10 aile iklim değişikliği sebebiyle Avrupa Birliği'ne dava açtı

Avrupa, Kenya ve Fiji'de yaşayan 10 aile, iklim değişikliğinden olumsuz etkilendikleri gerekçesiyle Avrupa Birliği'ne dava açtı.

10 aile iklim değişikliği sebebiyle Avrupa Birliği'ne dava açtı

İklim değişikliği sebebiyle eriyen kutup buzulları deniz seviyesinin yükselmesine ve bazı ülkelerin sular altında kalmasına sebep oluyor ve olacak. İklim değişikliğinden etkilenen bazı ülkelerde göç başladı bile.

İnsan yaşamını olumsuz etkileyen iklim değişikliği beraberinde ilginç vakaları da doğuruyor. Bu vakalardan biri de 8 ülkeden 10 ailenin Avrupa Birliği'ne iklim değişikliği sebebiyle dava açmaları.

İklim değişikliği sebebiyle Avrupa Birliği'ne dava açan aileler, birliğin sera gazı salınımı, kuraklık, buzulların erimesi, deniz seviyesindeki artış ve sellere karşı tedbirler alması gerektiğini savunuyor.

Davacı ailelerin avukatı olan Roda Verheyen, ailelerin deniz kenarında, ormanlarda, buzul erimelerinin yaşandığı dağlarda ve donmuş toğrağın erimeye başladığı kuzey bölgelerde yaşayan kişiler olduğunu söylüyor.

Avukat Verheyen, ailelerin iklim değişikliğinden halihazırda etkilenmeye başladıklarını ve Avrupa Birliği'nin kendilerini korumaları gerektiğini düşündüğünü aktarıyor.

Sosyal medyada da #PeoplesClimateCase ve #AilelerinİklimDavası etiketleri ile gündeme gelen dava türünün ilk örneği.

Daha önceki iklim değişikliği konulu davalarda, hükümetlere küresel ısınmaya karşı daha sert önlemler alması gerektiği önerileri yöneltiliyordu.

2015 yılında dünyadaki birçok ülke Paris'te bir araya gelerek, iklim değişikliği sonucu oluşacak ortalama küresel ısıyı 2.0 C ile sabit tutmayı öngören Paris İklim Antlaşması'nı imzalamıştı.

Antlaşmaya göre fosil yakıt tüketimi azaltılacak ve böylece atmosfere salınan gazlarda azalma sağlanacak.

Ortalama küresel ısı şu an için 1 C artmış durumda.

Avrupa Birliği de 2030 yılı itibariyle sera gazı salınımı oranını yüzde 40 azaltmayı öngörüyor. 

Fakat iklim değişikliğinden etkilendiklerini söyleyen aileler, birliğin küresel iklim değişikliğine karşı yeterince önlem almadığını savunuyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak