Fenerbahçe'de ikinci Simon devri mi?

Fenerbahçe taraftarının gönlünde taht kurup buruk bir ayrılık ile ülkemizden ayrılan Simon Kjaer, Bakalım aynı etkiyi Simon Falette'te görebilecek miyiz? 

Fenerbahçe'de ikinci Simon devri mi?

Kırklarelispor maçı ölçü alınacak bir maç değil ama Fenerbahçe takımında aynı formayı giyen, kaleci hariç 10 kişi daha vardı. Kime karşı oynadığın değil, nasıl oynadığın önemlidir. Bazı oyuncular hariç maalesef onun kadar bile mücadele etmedi. Simon Falette maça özgüven ile başladı. Son 1 yılda sadece 1 maç oynayan bir futbolcudan bahsediyoruz. Fenerbahçe sürekli oyunu Falette üzerinden kurmaya çalıştı. Ki başarılı da oldu. Ayağı iyi olan bir oyuncu, 5' Kırklarelispor'un sağdan geliştirdiği pozisyonda topla adam arasına girerek nasıl kademe oluşturması gerektiğini Türk stoperlere gösterdi ve faulü de aldı ama top Fenerbahçeli oyuncularda kaldığı için hakem oyunu devam ettirdi. 

Falette özellikle önündeki boş alanları değerlendirip uzun ve isabetli paslar ile arkadaşlarına yardımcı oldu. İleri çıkışları ve isabetli pasları maç içinde dikkat çekti. Ülkemiz Futbolu defans hattında top ile ilişkisi iyi olan çok az oyuncu görmüştür. Her zaman gördüğümüz tarz oyuncular değil ve en önemli özelliklerinden biri de defansta bu denli hareketli olması önemli özelliklerinden biri olduğunu düşünüyorum. 

Simon Falette, Serdar Aziz ikilisi görür müyüz?

Falette form tutar ve üst düzey maçlarda da aynı performansı sergiler ise Serdar Aziz ile çok iyi bir ikili olur. Sebebi ise Serdar kesici özelliği ile öne çıkan bir oyuncu Falette ise ayağı iyi, geriden oyun kurma özelliği ve geriye koşuları hızlı olan bir oyuncu olarak gözüktü. Örneğin; 5' Kırklarelispor takımı kendi sağıdan yaptığı hızlı atakta topu hemen ayağından çıkartarak ileri uçtaki futbolcusu ile buluşturup tam gol pozisyonuna girecek iken Falette o kadar hızlı bir şekilde o bölgeye gelip kademeye girdi ki tehlikeli bir pozisyonu engellemiş oldu. Bu onun hızlı bir oyuncu ve sezgilerinin kuvvetli bir oyuncu olduğu göstergesi gibiydi. Benim kişisel yorumum. 

Liderlik özelliği mevcut

Oyun içinde de sürekli arkadaşlarını yönlendirmesi, arkadaşlarının pasları nereye atması gerektiği ile ilgili yaptığı uyarılarda gözden kaçmadı. Ülkemizde derinlemesine pas atan bir defans oyuncusu, onu dahi yaptı. 

Fenerbahçe oyun içinde sıkıştığı bir pozisyonda geriye doğru uzun karambole bir pas göndermek zorunda kaldı ve Falette o topu çok iyi şekilde kontrolünü sağlayıp topun sekmesine dahi izin vermedi. Falette form tutar ve Ersun Hoca takıma monte ederse, Fenerbahçe baskılı oynadığı maçlarda karşı takımın yapacağı kontra ataklarda Falette'nin hızlı olması dolayısıyla defansta bir avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Çok hızlı kademe yapıyor. 

Maç içinde yaptığı hatalardan biri ise; 22' rakibe baskı yapayım derken rakip oyuncu öyle bir estetik hareket yaptı ki Falette olduğu yerde çakılı kaldı. Bunlar olacak tabi hiç bir oyuncu dört dörtlük değil ama bana Fenerbahçe takımına fayda sağlayacak izlenimi verdi. En olumlu yaptığı iş, top ile çıkışları, takımını oyun kurmasına yardımcı olması, isabetli pasları ve ileriye çıkışlarda çabuk geriye döne bilmesidir. 

