Türk sinemasına uyarlanan yabancı filmler

Sinema dünyası birbirinden etkilenen bir camia. Bu etkileşim Türk sineması işin içine girince daha fazla oluyor. Özellikle de 70’ler ve 80’lerde çokça rastladık bu etkileşime. Molatik olduk haliyle yabancı filmlerin Türk versiyonlarına. Bakalım hangi filmimiz yabancı filmden uyarlanmış.

Türk sinemasına uyarlanan yabancı filmler

Turist Ömer Uzay Yolunda

Turist Ömer Uzay Yolunda
Yeşilçam’ın en komik filmlerinden birisidir ‘Turist Ömer Uzay Yolunda’. İmkansızlıkla içinde çekilmiş, ‘Türkler uzaya giderse ne olur?’ temalı, ‘Star Trek’ soslu bir filmdi. Ağızla yapılan kapı açılma sahnesi, keçeli kalemle çizilen lazer silahı efekti… Tam bir baş yapıttı kendisi. Ayrıca ‘G.O.R.A.’ya da ilham vermişti.

Garip

Garip
Kemal Sunal’ın en duygusal filmlerinden birisi ‘Garip’. Charlie Chaplin’in ‘The Kid’ filminden esinlenerek çekilen film birçok sahnesiyle unutulmazlar arasındaki yerini aldı. Biraz komik çokça duygusal bir filmdi.

Süpermen

Süpermen
İsminden de anlayacağınız üzere film ‘Superman’ filminin Yeşilçam versiyonu. 70’lerde ‘Süpermen’ filmi imkansızlıklar içinde bir şeyler ortaya çıkarılmasıyla çekilmiş. Özellikle uçma sahneleri ‘göz kanatacak’ cinsten ama yapabildiklerinin en iyisi buydu o dönem.
 

Şeytan

Şeytan
Hollywood şeytanlı film çeker de biz eksik kalır mıyız? ‘The Exorcist’ filminden ‘Şeytan’ film uyarlanmış. Mamafih o kadar da başarılı olamadı Türk versiyonu.

Zıpçıktı

Zıpçıktı
90’larda çocuk olanların sık sık televizyonda izlediği bir filmdi ‘Zıpçıktı’. Yine aynı dönem televizyonlarda gördüğümüz ‘Problem Çocuk’ filminin uyarlamasıydı. Bizdeki daha mı başarılıydı ne… ‘Cafer’i canlandıran Şenol Coşkun’u da saygıyla yad edelim.

Destere

Destere
Bir dönem ‘FIFA’ serisi gibi her Eylül, Ekim’de ‘Testere’ filmi çıkardı. Bizim yapımcılar da boş durmadı ‘Destere’. Tabii ‘Testere’ gibi gerilim değil de komedi filmiydi bizimki. Kafa dağıtmak için izleyebilirsiniz.

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk

Sihirbazlık Okulunda Bir Türk
Neden çekildiğine dair hiçbir fikrimiz olmayan bir film. ‘Harry Potter’ çakmasının çakması bir yapım. Keşke yapılmasaydı da görmeseydik…

Aşık Oldum

Aşık Oldum
Şener Şen’in ilginç filmlerinden birisiydi ‘Aşık Oldum’. Şuh sahneleriyle akıllara kazındı. Ancak o da bir uyarlamaydı. Gene Wilder'ın unutulmaz filmlerinden olan ‘The Woman in Red’in Türk versiyonuydu.

Alın Yazısı

Alın Yazısı
Filmdeki tespih çekme sahnesi caps’lere konu olmuştu. Ancak oldukça derin bir filmdi Cüneyt Arkın’ın ‘Alın Yazısı’ filmi. İran sinemasının efsane filmlerinden 'Gheysar'dan uyarlanmıştı.

En Büyük Şaban

En Büyük Şaban
Kemal Sunal’ın bir başka uyarlama filmi de ‘En Büyük Şaban’. İlginçtir bu film de Charlie Chaplin’in bir filminden uyarlanmış. ‘City Lights’ Türk sinemasında da çekilmiş, Kemal Sunal da başrolünü üstlenmişti.

 
Bu makaleye ifade bırak