Dambıl nedir?

Fitness yapanların sık kullandığı aletlerden birisi dambıldır. Farklı kilolarda olan dambıllar hakkında bilgi sahibi olanlar ise çok fazla değil. Bu sefer dambıla Molatik olduk. Dambıl nedir?

Dambıl nedir?

Dambıl nedir?

Bir tür serbest ağırlık olan dambıl, ağırlık çalışmasında kullanılan bir ekipman parçasıdır. Tek tek veya her elde bir tane olmak üzere çiftler halinde kullanılabilir.

Dambılın tarihi

Dambılın öncüsü olan halterler, Antik Yunanistan'da ağırlık kaldırma aracı ve ayrıca uzun atlamanın Antik Yunan versiyonundaki ağırlıklar olarak kullanılmıştır. Sopa şeklinde bir dambıl çeşidi, Hindistan'da bin yıldan fazla kullanıldı ve Hindistan sopası olarak anıldı. Hindistan çıkışlı yaygın İngilizce ismine rağmen aslında bu sopalar, Yakın Doğu'da oluşturuldu. İlk önce eski İran, Mısır ve Orta Doğu'daki güreşçiler tarafından kullanıldığı anlaşılmaktadır. Uygulama günümüze kadar devam etti.

Dambıl ne anlama geliyor?

"Dumbbell" ya da "dumb bell" (dilsiz çan) son Stuart İngiltere'sinde ortaya çıkmıştır. 1711'de şair Joseph Addison, The Spectator (1711) adlı günlük yayındaki bir makalesinde "dumb bell" ile yapılan bir egzersizden bahsetmiştir. Oxford English Dictionary kelimeyi "kilise çanını çalmada kullanılan benzer bir cihaz fakat çanı yoktu ve bu yüzden gürültüsüz ya da sessizdir" olarak tanımlamıştır. Türkçedeyse Nişanyan Sözlük'e göre ilk defa 1984'te Cumhuriyet gazetesinde "Bildiğiniz halter ama küçük çapta. Dambıl da olabilir." şeklinde kullanılmıştır.

 

Bu makaleye ifade bırak