25' Kornerden gelen topa ön direkte vurduğu kafa auta çıktı. 

28' Sol kanattan tek başına bindirip çizgiye inip orta dahi yaptı. 

Fenerbahçe taraftarının istediği tarz oyuncu olabilir… 

Fenerbahçe Spor Kulübünü yakından takip eden tüm yazarlar bilir ki Fenerbahçe seyircisi istekli, arzulu, mücadeleci ve takımı için varını yoğunu ortaya koyan oyunculara özel ilgi gösterir. 

Falette ile ilgili ilk izlenim bu konuda bu oldu. İstekli, arzulu, hırslı bir oyuncu eğer bir de kalitesini ortaya koyarsa Fenerbahçe taraftarı için yeni bir Kjaer, Lugano, Edu ve Luciano etkisi gösterebilir. 

Kırklarelispor'un ender geliştirdiği ataklarda kademede hep Falette vardı. Disiplinli bir oyuncu, oyun planına sadık nereden anladınız diyeceksiniz. Fenerbahçe'nin sol tarafından kullanacağı bir taç atışında önce hızlı kullanmak istedi sonra sanırım top kaptırılırsa kademede kimse olmayacağını düşünerek topu Deniz'e bıraktı. Bu bir futbol disiplindir.

40' Topu sürüp ceza sahası dışından öyle bir şut çekti ki müthiş bir şut idi ama maalesef kaleyi bulmadı. Kendini göstermek için her şeyi yaptı. 

Falette'yi Süper Lig ekiplerine karşı görmemiz gerekir

Yalnız tabi bu maç tek kale oynanan bir oyundu. Bir de Falette'yi git gelli karşılıklı pozisyonların çok olduğu oyunda görmek gerekecek. Bir eksiği daha var gibi 1'e 1 kaldığı pozisyonlarda çalım yeme özelliği var. Umarım ben yanılıyorumdur. Maç içinde verkaç yaptığı pozisyonlar dahi oldu sürekli oyun içinde olmayı seven bir oyuncu futbolu seven futbolcular takımlarına her zaman olumlu katkılar vermiştir. Önemli anlardan biri de, 56' Falette ileriye çıkıp attığı pas ile Mevlüt Erdinç'i pozisyona soktu. Mevlüt topu kaptırınca Kırklarelispor hızlı çıktı ama Falette geriye yine öyle bir hızlı döndü ki kademeye girerek rakip takımın hızlı atağını kesti. 

Ekstra bir bilgi daha vermek istiyorum. Kendisi 3'lü savunma sisteminde oynayan bir oyuncuydu. Kendi kanaatimce yorumluyorum. Topla ilişkisinin, topla çıkışlarının iyi olması, 3'lü savunmanın solunda oynayıp sürekli çıkışlar yapmasından dolayı olduğunu ve o oynadığı sistem bu özelliğini geliştirmesine yardımcı olmuş olabileceğini düşünüyorum. 

90' Falette yine topu önüne alıp Mevlüt Erdinç'e öyle bir orta yaptı ki alda at dercesine ama Mevlüt değerlendiremedi. Dönen topta ise yine kademeye giren isim kendisiydi. 

Yazımı sonlandırırken şunu belirtmek istiyorum. Disiplinli bir takım oyuncusu, oyun planından taviz vermiyor. Son sözüm ise Buraya kadar 3 süper lig takımını eleyerek gelen Kırklarelispor'u, mücadelesi ve oyun disiplininden kopmayarak kendi oyun planlarına sadık kalıp mücadele ettikleri için büyük bir saygıyı hak ettikleri düşüncesindeyim. Maalesef Kupa hayalleri Kadıköy'de son buldu. 

Bu makaleye ifade bırak