yine tarihe doyduk. Devamı gelir mi? Murat Bardakçı tekrar ekranlara döner mi? Şimdilik öyle bir durum görünmüyor ama her an her şey olabilir. Özledik kendilerini…
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak