Aslıhan Güner'in 'şişmanlık' açıklamasından ne anlamalıyız?

Yakın bir zaman önce Hazal Kaya'nın 'kilolu oyunculara başrol verilmiyor' açıklamasından sonra aslında eski olan bir tartışma yeniden gündeme geldi. Şimdi de ünlü oyuncu Aslıhan Güner bir açıklamada bulundu. Peki Aslıhan Güner'in 'şişmanlık' açıklamasından ne anlamalıyız? Gelin Molatik olalım...

Aslıhan Güner'in 'şişmanlık' açıklamasından ne anlamalıyız?

Eski tartışmalar yeniden gündem olabiliyor

Oyunculuk sektöründe zaman zaman eski tartışmalar yeniden gündem olabiliyor. Özellikle belirli başlı konular. Yıllar önce Ediz Hun,Sinemada yaşlılara başrol vermiyorlar’ eleştirisinde bulunmuştu. Geçtiğimiz günlerde de yine başrol oyuncularıyla ilgili olarak Hazal Kaya’dan bir açıklama geldi. Son olarak da Aslıhan Güner de konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

 

'Ne yazık ki bu sektörde şişmanlara yer verilmiyor'

Aslıhan Güner, ‘Ben de bir dönem biraz kilo almıştım. O dönem başrol teklifleri kesildi. Ne yazık ki bu sektörde şişmanlara yer verilmiyor.’ dedi. Yerinde bir açıklamada bulunan Aslıhan Güner, bence gayet güzel bir noktaya değinmiş. Fakat bu durumdan rahatsızlık duyan kim varsa bu konuyu bence dile getirmeli.

Buna benzer bir tartışmayı yıllar önce Ediz Hun başlatmıştı. Ünlü oyuncu o zaman ki açıklamasında “Al Pacino ve Robert De Niro benim yaşımda, Clint Estwood benden 10 yaş büyük ama adamlar başrol oynuyorlar. Türkiye'de, bizim yaşımıza gelmiş insanlara baba ya da dede rolü oynatıyorlar. Yalnızca gençlerin değil, yaşlıların da hayatı var.” demişti.

 

İnsanların fikrini söylemesi önemli

Bu açıklamaların muhakkak ele alınması gerekiyor. Çünkü yıllar evvel Ediz Hun’un yaptığı açıklamalar da Hazal Kaya ve Aslıhan Güner’in söyledikleri de gerçek bir soruna işaret ediyor. Başka şekilde düşünenler de var tabii ki. Yani ‘ekran karşısında olan kişi fiziğine dikkat etmeli’ şeklinde düşünenler... Bence insanların fikrini söylemesi önemli. Bir sorunun çözümüne, önce sorunun tanımlanmasıyla başlanır. Umarım enine boyuna tartışılır ve sektör bu soruna bir çözüm bulur.

 

Bu makaleye ifade bırak