En uzun süre tahtta kalan padişahlar

Osmanlı Devleti’ni 600 yıl boyunca 36 farklı padişah tahta çıktı. Bazıları birkaç ay, birkaç yıl sultan olurken bazılarının saltanatı on yıllar sürdü. Biz de en uzun süre tahtta kalan padişahlara Molatik olduk. İşte en uzun süre tahtta kalan padişahlar.

En uzun süre tahtta kalan padişahlar

10- III. Ahmed
 

10- III. Ahmed<br />
&nbsp;
Sultan III. Ahmed’i genellikle Topkapı Saray’ı önündeki III. Ahmed Çeşmesi’nden hatırlıyoruz. Bir de Prut Savaşı onun döneminde gerçekleşmiştir. 27 yıl boyunca Osmanlı tahtına oturan isimdi.
 

9- Osman Gazi
 

9- Osman Gazi<br />
&nbsp;
Devletin kurucusu olan Osman Gazi 27 yıl boyunca Kayı boyunun ve devleti lideri oldu. Cihan imparatorluğuna giden süreç onunla başladı.
 

8- I. Murad
 

8- I. Murad<br />
&nbsp;
Kosova Savaşı sonrası şehit olan I. Murad, Osmanlı Devleti’nin bölgedeki etkin devlet olmasını sağlayan isimdir. 29 yıl tahtta kalmıştır.

7- Fatih Sultan Mehmed
 

7- Fatih Sultan Mehmed<br />
&nbsp;
Türk tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Fatih Sultan Mehmet 30 yıl boyunca devletin başındaydı. Devletin imparatorluk olmasını sağlayan isimdir.
 

6- II. Mahmud
 

6- II. Mahmud<br />
&nbsp;
Yeniçeriler’i kaldıran, batılılaşma çabaları hızlandıran padişah olan II. Mahmud 31 yıl boyunca hükmünü sürdürdü.
 

5- II. Bayezid
 

5- II. Bayezid<br />
&nbsp;
Cem Sultan ile yaşadığı taht rekabetiyle hatırlanan II. Bayezid’in tahtta kalma süresi 31 yıldır. Daha da tahtta kalırdı ama gelen baskılar neticesinde yerini oğlu Yavuz Sultan Selim’e bıraktı.
 

4- II. Abdülhamid
 

4- II. Abd&uuml;lhamid<br />
&nbsp;
Sultan II. Abdülhamid 33 yıl boyunca Osmanlı tahtındaydı. I. ve II. Meşrutiyetler ve onlarca olayın yaşandığı bir 33 yıldı.
 

3- Orhan Gazi
 

3- Orhan Gazi<br />
&nbsp;
Babası Osman Gazi’den aldığı bayrağı daha ileriye taşıyan Orhan Gazi 35 sene boyunca saltanat sürdü.
 

2- IV. Mehmed
 

2- IV. Mehmed<br />
&nbsp;
Avcı Mehmed lakabıyla da anılan padişah IV. Mehmed çocuk yaşta tahta çıktı, 39 sene boyunca da hükmetti. İkinci Mohaç Yenilgisi ardından tahttan çekilmek zorunda kaldı.
 

1- Kanuni Sultan Süleyman
 

1- Kanuni Sultan S&uuml;leyman<br />
&nbsp;
Osmanlı tarihinin en çok tahtta kalan ismi Kanuni Sultan Süleyman’dır. 46 yıl boyunca tahtta kalan Kanuni devletin sınırlarını Viyana’dan Bağdat’a kadar ulaştırmıştı. Osmanlı tarihinin en şaşaalı günleri onun döneminde yaşanmıştır.
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak