Kim Jong-un Güney Kore'ye geçen ilk Kuzey Kore lideri oldu

ABD başkanı Donald Trump'ın roket adam lakabını taktığı Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore tarafına geçen ilk Kuzey Kore lideri oldu. Bazıları bu durumu Kim Jong-un'un davasını sattığı şeklinde yorumladı.

Kim Jong-un Güney Kore'ye geçen ilk Kuzey Kore lideri oldu

Roket adamla randevu keyfi

Birbiri ardına yaptığı nükleer füze deneyleriyle roket adam ünvanını almaya hak kazanan Kuzey Kore'nin genç ve adından bir o kadar bahsettiren lideri Kim Jong-un, Güney Kore devlet başkanı Moon Jae-in ile Kore Tarafsız Bölgesi'nde bir araya geldi.

ABD başkanı Donald Trump'la da önümüzdeki Mayıs ya da Haziran ayında bir araya gelmeyi planlayan Kim Jong-un'un öncesinde Güney Kore lideri Moon Jae-in ile bir araya gelmesi bazı çevrelerde tartışmaya sebep oldu.

O nükleer füzeler aslında yoktular, onlar ümitlerimizdi

O nükleer füzeler aslında yoktular, onlar ümitlerimizdi

Kimisi buluşmayı barışın tesisi için yerinde bir adım olarak görse de bazıları Kim Jong-un'un bunca yıldır geliştirdiği nükleer füzelerin boşu boşuna mı tasarlandığını tartışmaya açtı.

27 Nisan 2018 tarihinde Türkiye saati ile sabah 3:30'da gerçekleşen görüşmede her iki liderin tebessüm eden bakışları gözlerden kaçmadı.

Sadece Kuzey Kore'de yaşanan akılalmaz 10 şey!

Sevgi seli yaşandı

Sevgi seli yaşandı

İki lider önce Kuzey Kore sınırını belirleyen çizgiye doğru yöneldi ve ardından Güney Kore sınırını belirleyen çizgiye doğru hareket etti. Bu detay aslına bakılırsa büyük önem arz ediyor. Kim Jong-un bu sayede Güney Kore'ye geçen ilk Kuzey Kore lideri oldu.

İki lider, Güney Kore sınırları içerisinde bulunduğu anlarda Güney Koreli bir kız ve erkek çocuğu ve tarafsız bölge civarında yaşayan köydeki vatandaşlar tarafından çiçek yağmuruna tutuldu.

Her detayıyla gerçek bir Kuzey Koreli

Her detayıyla gerçek bir Kuzey Koreli

Sınırın her iki tarafına da serilen kırmızı halının üzerinde yürüyen liderleri daha sonra geleneksel kıyafetleriyla dans performansı sergileyen Güney Koreli vatandaşlar karşıladı.

Kim Jong-un'un adeta bir marka haline gelen kıyafet tercihleri de gözlerden kaçmadı. Siyah Mao takım elbisesi ve gözlükleri ile adeta Kuzey Kore'nin yırtıcı ve saldırgan ruh halini yansıtan lidere askeri üniforma ve takım elbise giyen Kuzey Kore heyeti eşlik etti.

Kuzey Kore'de satın alamayacağınız 9 şey!

Şimdi yeni bir tarih başlıyor!

Şimdi yeni bir tarih başlıyor!

Güney Kore sınırlarında coşku ile karşılanan Kim Jong-un, Güney Kore lideri ile gerçekleştireceği zirvenin öncesinde Barış Ofisi'nde bulunan konuk defterine anlamlı ve bir o kadar da duygusal bazı kelimeleri kaleminden döktü.

Konuk defterine ''Şimdi yeni bir tarih başlıyor. Tarihin başladığı noktadan itibaren bir barış çağı.'' sözlerini yazan Kim Jong-un ardından nota tarihi ve imzasını da çakmadan geçmedi.

Kim Jong-un nükleer füze denemelerine atıfta bulunan küçük bir şaka yapmayı da ihmal etmedi ve Moon'a kendisini artık sabah uykularından etmeyeceğini söyledi.

Kuzey Kore ile Çin arasındaki sınırın 10 karede özeti!

Kore Yarımadası nükleerden arındırılacak!

Kore Yarımadası nükleerden arındırılacak!

Görüşmeyi son derece olumlu karşılayan Beyaz Saray, konuyla ilgili olarak Kore halkına en içten dileklerle iyilik temennisinde bulundu.

İki liderin bugün geç saatlerde Kore Yarımadası'nın nükleer faaliyetlerden arındırılmasına ilişkin Panmunjom Deklarasyonu'nu imzalaması bekleniyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak