Anamnez nedir?

Hastalığın teşhisi için çok önemli bir yöntem olan anamnez, internette sıklıkla araştırılan bir kelime. Peki tam olarak anamnez nedir? Anamnez neden önemlidir? Gelin Molatik olalım...

Anamnez nedir?

Anamnez nedir?

Anamnez, doktorun hastaya teşhis koyma amaçlı olarak hastaya sorduğu sorular sonucu elde ettiği hastanın öyküsüdür. Bir diğer tabirle hastanın mevcut ya da geçmiş hastalıkları hakkında, kendisinden ya da bir yakınından alınan bilgilerdir.

Hastalığın teşhisinde en önemli adımlardan birisi olan anamnezde, hastanın yaşadığı rahatsızlık, geçmişte yaşadığı ve ailesinde görülmüş olan hastalıklarla beraber değerlendirilerek teşhisin konması için gerekli tetkikler belirlenir. Hatta bazen sadece anamnez alınıp teşhis de konulabilir. Anamnez sırasında ilk önce hastanın kimlik bilgileri alınır. Daha sonra kendisinin dilinden rahatsızlıkları dinlenir. Daha önce geçirmiş olduğu belli başlı hastalıklar ya da ailevî bir hastalığı olup olmadığı öğrenilir. Sosyoekonomik durumu ve alışkanlıkları buna eklendiğinde hastalık için bir ön teşhis konur ve bunu fizik muayene takip eder.

Bu makaleye ifade bırak