Efsanevi gitarist Jimi Hendrix 78 yaşında...

Bugün efsanevi gitarist Jimi Hendrix'in doğum günü. Rock müzik tarihinin en büyük gitaristi olarak gösterilen ve çok erken yaşta hayata veda eden Jimi Hendrix'in hayatına gelin Molatik olalım...

Efsanevi gitarist Jimi Hendrix 78 yaşında...

İlk olarak yerel barlar ve kafelerde çaldı

Jimi Hendrix, 27 Kasım 1942 tarihinde, Seattle, ABD’de dünyaya geldi. Doğum adı Johnny Allen Hendrix olan müzisyen, 16 yaşındayken annesini kaybetti. İlk klasik gitarını 14 yaşındayken edinen Hendrix, elektro gitarla ise babası Al Hendrix sayesinde tanıştı. Babasının satın aldığı ikinci el Supro Ozark marka bu gitarı kendi kendisine çalarak öğrenen başarılı müzisyen, gençlik yıllarında Elvis Presley ve Chuck Berry gibi gitaristleri örnek aldı.

İlk olarak yerel barlar ve kafelerde arkadaşları ile beraber yaptığı gösterilerle müzik hayatına başlayan Hendrix, daha sonra ise The Velvetones, Rocking Kings gibi yerel ölçüde tanınmış gruplarda yer aldı. 1960 yılında araba hırsızlığı suçundan başı polisle derde girince kurtuluş yolu olarak Amerikan Ordusu’na yazılan Hendrix, burada sorunlu davranışları ve de nöbette sürekli uyuması nedeniyle komutanları ile başını belaya soktu ve de 31 Mayıs 1962 tarihinde ordudan ayrıldı.

 

'The Jimi Hendrix Experience'i kurdu

Orduda görev yaptığı yıllarda tanıştığı bas gitarist Billy Cox ile beraber Tennessee’ye taşınan Hendrix, burada Cox ile beraber The Casuals adlı grubu kurdu. Zaman içerisinde King Kasuals adını alan grup, yerel müzik piyasasında kendisine başarılı bir yer edinmeyi başardı. 1966 yılında eski Animals menajeri Michael Jeffery ile tanışan Hendrix, onun yönlendirmesi ile beraber The Jimi Hendrix Experience adını taşıyan kendi grubunu kurdu. Grubuyla beraber yayınladığı Purple Haze adlı şarkının kısa sürede Avrupa’da yayılmasıyla beraber ünlü olan Hendrix, ilk albümü Are You Experienced’in çalışmalarına başladı.

İlk Jimi Hendrix albümü olan Are You Experienced, 12 Mayıs 1967 tarihinde, İngiltere’de yayınlandı ve aldığı olumlu tepkiler sayesinde kısa süre içerisinde Kanada ve ABD’de de satılmaya başlandı. Albüm, The Beatles’ın efsanevi albümü Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’in ardından İngiliz müzik listelerinde uzun süre boyunca ikinci sırada yer almayı başardı.

 

O tarihe kadar yapılan en büyük festival olan Woodstock'ta sahneye çıktı

18 Ağustos 1969 tarihinde düzenlenen ve de 500.000’in üzerinde katılımcıyla o tarihe kadar yapılan en büyük festival olan Woodstock’ta sahneye çıktı Jimi Hendrix ve izleyicilere hayatları boyunca unutamayacakları iki saatlik bir şov sahneleyen Hendrix, Woodstock’un ardından ABD sahnelerinden bir süre uzak durarak büyük bir Avrupa turuna çıktı.

18 Eylül 1970 tarihinde, Londra’da kaldığı otel odasında aldığı yüksek oranda alkolün kullandığı ilaçlarla tepkimeye girmesi sonucunda hayatını kaybeden Jimi Hendrix, öldüğünde 27 yaşındaydı. Kısa yaşamına rağmen geriye birbirinden değerli konserler, albüm ve müthiş bir hayran kitlesi bırakan Jimi Hendrix, bıraktığı etkiyle bugün de aynı şekilde hatırlanmaya devam ediyor.

 

Bu makaleye ifade bırak