Uçağın motoruna bozuk para atan yolcu olayında neyi sorgulamalıyız?

Çin'de bir yolcu, uçağa binmeden önce uçak motoruna bozuk para attı. Neden mi? Uçak düşmesin diye...  

Uçağın motoruna bozuk para atan yolcu olayında neyi sorgulamalıyız?

Çin'de yaşanan olayda, teknik personel son kontrolleri yaparken uçak motorunun alt kısmında bozuk paralar buldu. Bunların bir yolcu tarafından şans getirmesi amacıyla atıldığı tespit edildi.

Güvenlik açısından uçuş iptal edildi ve bozuk para atan yolcu gözaltına alındı. Yolcu, sorgusunda 'Kazasız bir yolculuk için bozuk para attım' dedi.

Bu durum fark edilmeseydi ve uçak havalansaydı, bozuk paralar motora ağır hasar verebilir; havadayken motor aniden durabilir ve yolcuların hayatını tehlikeye atan bir sonuç ortaya çıkabilirdi. 

Daha öncede Çin'de benzer olaylar yaşanmıştı.
 

Bozuk paraları uçağın motoruna atmak, batıl bir inanç. Tıpkı tahtaya vurmak, doğum gününde mum üflemek, hapşıran kişiye çok yaşa demek gibi... Tabi bunlar, uçağın motoruna bozuk para atmaktan daha masum şeyler.

Bu olayda üzerinde durulması gereken şey, yolcunun gerçek olasılıklardan ziyade, batıl inancına olan bağlılığı...

Peki batıl inançlar neden ortaya çıkar?

Tek bir neden bağlamak zor... Ama hiçbir şeyi kontrol edemediğimiz bir dünyada, en azından bazı şeyleri kontrol edebilecek olma fikrini batıl inançlar sağlıyor.  

Batıl inançların doğruluğunun savunulması gerekmez. Bu da inancın 'batıl' olmasının nedenlerinden biri zaten.

Batıl inançlar genel olarak masumanedir ama zaman zaman tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Tıpkı bu uçak motoruna bozuk para atma olayında olduğu gibi...  

https://twitter.com/bisosyologderki" rel="nofollow
Bu makaleye ifade bırak