Yeni dünya cinayeti: Otonom araba, bir robotu öldürdü

Büyük hızla değişen ve gelişen dünyamızda, robotlar ve otonom araçlar da kendine yer bulmaya çalışıyor. Yakın zamanda gelen bir haber, günümüzü dev sorulara ayırmamıza neden oldu: Otonom bir aracın 'öldürdüğü' robotla tanışın... 

Yeni dünya cinayeti: Otonom araba, bir robotu öldürdü

Dünya değişti

Dünya değişti

Gelişen teknoloji, interneti yarattı. İnternet, içinden çıkamadığımız sosyal medyayı üretti. Daha sonra nesnelerin interneti hayatımıza girdi. Bu sırada bir de yapay zekâ üzerine çalıştık.

Dünya, büyük bir hızla kendini geleceğe, geleceği de kendine hazırlıyor. Bu süreçte otonom araçlar, yapay zekâlı robotlar ve daha bir sürü şey üretiyoruz. Kendimizi taşıdığımız bu gelişim sürecinde, pek çok güzel adım attık. Son 20 yıl içinde başardıklarımız inanılmaz. 

Yapay zekâ yeni gündemimiz

Yapay zekâ yeni gündemimiz

Bu süreçte, yaptığımız tüm üretimlerde kendimizi epey geliştirdik. Sürücüsüz araç yaptık dostlar. Kendi kendine gidiyor yahu. Tüm kararları kendisi alıyor, hızını belirliyor, anlık reaksiyon verebiliyor... Daha ne olsun?

Yapay zekâlı robotlar yaptık mesela. Konuşuyor, yürüyor, anlıyor, dinliyor... 

İnsanlık çok uğraştı

İnsanlık çok uğraştı

Biriken, gelişen, kendini büyüten bilim ve teknoloji, belki de bizim bile beklemediğimiz bir noktaya ulaştı. Sanki şu sıralar, atlattığımızda bir anda çağ atlayacağımız ufak bir yavaşlama dönemi geçiriyor gibiyiz. Bu dönemi de atlatınca, her şey daha hızlı gelişecek gibi duruyor. Fakat şimdi, birlikte biraz otonom araçlar ve robotlardan bahsedelim.

Büyüttük, besledik

Büyüttük, besledik

Otonom araçlar ve yapay zekâlı robotlar, insanlığın neredeyse tüm birikimini artırdığı birer gelişme. Otonom araçların tarihini bilgisayar tarihiyle birlikte, tekerleğin icadına kadar götürmek gerek. İlk bilgisayar görevi gören abaküsü da yapay zekâlı robotların geliştirilmesine dayandırmalıyız. Şu halde, insanlık tarihi kadar eski iki konudan bahsediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde, atalarımızdan beri geliştirdiğimiz bu eşsiz teknolojilerin birbirini öldürdüğüne tanık olduk.

Onlar gitti birbirini öldürdü

Onlar gitti birbirini öldürdü

Bir düşünün; kocaman bir evrensel birikimi akıtarak yaptığınız müthiş icatlar birbirini öldürüyor...

Las Vegas'ta Tesla marka otonom bir araç, geçtiğimiz günlerde bir yapay zekâlı robota çarşaparak ölümüne neden oldu. Sokaklarda otonom araçlar ve robotlar geziyor artık. Bu kadar iyi bir gelişmeyi hayal etmek bile güzel. ABD'deki belli eyaletlerde ortalık bir süredir Detroit: Become Human oyunu gibi. 

Olay, bir grup robotun yürüyerek üretici şirkete ulaşmaya çalıştıkları esnada gerçekleşiyor. Bir robot, anlamsız bir şekilde yaya yolundan çıkıp araç yoluna giriyor ve Tesla marka araç da ona çarpıyor. 

Robot istilası öncesi dönem

Robot istilası öncesi dönem

Robotun tüm hareket mekanizması darmadağın oluyor tabii. Üretici şirketten Oleg Kivokurtsev: "Bu robotu Philadelphia'dan Las Vegas'a bir fuara katılması için getirmiştik. Robot şu an ne fuara katılabilecek ne de tekrar çalışabilecek durumda."
 

"Dağları deldim tek başıma" diyen elektronikler

"Dağları deldim tek başıma" diyen elektronikler

Kendi kendine yolda gidip milyonlarca kararı vermek üzere üretilen bu robotlardan birinin bir anda aldığı "Yola çıkayım" kararını düşününce bir tuhaf oluyorum. Nasıl oldu, neden böyle bir karar aldı, ne düşündü, neye karar verdi ve yola çıktı? Onca robotun arasında neden o robot bu kararı verdi? Keşke robotla konuşabilme şansım olsaydı...

Şirket ve polis durumu inceleyecek

Şirket ve polis durumu inceleyecek

Robotu üreten şirket ve polis, durumu inceleyerek olayın nedenleri üzerine çalışacak. Peki ama, ya otonom araç suçlu çıkarsa? O zaman ne olacak?

andac.uzel@demirorenmedya.com
twitter.com/andacuzel

Bu makaleye ifade bırak