Beşiktaş nasıl başardı? Liderlik ve derbi zaferlerinin sırrı...

Sezon başında kadro kalitesi olarak rakiplerinin oldukça gerisinde görülen Beşiktaş, 18 maç sonunda Süper Lig'in zirvesinde yer alıyor. Sergen Yalçın yönetimindeki siyah-beyazlılar, ligin ilk yarısında Trabzonspor, Başakşehir, 15 yıl sonra deplasmanda Fenerbahçe ve son olarak Galatasaray'ı devirmeyi başardı...

Beşiktaş nasıl başardı? Liderlik ve derbi zaferlerinin sırrı...

Transfer döneminde taraftarını tatmin edemeyen Beşiktaş, sadece 700 bin euro harcayarak ve daha önce gözden çıkartılan futbolcularından verim alarak ligde yeniden iddialı konuma geldi. Özkaynaklardan gelen Ersin ve Rıdvan, taraftarın umudunu kestiği Oğuzhan ve Larin, 'sakat' denilen Aboubakar, 'yaşlı' denilen Atiba... Üstelik takım ortalamasının üstünde ücret alan Ljajic ve Lens'ten verim alınamıyor.

 

 

Bu durum tesadüf değil

Ama Beşiktaş tarihi, bu durumun bir tesadüf olmadığını kanıtlıyor. 2015-16 ve 2016-17'de üst üste iki Süper Lig şampiyonluğu kazanan ve bunu Şampiyonlar Ligi'ndeki rekorlarıyla taçlandıran kadronun temeli de 'FEDA' sloganıyla başlayan dönemde atılmıştı. Yıldızlarla bir bir yollar ayrılırken maliyeti düşük oyuncularla bir kadro kurulmuş ve sonunda başarı gelmişti.

Beşiktaş, 1960'da şampiyon olurken de mali sıkıntılarla mücadele ediyordu. O dönem kulübü düzlüğe çıkarmak için efsane isim 'Baba' Hakkı Yeten başkanlığa seçilmişti. Derhal bir gençleştirme operasyonuna başladı. Kâr etmek için takımı ABD seyahatine bile götürdü. Sert şekilde eleştirildi, istifası istendi. Takımın en önemli iki yıldızı Şenol Birol ve Birol Pekel'i Fenerbahçe'ye kaptırdı.

 

 

Gençler kadroya dahil edildi

Ancak "Şenollar Birollar gider, Sanlılar Yusuflar gelir" denilerek, ayrılan önemli futbolcuların yerine 17-18 yaşlarındaki Sanlı Sarıalioğlu ve Yusuf Tunaoğlu gibi genç oyuncular kadroya dahil edildi. "Bize isim ve şöhret değil, formda eleman lazım" diyen Hakkı Yeten yanılmadı. Borçlarla mücadele eden, yıldızlarının yerini gençlerle doldurmak zorunda kalan Beşiktaş, 1966 ve 1967 sezonlarında yine üst üste iki kez şampiyon oldu.

Beşiktaş'a 90'ların ilk yarısında altın yıllarını yaşatan kadro da Süleyman Seba'nın başkanlığı döneminde aynı şekilde oluşturulmuş ve üst üste şampiyonluklar kazanmıştı. Öz değerlerine güvenmek, kimseyi mahçup etmez.

 

 

Bu makaleye ifade bırak